Who says kirsten fair the most?

The most recent mentions of the exact phrase kirsten fair, grouped by speaker name.

Occurences Speaker Date range
41 Kirsten Oswald MP (Scottish National Party) Jun 2015 – Jul 2022
8 Kirstene Hair MP (Conservative) Oct 2017 – Oct 2019
3 Jim Shannon MP (DUP) - Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee); Member, Cultural Objects (Protection From Seizure) Bill Committee; Member, Local Government (Disqualification) Bill Committee; Member, Approved Premises (Substance Testing) Bill Committee; Member, Motor Vehicles (Compulsory Insurance) Bill Committee; Member, Pension Schemes (Conversion of Guaranteed Minimum Pensions) Bill Committee Dec 2015 – Nov 2020
1 John McNally MP (Scottish National Party) - Member, Environmental Audit Committee Apr 2018
1 Julie Elliott MP (Labour) - Member, Digital, Culture, Media and Sport Committee; Member, Digital, Culture, Media and Sport Sub-committee on Online Harms and Disinformation; Member, Panel of Chairs Apr 2016
1 Rachael Maskell MP (Labour/Co-operative) - Member, Health and Social Care Committee; Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee); Member, Marriage and Civil Partnership (Minimum Age) Bill Committee; Member, Charities Bill [HL] Second Reading Committee; Member, Charities Bill [HL] Committee; Member, Levelling-up and Regeneration Bill Committee Nov 2020
1 Chi Onwurah MP (Labour) - Member, Professional Qualifications Bill [HL] Committee Apr 2016
1 Anneliese Dodds MP (Labour/Co-operative) Mar 2018
1 Harriett Baldwin MP (Conservative) - Member, Treasury Committee; Member, Finance Committee (Commons); Member, Administration Estimate Audit and Risk Assurance Committee; Member, Members Estimate Audit Committee; Member, Treasury Sub-Committee on Financial Services Regulations Feb 2016
1 Andrew Percy MP (Conservative) - Member, Standing Orders (Private Bills) Committee (Commons) Jan 2020
1 Joanna Cherry MP (Scottish National Party) - Member, Liaison Committee (Commons); Chair, Human Rights (Joint Committee); Chair, Human Rights (Joint Committee) Jul 2017
1 Jamie Halcro Johnston (Conservative) Sep 2019
1 Bill Wiggin MP (Conservative) - Member, Liaison Committee (Commons); Chair, Committee of Selection; Chair, Committee of Selection; Chair, Committee of Selection Jan 2020
1 George Howarth MP (Labour) - Member, Panel of Chairs Jul 2017
1 Caroline Dinenage MP (Conservative) - Member, Cultural Objects (Protection From Seizure) Bill Committee; Member, Women and Equalities Committee Mar 2017
1 Will Quince MP (Conservative) Jul 2021
1 David Linden MP (Scottish National Party) - Member, Joint Committee on the Fixed-Term Parliaments Act Jul 2021
1 Liz McInnes MP (Labour) Apr 2016
1 Guto Bebb MP (Independent) Dec 2016
1 Graham Jones MP (Labour) Mar 2017
1 Paul Farrelly MP (Labour) Feb 2019
1 Luke Graham MP (Conservative) Oct 2018
1 John Bercow MP (Speaker) Apr 2019
1 David Drew MP (Labour/Co-operative) Mar 2018
1 Paul Masterton MP (Conservative) Apr 2018
1 Simon Kirby MP (Conservative) Dec 2016
1 Richard Arkless MP (Scottish National Party) Dec 2016
1 Grahame Morris MP (Labour) - Member, Transport Committee; Member, Transport Committee; Member, Animal Welfare (Sentience) Bill [HL] Committee Nov 2020
1 Charlotte Nichols MP (Labour) - Member, Business, Energy and Industrial Strategy Committee; Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee Jul 2021
1 Afzal Khan MP (Labour) Mar 2018
1 Patrick Grady MP (Scottish National Party) - Member, Procedure Committee; Member, Elections Bill Committee; Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art Jul 2018
1 Guy Opperman MP (Conservative) - Member, Compensation (London Capital & Finance plc and Fraud Compensation Fund) Bill Committee; Member, Pension Schemes (Conversion of Guaranteed Minimum Pensions) Bill Committee Jan 2018
1 Alison Thewliss MP (Scottish National Party) - Member, Treasury Committee; Member, Finance (No.2) Bill Committee; Member, Treasury Sub-Committee on Financial Services Regulations Feb 2020
1 Paul Scully MP (Conservative) - Member, Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill Committee; Member, Subsidy Control Bill Committee; Member, Commercial Rent (Coronavirus) Bill Committee; Member, Professional Qualifications Bill [HL] Committee Mar 2022
1 Iain Stewart MP (Conservative) Jul 2021
1 Rebecca Long-Bailey MP (Labour) - Member, Science and Technology Committee; Member, Leasehold Reform (Ground Rent) Bill [HL] Committee; Member, Product Security and Telecommunications Infrastructure Bill Committee Feb 2016
1 Wayne David MP (Labour) - Member, Welsh Grand Committee; Member, Taxis and Private Hire Vehicles (Disabled Persons) Bill Committee; Member, Welsh Affairs Committee Jun 2015
1 Keith Brown (Scottish National Party) Feb 2017
1 Penny Mordaunt MP (Conservative) Feb 2021
1 Drew Hendry MP (Scottish National Party) Sep 2015
1 Michael Gove MP (Conservative) Oct 2018
1 Gavin Robinson MP (DUP) - Member, Defence Sub-Committee; Member, Defence Committee; Member, Northern Ireland (Ministers, Elections and Petitions of Concern) Bill Committee; Member, European Scrutiny Committee Feb 2017
1 Kevan Jones MP (Labour) - Member, Defence Committee; Member, Procedure Committee; Member, Defence Sub-Committee; Member, Intelligence and Security Committee of Parliament; Member, Select Committee on the Armed Forces Bill; Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee; Member, Pension Schemes (Conversion of Guaranteed Minimum Pensions) Bill Committee; Member, National Security Bill Committee Nov 2015
1 Alan Brown MP (Scottish National Party) - Member, Business, Energy and Industrial Strategy Committee; Member, Education (Careers Guidance in Schools) Bill Committee; Member, Nuclear Energy (Financing) Bill Committee May 2018
1 Nia Griffith MP (Labour) - Member, Welsh Grand Committee May 2022
1 John Nicolson MP (Scottish National Party) - Member, Digital, Culture, Media and Sport Committee; Member, Digital, Culture, Media and Sport Sub-committee on Online Harms and Disinformation; Member, Draft Online Safety Bill (Joint Committee); Member, Online Safety Bill Committee Apr 2016
1 Sharon Hodgson MP (Labour) - Member, Select Committee on the Armed Forces Bill Jan 2020
1 Gerald Jones MP (Labour) - Member, Welsh Grand Committee Oct 2017
1 Seema Malhotra MP (Labour/Co-operative) - Member, Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill Committee; Member, Subsidy Control Bill Committee; Member, Commercial Rent (Coronavirus) Bill Committee Nov 2020
1 Robert Buckland MP (Conservative) - Member, Taxi and Private Hire Vehicles (Safeguarding and Road Safety) Bill (England and Wales) Committee Feb 2017
1 Lord Lancaster of Kimbolton (Conservative) Nov 2015
1 Ian Paisley Jnr MP (DUP) - Member, Northern Ireland Affairs Committee; Member, Panel of Chairs; Member, Motor Vehicles (Compulsory Insurance) Bill Committee; Member, Down Syndrome Bill Committee Nov 2020
1 John Martin McDonnell MP (Labour) - Member, Public Administration and Constitutional Affairs Committee; Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee Jun 2016
1 Kenny MacAskill MP (Alba) Nov 2020
1 Rob Wilson MP (Conservative) Apr 2016

Advanced search

Find this exact word or phrase

You can also do this from the main search box by putting exact words in quotes: like "cycling" or "hutton report"

By default, we show words related to your search term, like “cycle” and “cycles” in a search for cycling. Putting the word in quotes, like "cycling", will stop this.

Excluding these words

You can also do this from the main search box by putting a minus sign before words you don’t want: like hunting -fox

We also support a bunch of boolean search modifiers, like AND and NEAR, for precise searching.

Date range

to

You can give a start date, an end date, or both to restrict results to a particular date range. A missing end date implies the current date, and a missing start date implies the oldest date we have in the system. Dates can be entered in any format you wish, e.g. 3rd March 2007 or 17/10/1989

Person

Enter a name here to restrict results to contributions only by that person.

Section

Restrict results to a particular parliament or assembly that we cover (e.g. the Scottish Parliament), or a particular type of data within an institution, such as Commons Written Answers.

Column

If you know the actual Hansard column number of the information you are interested in (perhaps you’re looking up a paper reference), you can restrict results to that; you can also use column:123 in the main search box.