Who says brexit the most?

The 5000 most recent mentions of the exact phrase brexit, grouped by speaker name.

Occurences Speaker Date range
449 Headings, procedural text, etc. May 2019 – Nov 2019
115 Boris Johnson MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
85 Sadiq Khan (Labour) May 2019 – Nov 2019
67 Lord Taylor of Warwick (Non-affiliated) May 2019 – Nov 2019
59 Ian Blackford MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
53 Michael Russell (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
44 Chuka Umunna MP (Liberal Democrat) Jun 2019 – Oct 2019
44 Jeremy Corbyn MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
40 Kevin Foster MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
36 Lord Callanan (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
34 Michael Gove MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
34 Stephen Barclay MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
34 Fergus Ewing (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
33 Jo Swinson MP (Liberal Democrat) Jun 2019 – Oct 2019
29 Keir Starmer MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
29 Edward Argar MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
28 James Duddridge MP (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
27 Jacob Rees-Mogg MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
26 Hilary Benn MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
26 Nicola Sturgeon (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
26 Theresa May MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
25 Lord Duncan of Springbank (Conservative) May 2019 – Oct 2019
25 Tom Brake MP (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
24 Patrick Grady MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
24 Pete Wishart MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
21 Anna Soubry MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
21 Alex Rowley (Labour) May 2019 – Nov 2019
19 Lord Bethell (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
18 Willie Rennie (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
18 Peter Grant MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
18 Baroness Smith of Basildon (Labour) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Member, Procedure Committee (Lords); Member, Committee of Selection (Lords); Member, House of Lords Commission Jun 2019 – Oct 2019
18 Chris Heaton-Harris MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
17 Bob Seely MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
17 Tony Lloyd MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
17 Gavin Newlands MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
17 James Cleverly MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
16 Baroness Evans of Bowes Park (Conservative) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Member, Procedure Committee (Lords); Member, Committee of Selection (Lords); Member, House of Lords Commission May 2019 – Oct 2019
16 Nadhim Zahawi MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
16 Lord Cormack (Conservative) - Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) May 2019 – Oct 2019
16 Dominic Raab MP (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
16 Chi Onwurah MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
16 Lord Wallace of Saltaire (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
16 Alison Thewliss MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
16 Derek Mackay (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
14 Sylvia Hermon MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
14 Tommy Sheppard MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
14 Baroness Hayter of Kentish Town (Labour) - Member, Liaison Committee (Lords) Jun 2019 – Oct 2019
14 Andrew Percy MP (Conservative) May 2019 – Nov 2019
14 Jesse Norman MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
14 Jim Shannon MP (DUP) Jul 2019 – Oct 2019
14 Baroness Smith of Newnham (Liberal Democrat) - Member, International Relations and Defence Committee May 2019 – Oct 2019
14 Dominic Grieve MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
13 Lord Bourne of Aberystwyth (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
13 Geraint Davies MP (Labour/Co-operative) Jun 2019 – Oct 2019
13 Lord Newby (Liberal Democrat) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Member, Procedure Committee (Lords); Member, Committee of Selection (Lords); Member, Sub-Committee on Leave of Absence; Member, Consultative Panel on Parliamentary Security; Member, House of Lords Commission May 2019 – Oct 2019
13 Baroness Altmann (Conservative) May 2019 – Nov 2019
13 Leonie Cooper (Labour) Jun 2019 – Nov 2019
13 Kelly Tolhurst MP (Conservative) Aug 2019 – Oct 2019
13 Nigel Dodds MP (DUP) May 2019 – Oct 2019
13 Justine Greening MP (Independent) Jul 2019 – Nov 2019
13 George Eustice MP (Conservative) Aug 2019 – Oct 2019
13 Sajid Javid MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
12 Marion Fellows MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
12 Caroline Lucas MP (Green) Jul 2019 – Oct 2019
12 Luke Pollard MP (Labour/Co-operative) Jun 2019 – Oct 2019
12 Stephen Gethins MP (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
12 Deidre Brock MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Nov 2019
12 Ivan McKee (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
12 Justin Madders MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
12 Joanna Cherry MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
12 Mary Creagh MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
12 Stephen Doughty MP (Labour/Co-operative) Jul 2019 – Oct 2019
11 Kirsty Blackman MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
11 Stephen Kinnock MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
11 Graeme Dey (Scottish National Party) Jun 2019 – Nov 2019
11 Brandon Lewis MP (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
11 Joan McAlpine (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
11 Alan Brown MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
11 John Glen MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
11 Donald Cameron (Conservative) May 2019 – Nov 2019
11 Dean Lockhart (Conservative) May 2019 – Nov 2019
11 Ben Macpherson (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
11 Gillian Martin (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
11 Kwasi Kwarteng MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
11 Chris Skidmore MP (Conservative) Aug 2019 – Nov 2019
11 Nigel Evans MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
11 John Swinney (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
11 The Earl of Courtown (Conservative) - Member, Finance Committee (Lords) Sep 2019 – Oct 2019
11 Andrew Dismore (Labour) Jun 2019 – Nov 2019
10 Drew Hendry MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
10 Emma Harper (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
10 Lord Bruce of Bennachie (Liberal Democrat) - Member, EU Financial Affairs Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
10 Angus MacNeil MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
10 Lord Howell of Guildford (Conservative) - Member, Constitution Committee May 2019 – Oct 2019
10 Patricia Gibson MP (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
10 Chloe Smith MP (Conservative) Oct 2019 – Nov 2019
10 Lord Adonis (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
10 John Martin McDonnell MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
10 Rachel Maclean MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
10 Mike Rumbles (Liberal Democrat) May 2019 – Nov 2019
10 Chris Matheson MP (Labour) Jul 2019 – Nov 2019
10 Lord Wigley (Plaid Cymru) - Member, EU Internal Market Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
10 Luke Hall MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
10 Lord Stevenson of Balmacara (Labour) May 2019 – Oct 2019
10 Alun Cairns MP (Conservative) Jun 2019 – Sep 2019
10 Jonathan Edwards MP (Plaid Cymru) Jun 2019 – Oct 2019
10 Stuart McDonald MP (Scottish National Party) Jul 2019 – Oct 2019
9 Liz Saville-Roberts MP (Plaid Cymru) Jun 2019 – Oct 2019
9 Ed Vaizey MP (Independent) Jun 2019 – Nov 2019
9 Kevin Brennan MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
9 Julian Smith MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
9 Stuart McMillan (Scottish National Party) Jun 2019 – Nov 2019
9 Conor Burns MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
9 Alasdair Allan (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
9 Rishi Sunak MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
9 Kevan Jones MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
9 Lord True (Conservative) - Chair, Intergenerational Fairness and Provision Committee; Member, Constitution Committee Jul 2019 – Sep 2019
9 Chris Leslie MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
9 Lord Liddle (Labour) - Member, High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill Select Committee (Lords) Jul 2019 – Oct 2019
9 Simon Clarke MP (Conservative) May 2019 – Sep 2019
9 Jon Trickett MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
9 Valerie Vaz MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
9 Mairi Gougeon (Scottish National Party) Sep 2019 – Nov 2019
9 Jake Berry MP (Conservative) May 2019 – Nov 2019
8 Ivan Lewis MP (Independent) Jul 2019 – Sep 2019
8 Paul Blomfield MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
8 Annabelle Ewing (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
8 Jenny Gilruth (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
8 Sir David Amess MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
8 Lord Whitty (Labour) - Member, Food, Poverty, Health and Environment Committee May 2019 – Oct 2019
8 Paul Scully MP (Conservative) Jun 2019 – Sep 2019
8 Peter Kyle MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
8 Catherine McKinnell MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
8 Luke Graham MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
8 Jonathan Reynolds MP (Labour/Co-operative) Jul 2019 – Oct 2019
8 Baroness Quin (Labour) - Member, Communications and Digital Committee May 2019 – Oct 2019
8 Robert Goodwill MP (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
8 Phil Wilson MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
8 Rhoda Grant (Labour) May 2019 – Nov 2019
8 Baroness Kramer (Liberal Democrat) - Member, Finance Bill Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
8 Baroness Randerson (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
8 Baroness Vere of Norbiton (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
8 Lord Hain (Labour) May 2019 – Oct 2019
8 Richard Lochhead (Scottish National Party) Sep 2019
7 Christopher Pincher MP (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
7 Lord Ahmad of Wimbledon (Conservative) May 2019 – Oct 2019
7 Kenneth Clarke MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
7 Bill Cash MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
7 Edward Leigh MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
7 Peter Dowd MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
7 Helen Hayes MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
7 Pat McFadden MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
7 Baroness Neville-Rolfe (Conservative) - Member, European Union Committee; Member, EU Financial Affairs Sub-Committee Jul 2019 – Oct 2019
7 Edward Davey MP (Liberal Democrat) Sep 2019 – Oct 2019
7 Jack Dromey MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
7 Patrick Harvie (Green) May 2019 – Nov 2019
7 Colin Beattie (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
7 Stewart Hosie MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
7 Murdo Fraser (Conservative) May 2019 – Sep 2019
7 Oliver Dowden MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
7 Matthew Hancock MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
7 Paul Sweeney MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
7 Stephen Kerr MP (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
7 Lord Dykes (Liberal Democrat) - Member, Hybrid Instruments Committee (Lords); Member, Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee May 2019 – Oct 2019
7 Robin Walker MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
7 Lord Black of Brentwood (Conservative) - Member, Democracy and Digital Technologies Committee Sep 2019 – Nov 2019
7 David Duguid MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
7 Jamie Halcro Johnston (Conservative) May 2019 – Nov 2019
7 Adam Tomkins (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
7 Tobias Ellwood MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
7 Lord Kerr of Kinlochard (Crossbench) - Member, European Union Committee; Member, EU Energy and Environment Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
7 Stella Creasy MP (Labour/Co-operative) Sep 2019 – Oct 2019
7 Carol Monaghan MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
7 Peter Chapman (Conservative) May 2019 – Nov 2019
7 John Bercow MP (Speaker) Sep 2019 – Oct 2019
7 Sarah Wollaston MP (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
7 Lord Anderson of Ipswich (Crossbench) - Member, EU Justice Sub-Committee Jul 2019 – Oct 2019
7 Stewart Stevenson (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
7 Jenny Chapman MP (Labour) May 2019 – Sep 2019
7 Adrian Bailey MP (Labour/Co-operative) May 2019 – Nov 2019
7 Matt Western MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
7 Lord Bassam of Brighton (Labour) - Member, Sub-Committee on Leave of Absence; Member, Sentencing (Pre-consolidation Amendments) Bill [HL] Special Public Bill Committee May 2019 – Oct 2019
7 Wera Hobhouse MP (Liberal Democrat) Jul 2019 – Oct 2019
7 Lord Purvis of Tweed (Liberal Democrat) - Member, International Relations and Defence Committee May 2019 – Oct 2019
7 Baroness Thornton (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
6 Bruce Crawford (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
6 Layla Moran MP (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
6 Lord Gardiner of Kimble (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
6 Alison McGovern MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
6 Alex Cunningham MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
6 Ruth Jones MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
6 Mike Gapes MP (Independent) May 2019 – Sep 2019
6 Oliver Mundell (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
6 Johann Lamont (Labour) May 2019 – Oct 2019
6 Lord Goldsmith (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
6 Lord Foulkes of Cumnock (Labour) - Member, Procedure Committee (Lords) May 2019 – Nov 2019
6 Fiona Hyslop (Scottish National Party) May 2019
6 John Redwood MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
6 Bill Kidd (Scottish National Party) Sep 2019 – Nov 2019
6 Fulton MacGregor (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
6 Maureen Watt (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
6 Lord Freyberg (Crossbench) Jul 2019 – Aug 2019
6 Jackson Carlaw (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
6 John Baron MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
6 Vincent Cable MP (Liberal Democrat) Jun 2019 – Oct 2019
6 Ben Bradshaw MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
6 Christine Jardine MP (Liberal Democrat) Jul 2019 – Oct 2019
6 Lord Browne of Ladyton (Labour) - Member, Science and Technology Committee (Lords) May 2019 – Oct 2019
6 Anna McMorrin MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
6 Lord Fox (Liberal Democrat) - Member, Economic Affairs Committee May 2019 – Oct 2019
6 Baroness Noakes (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
6 David Linden MP (Scottish National Party) Jul 2019 – Oct 2019
6 Andrea Leadsom MP (Conservative) Jul 2019 – Nov 2019
6 Lord Davies of Oldham (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
6 Anne Main MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
6 Lord Rooker (Labour) - Member, SLSC Sub-Committee B; Member, Food, Poverty, Health and Environment Committee Jun 2019 – Oct 2019
6 Luciana Berger MP (Independent) Jul 2019 – Oct 2019
6 Viscount Waverley (Crossbench) Jul 2019 – Oct 2019
6 Lord Rogan (UUP) Jul 2019 – Oct 2019
6 The Earl of Listowel (Crossbench) Sep 2019 – Oct 2019
6 Baroness Jones of Moulsecoomb (Green) Jun 2019 – Nov 2019
6 Jeane Freeman (Scottish National Party) May 2019 – Oct 2019
6 Keith Brown (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
6 Vicky Ford MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
6 Alan Duncan MP (Conservative) Jul 2019 – Sep 2019
6 Gordon MacDonald (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
6 Clare Adamson (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
6 David Drew MP (Labour/Co-operative) Jul 2019 – Oct 2019
6 David Mundell MP (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
6 Rachael Maskell MP (Labour/Co-operative) Jun 2019 – Oct 2019
5 Iain Duncan Smith MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
5 Liz Kendall MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
5 Philip Hammond MP (Independent) May 2019 – Sep 2019
5 Baroness Meyer (Conservative) - Member, Communications and Digital Committee May 2019 – Oct 2019
5 Graham Simpson (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
5 Jamie Greene (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
5 Richard Graham MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
5 Lord Robathan (Conservative) - Member, EU Internal Market Sub-Committee Jul 2019 – Oct 2019
5 The Earl of Kinnoull (Crossbench) - Chair, European Union Committee Oct 2019
5 Rebecca Long-Bailey MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
5 Graham Jones MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
5 Douglas Chapman MP (Scottish National Party) May 2019 – Sep 2019
5 Clive Betts MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
5 Charlie Elphicke MP (Independent) Oct 2019
5 Lord Murphy of Torfaen (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
5 Chris Law MP (Scottish National Party) May 2019 – Sep 2019
5 Claudia Beamish (Labour) Jun 2019 – Nov 2019
5 Nicholas Boles MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
5 Angela Eagle MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
5 John McNally MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
5 Peter Aldous MP (Conservative) Jul 2019 – Nov 2019
5 John Mason (Scottish National Party) May 2019 – Sep 2019
5 Richard Burden MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
5 Martyn Day MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
5 Philippa Whitford MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
5 Ian Murray MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
5 John Hayes MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
5 Stephen Hammond MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
5 Mark Lancaster MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
5 Simon Hoare MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
5 Albert Owen MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
5 Baroness Ludford (Liberal Democrat) - Member, Human Rights (Joint Committee) Jun 2019 – Oct 2019
5 Cat Smith MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
5 David Davies MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
5 Emma Little Pengelly MP (DUP) Sep 2019 – Oct 2019
5 Barry Sheerman MP (Labour/Co-operative) Jun 2019 – Oct 2019
5 Lord Teverson (Liberal Democrat) - Member, European Union Committee; Chair, EU Energy and Environment Sub-Committee May 2019 – Sep 2019
5 Pauline McNeill (Labour) Sep 2019
5 Julia Lopez MP (Conservative) May 2019 – Jul 2019
5 Dr Caroline Johnson MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
5 Gareth Snell MP (Labour/Co-operative) Jun 2019 – Oct 2019
5 John Penrose MP (Conservative) Jul 2019
5 Lord Forsyth of Drumlean (Conservative) - Chair, Economic Affairs Committee; Chair, Finance Bill Sub-Committee Jul 2019 – Oct 2019
5 Lord Rosser (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
5 Grant Shapps MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
5 Bill Grant MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
5 Michael Tomlinson MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
5 Claire Baker (Labour) May 2019 – Nov 2019
5 David Evennett MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
5 Graham Stuart MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
5 Baroness O'Loan (Crossbench) - Member, SLSC Sub-Committee B Jul 2019 – Oct 2019
5 Earl Howe (Conservative) - Member, Liaison Committee (Lords) May 2019 – Sep 2019
4 Baroness Williams of Trafford (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
4 Lord Framlingham (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
4 Lord Hannay of Chiswick (Crossbench) - Member, International Relations and Defence Committee May 2019 – Oct 2019
4 Colin Smyth (Labour) May 2019 – Nov 2019
4 Alexander Stewart (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
4 Lord Grantchester (Labour) - Member, Hybrid Instruments Committee (Lords) May 2019 – Oct 2019
4 Alistair Burt MP (Independent) Jul 2019 – Sep 2019
4 Rushanara Ali MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
4 Karin Smyth MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
4 Rory Stewart MP (Independent) Jun 2019 – Oct 2019
4 Sharon Hodgson MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
4 Baroness Falkner of Margravine (Liberal Democrat) Jul 2019 – Oct 2019
4 Madeleine Moon MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
4 Baroness Northover (Liberal Democrat) Jul 2019 – Oct 2019
4 Baroness Walmsley (Liberal Democrat) - Member, Science and Technology Committee (Lords); Member, Liaison Committee (Lords) Jun 2019 – Oct 2019
4 Lord Henley (Conservative) May 2019 – Jul 2019
4 Lord Birt (Crossbench) Sep 2019 – Oct 2019
4 Lord Lilley (Conservative) - Member, SLSC Sub-Committee A; Member, EU Internal Market Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
4 Mohammad Yasin MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
4 Caroline Dinenage MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
4 Greg Clark MP (Independent) Jul 2019
4 David Gauke MP (Independent) Jul 2019 – Sep 2019
4 David Rutley MP (Conservative) May 2019 – Jul 2019
4 Sammy Wilson MP (DUP) Jul 2019 – Oct 2019
4 The Earl of Devon (Crossbench) Sep 2019 – Oct 2019
4 Neil O'Brien MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
4 Kate Forbes (Scottish National Party) Jun 2019 – Sep 2019
4 Rachael Hamilton (Conservative) May 2019 – Jun 2019
4 Emily Thornberry MP (Labour) Jul 2019 – Nov 2019
4 Alex Cole-Hamilton (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
4 Ben Bradley MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
4 Baroness Bull (Crossbench) - Member, Communications and Digital Committee Jul 2019 – Oct 2019
4 Lord Taverne (Liberal Democrat) Jul 2019 – Oct 2019
4 Lord Paddick (Liberal Democrat) Jul 2019 – Oct 2019
4 Alex Sobel MP (Labour/Co-operative) Sep 2019
4 Steve Brine MP (Independent) Sep 2019 – Oct 2019
4 Baroness Deech (Crossbench) - Member, EU Justice Sub-Committee Jul 2019 – Sep 2019
4 Mel Stride MP (Conservative) - Member, Treasury Committee Jun 2019 – Oct 2019
4 Gavin Shuker MP (Independent) Jul 2019 – Sep 2019
4 Lord Livermore (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
4 Chris Grayling MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
4 Lord Young of Cookham (Conservative) Jul 2019 – Sep 2019
4 Daniel Kawczynski MP (Conservative) Jul 2019 – Sep 2019
4 Eddie Hughes MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
4 Lord Greaves (Liberal Democrat) Jul 2019 – Oct 2019
4 Martin Docherty MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
4 Craig Mackinlay MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
4 Antoinette Sandbach MP (Independent) Jul 2019 – Sep 2019
4 Kevin Hollinrake MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
4 Richard Lyle (Scottish National Party) Sep 2019 – Nov 2019
4 Tracy Brabin MP (Labour/Co-operative) Jul 2019 – Oct 2019
4 David Lidington MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
4 Anna Turley MP (Labour/Co-operative) Jun 2019 – Oct 2019
4 Lord Bilimoria (Crossbench) May 2019 – Oct 2019
4 Lord Tyler (Liberal Democrat) - Member, Liaison Committee (Lords) Jun 2019 – Oct 2019
4 Jess Phillips MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
4 Jeffrey M. Donaldson MP (DUP) Sep 2019 – Oct 2019
4 Lord Judge (Judge) - Chair, Sentencing (Pre-consolidation Amendments) Bill [HL] Special Public Bill Committee; Member, Liaison Committee (Lords); Member, Procedure Committee (Lords); Member, Committee of Selection (Lords); Member, House of Lords Commission; Member, Services Committee Jun 2019 – Oct 2019
4 Lord Dobbs (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
4 Lord Cope of Berkeley (Conservative) - Member, Sub-Committee on Lords' Conduct; Member, Finance Committee (Lords) Oct 2019
4 Hannah Bardell MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
4 Neil Coyle MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
4 Chris Green MP (Conservative) May 2019
4 James Kelly (Labour) May 2019 – Sep 2019
4 Steve McCabe MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
4 Gil Paterson (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
4 Robert Courts MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
4 Brendan O'Hara MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
4 Lord Ashton of Hyde (Conservative) - Member, Procedure Committee (Lords); Member, Committee of Selection (Lords); Member, Services Committee Jun 2019 – Sep 2019
4 Viscount Hailsham (Conservative) Jul 2019 – Sep 2019
4 Rupa Huq MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
4 Sandy Martin MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
4 Geoffrey Clifton-Brown MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
4 Tonia Antoniazzi MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
4 Karen Bradley MP (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
4 Gavin Williamson MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
4 Lord Howarth of Newport (Labour) - Member, Constitution Committee Jul 2019 – Oct 2019
4 Neil Gray MP (Scottish National Party) Jun 2019 – Sep 2019
4 Stephen Timms MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
4 Peter Bone MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
4 Robert Halfon MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
4 Bernard Jenkin MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
3 Tim Loughton MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
3 David Hanson MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
3 Helen Goodman MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
3 Theresa Villiers MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
3 John Woodcock MP (Independent) Sep 2019 – Oct 2019
3 Anne Milton MP (Independent) May 2019 – Sep 2019
3 Maria Miller MP (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
3 Stephen Metcalfe MP (Conservative) Oct 2019
3 Damian Green MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
3 Robert Buckland MP (Conservative) Oct 2019
3 Julian Lewis MP (Conservative) Jul 2019 – Sep 2019
3 Andrew Stephenson MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
3 Frank Field MP (Independent) Sep 2019 – Oct 2019
3 Owen Smith MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
3 Lord Anderson of Swansea (Labour) - Member, EU Justice Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
3 Lord Willetts (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
3 John Whittingdale MP (Conservative) Oct 2019
3 Henry Smith MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
3 Stephen Twigg MP (Labour/Co-operative) Jul 2019 – Nov 2019
3 Lyn Brown MP (Labour) Jun 2019 – Jul 2019
3 Lord Soley (Labour) - Member, EU Home Affairs Sub-Committee May 2019 – Sep 2019
3 Peter Whittle (Brexit Alliance) May 2019 – Sep 2019
3 Fiona Twycross (Labour) Jun 2019 – Jul 2019
3 Chris Bryant MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
3 Martin Vickers MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
3 Tim Farron MP (Liberal Democrat) May 2019 – Oct 2019
3 Yvette Cooper MP (Labour) Oct 2019
3 Nicky Gavron (Labour) Jun 2019 – Nov 2019
3 Lord Tunnicliffe (Labour) - Member, Accommodation Steering Group Committee; Member, Consultative Panel on Parliamentary Security May 2019 – Oct 2019
3 Len Duvall (Labour) Sep 2019
3 Unmesh Desai (Labour) Jul 2019 – Nov 2019
3 Lord Griffiths of Burry Port (Labour) May 2019 – Oct 2019
3 Tom Copley (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
3 Khalid Mahmood MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
3 Baroness Crawley (Labour) - Member, Lord Speaker's committee on the size of the House; Member, Intergenerational Fairness and Provision Committee Jun 2019 – Oct 2019
3 Sam Gyimah MP (Independent) Sep 2019 – Oct 2019
3 Chris Ruane MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
3 Ian Paisley Jnr MP (DUP) Jul 2019 – Oct 2019
3 Lisa Nandy MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
3 Gordon Marsden MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
3 Lilian Greenwood MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
3 David Jones MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
3 Lisa Cameron MP (Scottish National Party) Sep 2019 – Oct 2019
3 Michael Ellis MP (Conservative) May 2019
3 Preet Kaur Gill MP (Labour/Co-operative) Sep 2019 – Oct 2019
3 Paul Masterton MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
3 Lord Norton of Louth (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
3 Hugh Gaffney MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
3 Viscount Younger of Leckie (Conservative) May 2019 – Jul 2019
3 Roseanna Cunningham (Scottish National Party) Jun 2019 – Sep 2019
3 Bim Afolami MP (Conservative) Oct 2019
3 Lord Shipley (Liberal Democrat) - Member, EU Internal Market Sub-Committee Jun 2019 – Oct 2019
3 Lord Monks (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
3 Sue Hayman MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
3 Lord Hunt of Kings Heath (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
3 Lord Roberts of Llandudno (Liberal Democrat) Jun 2019 – Oct 2019
3 The Earl of Caithness (Conservative) - Member, Rural Economy Committee; Member, Food, Poverty, Health and Environment Committee May 2019 – Oct 2019
3 Lord Butler of Brockwell (Crossbench) - Member, Gambling Industry Committee Jul 2019 – Oct 2019
3 Ruth Cadbury MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
3 Lord Empey (UUP) - Member, Bribery Act 2010 Committee; Member, Food, Poverty, Health and Environment Committee Sep 2019 – Oct 2019
3 Lord Grocott (Labour) - Member, International Relations and Defence Committee Jul 2019 – Oct 2019
3 Christina Rees MP (Labour/Co-operative) Jun 2019
3 Catherine West MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
3 Baroness Lister of Burtersett (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
3 Neil Bibby (Labour) May 2019 – Nov 2019
3 Ben Lake MP (Plaid Cymru) Jun 2019
3 Baroness Finlay of Llandaff (Crossbench) - Member, Procedure Committee (Lords) Jun 2019 – Oct 2019
3 Maria Caulfield MP (Conservative) Sep 2019
3 Angus MacDonald (Scottish National Party) Sep 2019 – Nov 2019
3 Angela Constance (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
3 Rosena Allin-Khan MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
3 Baroness Jones of Whitchurch (Labour) Oct 2019
3 Lord James of Blackheath (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
3 Chris Elmore MP (Labour) Jun 2019 – Jul 2019
3 Gill Furniss MP (Labour) May 2019 – Jul 2019
3 Jim McMahon MP (Labour/Co-operative) May 2019 – Oct 2019
3 Lord Desai (Labour) - Member, EU Financial Affairs Sub-Committee; Member, Finance Bill Sub-Committee Jul 2019 – Oct 2019
3 Jackie Baillie (Labour) May 2019 – Jun 2019
3 Willie Coffey (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
3 Huw Merriman MP (Conservative) Jun 2019 – Sep 2019
3 Lucy Frazer MP (Conservative) Sep 2019
3 Jamie Hepburn (Scottish National Party) Jun 2019 – Oct 2019
3 Mr Mark Ruskell (Green) May 2019 – Nov 2019
3 John Scott (Conservative) May 2019
3 Lord Brooke of Alverthorpe (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
3 David Stewart (Labour) Oct 2019 – Nov 2019
3 Baroness Massey of Darwen (Labour) - Member, Human Rights (Joint Committee) Jul 2019 – Oct 2019
3 Lord Berkeley (Labour) - Member, EU Internal Market Sub-Committee May 2019 – Jul 2019
3 Lord Haskel (Labour) - Member, Bribery Act 2010 Committee; Member, Audit Committee (Lords); Member, SLSC Sub-Committee A; Member, Statutory Instruments (Joint Committee); Member, Delegated Powers and Regulatory Reform Committee May 2019 – Oct 2019
3 Lord Inglewood (Conservative) - Member, Lord Speaker's Advisory Panel on Works of Art Jun 2019 – Oct 2019
3 Thangam Debbonaire MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
3 Gillian Keegan MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
3 George Adam (Scottish National Party) May 2019 – Nov 2019
3 Viscount Chandos (Labour) - Member, Intergenerational Fairness and Provision Committee; Member, Economic Affairs Committee Jul 2019 – Oct 2019
3 Tom Arthur (Scottish National Party) Sep 2019 – Oct 2019
3 Viscount Trenchard (Conservative) - Member, EU Financial Affairs Sub-Committee Jul 2019 – Oct 2019
3 Chris Stephens MP (Scottish National Party) Jul 2019 – Oct 2019
3 Sarah Newton MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
3 Baroness McIntosh of Pickering (Conservative) - Member, EU Energy and Environment Sub-Committee Oct 2019
3 Lord Oates (Liberal Democrat) - Member, EU External Affairs Sub-Committee; Member, European Union Committee Jul 2019 – Oct 2019
3 Ian Mearns MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
3 Lord Mandelson (Labour) Sep 2019
3 Zac Goldsmith MP (Conservative) Oct 2019
3 Emma Dent Coad MP (Labour) Jun 2019 – Jul 2019
3 Ash Denham (Scottish National Party) May 2019
3 Baroness Helic (Conservative) - Member, International Relations and Defence Committee May 2019 – Oct 2019
3 Ross Greer (Green) Sep 2019
3 Alison Harris (Conservative) Sep 2019
3 Daniel Johnson (Labour) Sep 2019
3 Richard Leonard (Labour) May 2019 – Sep 2019
3 Alok Sharma MP (Conservative) Oct 2019
3 Baroness Masham of Ilton (Crossbench) Jul 2019 – Oct 2019
3 Jo Johnson MP (Conservative) May 2019 – Aug 2019
3 Edward Mountain (Conservative) May 2019 – Nov 2019
3 Lord Morris of Aberavon (Labour) - Member, Procedure Committee (Lords); Member, European Union Committee; Chair, EU Justice Sub-Committee Jun 2019 – Nov 2019
3 Jane Dodds MP (Liberal Democrat) Sep 2019
3 The Bishop of Leeds (Bishop) Jun 2019 – Oct 2019
3 Kirstene Hair MP (Conservative) Oct 2019
3 Liz McInnes MP (Labour) May 2019 – Sep 2019
3 Lee Rowley MP (Conservative) May 2019 – Oct 2019
3 Alan Mak MP (Conservative) Oct 2019
3 Jon Ashworth MP (Labour/Co-operative) May 2019 – Jun 2019
3 David Torrance (Scottish National Party) Sep 2019 – Oct 2019
3 Lord Judd (Labour) - Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) Jun 2019 – Nov 2019
3 Angela Crawley MP (Scottish National Party) Sep 2019 – Oct 2019
3 Sarah Jones MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
3 Nick Thomas-Symonds MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
3 Lord Balfe (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
3 Andy McDonald MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
3 Lord Rennard (Liberal Democrat) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Beith (Liberal Democrat) - Member, Constitution Committee; Member, Lord Speaker's committee on the size of the House Oct 2019
2 Alister Jack MP (Conservative) Sep 2019
2 Mike Hill MP (Labour) Jul 2019
2 Stephen Crabb MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
2 Roberta Blackman-Woods MP (Labour) Jun 2019 – Nov 2019
2 James Frith MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Jessica Morden MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Liz Twist MP (Labour) Jun 2019 – Jul 2019
2 Mark Harper MP (Conservative) Oct 2019
2 Diana R. Johnson MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
2 Eleanor Smith MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Ruth George MP (Labour) Oct 2019
2 Philip Davies MP (Conservative) Oct 2019
2 Janet Daby MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Jamie Stone MP (Liberal Democrat) Sep 2019 – Oct 2019
2 Bambos Charalambous MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Andrew Bowie MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Ellie Reeves MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Jeremy Wright MP (Conservative) Sep 2019
2 Mike Amesbury MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
2 Faisal Rashid MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Afzal Khan MP (Labour) Sep 2019
2 Matt Rodda MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Martin Whitfield MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Judith Cummins MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
2 Anneliese Dodds MP (Labour/Co-operative) Jul 2019 – Sep 2019
2 Simon Hart MP (Conservative) Oct 2019
2 Priti Patel MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Heseltine (Conservative) Oct 2019
2 Neil Parish MP (Conservative) Jun 2019
2 Lord Howard of Lympne (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Steven Baker MP (Conservative) Oct 2019
2 Gerald Jones MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
2 Ed Miliband MP (Labour) Jun 2019 – Sep 2019
2 Mike Kane MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Gareth Johnson MP (Conservative) Oct 2019
2 Debbie Abrahams MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Heidi Allen MP (Independent) May 2019 – Sep 2019
2 Richard Harrington MP (Independent) May 2019 – Jun 2019
2 George Freeman MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
2 Elizabeth Truss MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
2 George Hollingbery MP (Conservative) May 2019 – Jul 2019
2 Mary Glindon MP (Labour) Jun 2019
2 Andrew Griffiths MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
2 Mark Spencer MP (Conservative) May 2019
2 Bill Esterson MP (Labour) Jun 2019 – Jul 2019
2 Mark Pawsey MP (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
2 Nigel Adams MP (Conservative) Sep 2019 – Nov 2019
2 Marie Rimmer MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
2 Clive Lewis MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Mark Pritchard MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Clark of Windermere (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Ruth Smeeth MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Angela Rayner MP (Labour) Oct 2019
2 Conor McGinn MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Alberto Costa MP (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
2 Steve Double MP (Conservative) Oct 2019
2 Jo Churchill MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Rebecca Pow MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Mary Robinson MP (Conservative) May 2019 – Jun 2019
2 Lord Campbell of Pittenweem (Liberal Democrat) - Member, National Security Strategy (Joint Committee) Oct 2019
2 Matt Warman MP (Conservative) Oct 2019
2 Therese Coffey MP (Conservative) Jul 2019
2 Tracey Crouch MP (Conservative) Oct 2019
2 Richard Burgon MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Julian Knight MP (Conservative) Jul 2019 – Sep 2019
2 Tom Pursglove MP (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
2 Matthew Pennycook MP (Labour) May 2019 – Jun 2019
2 Chris Philp MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Davies of Stamford (Labour) - Member, EU External Affairs Sub-Committee Sep 2019 – Oct 2019
2 Phillip Lee MP (Liberal Democrat) May 2019 – Jul 2019
2 Louise Haigh MP (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Lord Kilclooney (Crossbench) Jul 2019 – Oct 2019
2 Baroness Hooper (Conservative) Oct 2019 – Nov 2019
2 Keith Simpson MP (Conservative) Jul 2019 – Nov 2019
2 Lord Stoneham of Droxford (Liberal Democrat) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Member, Finance Committee (Lords); Member, Procedure Committee (Lords); Member, Committee of Selection (Lords); Member, Services Committee Jun 2019 – Jul 2019
2 Lord McNicol of West Kilbride (Labour) Jul 2019
2 Liam Kerr (Conservative) Sep 2019
2 Shirley-Anne Somerville (Scottish National Party) Nov 2019
2 Elizabeth Smith (Conservative) Sep 2019
2 Lord Parekh (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Lord Mancroft (Conservative) - Member, Procedure Committee (Lords); Member, Gambling Industry Committee Oct 2019
2 Gail Ross (Scottish National Party) May 2019 – Sep 2019
2 Kenneth Macintosh (Labour) May 2019
2 Lewis Macdonald (Labour) Nov 2019
2 Lord Macpherson of Earl's Court (Crossbench) - Member, Audit Committee (Lords) Jun 2019 – Oct 2019
2 Lord Ricketts (Crossbench) - Member, EU Home Affairs Sub-Committee; Member, European Union Committee Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Marlesford (Conservative) Sep 2019
2 Baroness Barran (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
2 Linda Fabiani (Scottish National Party) May 2019
2 Aileen Campbell (Scottish National Party) May 2019 – Sep 2019
2 Sarah Boyack (Labour) Sep 2019 – Nov 2019
2 Lord Bates (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
2 Lord Turnbull (Crossbench) - Member, EU Financial Affairs Sub-Committee; Member, Procedure Committee (Lords) Jul 2019
2 Caroline Flint MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Michael Fabricant MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 The Earl of Sandwich (Crossbench) - Member, EU External Affairs Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
2 Karen Buck MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
2 Lord Naseby (Conservative) - Member, Standing Orders (Private Bills) Committee (Lords) Sep 2019 – Oct 2019
2 Crispin Blunt MP (Conservative) Oct 2019
2 Baroness Bennett of Manor Castle (Green) Oct 2019
2 Lord Wallace of Tankerness (Liberal Democrat) - Member, Constitution Committee Sep 2019 – Oct 2019
2 Susan Hall (Conservative) Sep 2019
2 Florence Eshalomi (Labour) May 2019 – Oct 2019
2 Baroness Brinton (Liberal Democrat) Jul 2019
2 Baroness Coussins (Crossbench) May 2019 – Oct 2019
2 Jennette Arnold (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Bew (Crossbench) - Member, Procedure Committee (Lords) May 2019 – Oct 2019
2 Finlay Carson (Conservative) Nov 2019
2 Lord Pannick (Crossbench) - Member, Constitution Committee Jul 2019 – Oct 2019
2 Barry Gardiner MP (Labour) Oct 2019
2 Lord Horam (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Baroness Jolly (Liberal Democrat) - Member, EU Home Affairs Sub-Committee Jul 2019 – Sep 2019
2 Lord Leigh of Hurley (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
2 Baroness Wheatcroft (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Marks of Henley-on-Thames (Liberal Democrat) Oct 2019
2 Lord Mendelsohn (Labour) - Member, International Relations and Defence Committee Sep 2019
2 Baroness Grender (Liberal Democrat) - Member, Communications and Digital Committee May 2019 – Jul 2019
2 Kevin Stewart (Scottish National Party) Oct 2019 – Nov 2019
2 Lord Eames (Crossbench) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Member, Consolidation Bills (Joint Committee); Member, Procedure Committee (Lords) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Collins of Highbury (Labour) - Member, Finance Committee (Lords) Oct 2019
2 Baroness Young of Old Scone (Labour) - Member, Science and Technology Committee (Lords); Member, Rural Economy Committee Jul 2019 – Oct 2019
2 Neil Findlay (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Baroness Berridge (Conservative) - Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee); Member, Sentencing (Pre-consolidation Amendments) Bill [HL] Special Public Bill Committee Oct 2019
2 Lord Moynihan (Conservative) Jun 2019 – Jul 2019
2 Viscount Hanworth (Labour) - Member, Consolidation Bills (Joint Committee); Member, Secondary Legislation Scrutiny Committee Jun 2019 – Oct 2019
2 The Bishop of St Albans (Bishop) - Member, Gambling Industry Committee Jul 2019 – Sep 2019
2 Lord Beecham (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Lord Bird (Crossbench) - Member, Lord Speaker's Advisory Panel on Works of Art May 2019 – Jun 2019
2 Lord Bridges of Headley (Conservative) - Member, Finance Bill Sub-Committee Jul 2019 – Sep 2019
2 Baroness Bowles of Berkhamsted (Liberal Democrat) - Member, Economic Affairs Committee; Member, SLSC Sub-Committee A Jul 2019
2 Lord Wrigglesworth (Liberal Democrat) Oct 2019
2 Lord Bichard (Crossbench) - Member, Intergenerational Fairness and Provision Committee Jul 2019 – Oct 2019
2 Baroness Blackwood of North Oxford (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Morgan (Labour) Jun 2019 – Oct 2019
2 Lord Kennedy of Southwark (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
2 Lord Kerslake (Crossbench) - Member, Finance Committee (Lords) Jul 2019 – Oct 2019
2 Lord Lennie (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
2 Lord Russell of Liverpool (Crossbench) - Member, EU Internal Market Sub-Committee Jun 2019 – Jul 2019
2 Lord Green of Deddington (Crossbench) Sep 2019 – Oct 2019
2 Baroness Wheeler (Labour) - Member, Services Committee Jun 2019 – Oct 2019
2 Baroness Janke (Liberal Democrat) - Member, Food, Poverty, Health and Environment Committee Oct 2019
2 Baroness Parminter (Liberal Democrat) - Member, Food, Poverty, Health and Environment Committee Sep 2019 – Oct 2019
2 Lord Cashman (Labour) Sep 2019 – Nov 2019
2 Liam Fox MP (Conservative) Sep 2019 – Oct 2019
2 Andrew Boff (Conservative) Nov 2019
2 Lord Tugendhat (Conservative) - Member, Economic Affairs Committee May 2019 – Oct 2019
2 Lord Patten of Barnes (Conservative) Jul 2019 – Sep 2019
2 Baroness Harris of Richmond (Liberal Democrat) - Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee); Member, Procedure Committee (Lords) Jun 2019 – Sep 2019
2 Andrew Murrison MP (Conservative) Oct 2019
2 Andrew Mitchell MP (Conservative) Jul 2019 – Oct 2019
2 Norman Lamb MP (Liberal Democrat) Sep 2019 – Nov 2019
2 Helen Jones MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Lord Alderdice (Liberal Democrat) - Member, EU External Affairs Sub-Committee Oct 2019
2 Lord Hunt of Wirral (Conservative) Jun 2019 – Oct 2019
2 Lord Harries of Pentregarth (Crossbench) Oct 2019
2 Siobhain McDonagh MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Wayne David MP (Labour) Sep 2019 – Oct 2019
2 Hugo Swire MP (Conservative) Sep 2019
2 Jon Cruddas MP (Labour) Oct 2019
2 Alistair Carmichael MP (Liberal Democrat) Jun 2019 – Jul 2019
2 Patrick McLoughlin MP (Conservative) Oct 2019
2 The Duke of Montrose (Conservative) - Member, EU Energy and Environment Sub-Committee May 2019 – Oct 2019
2 Lord Razzall (Liberal Democrat) - Member, Consolidation Bills (Joint Committee) Jun 2019 – Oct 2019
2 Steve Pound MP (Labour) Jul 2019 – Oct 2019
2 Joan Ryan MP (Independent) Sep 2019
2 Nicholas Soames MP (Independent) Sep 2019
2 Baroness Blackstone (Labour) - Member, Freedom of Information Advisory Panel (Lords); Member, Intergenerational Fairness and Provision Committee; Member, International Relations and Defence Committee Jul 2019 – Oct 2019
2 Desmond Swayne MP (Conservative) May 2019 – Sep 2019
2 Lord Harris of Haringey (Labour) - Member, National Security Strategy (Joint Committee); Member, Democracy and Digital Technologies Committee Jun 2019 – Sep 2019
2 Baroness Bonham-Carter of Yarnbury (Liberal Democrat) Oct 2019
2 Hywel Williams MP (Plaid Cymru) Jun 2019
2 Lord Shutt of Greetland (Liberal Democrat) - Member, Audit Committee (Lords); Chair, Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee Oct 2019
2 Lord Hope of Craighead (Judge) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Member, Sub-Committee on Leave of Absence Jul 2019 – Sep 2019
2 Nick Gibb MP (Conservative) Oct 2019
2 Baroness Barker (Liberal Democrat) - Member, Draft Registration of Overseas Entities Bill (Joint) Committee Oct 2019 – Nov 2019
2 Kerry McCarthy MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Dawn Butler MP (Labour) Jul 2019 – Sep 2019
2 Lord MacKenzie of Culkein (Labour) Oct 2019
2 Lord McNally (Liberal Democrat) - Member, EU Home Affairs Sub-Committee Oct 2019
2 Liam Byrne MP (Labour) May 2019 – Oct 2019
1 Mike Wood MP (Conservative) Sep 2019
1 Baroness Stowell of Beeston (Conservative) Jul 2019
1 Lord Lamont of Lerwick (Conservative) - Member, European Union Committee; Member, EU Internal Market Sub-Committee Oct 2019
1 Baroness Drake (Labour) - Member, Constitution Committee Oct 2019
1 Lord Tebbit (Conservative) Oct 2019
1 Scott Mann MP (Conservative) Oct 2019
1 Mims Davies MP (Conservative) Jun 2019
1 Alex Norris MP (Labour/Co-operative) May 2019
1 Lord Dannatt (Crossbench) - Member, Rural Economy Committee Oct 2019
1 Lord Deben (Conservative) Jul 2019
1 Baroness Seccombe (Conservative) - Member, Consolidation Bills (Joint Committee) Oct 2019
1 Lord Wasserman (Conservative) - Member, EU Justice Sub-Committee Jun 2019
1 Lord German (Liberal Democrat) - Member, Democracy and Digital Technologies Committee Nov 2019
1 Seema Kennedy MP (Conservative) Jul 2019
1 Baroness Sherlock (Labour) Oct 2019
1 Andrew Lewer MP (Conservative) Sep 2019
1 Lord Carter of Coles (Labour) - Member, Rural Economy Committee; Member, EU Internal Market Sub-Committee Oct 2019
1 Nusrat Ghani MP (Conservative) Jun 2019
1 Anas Sarwar (Labour) Nov 2019
1 Danielle Rowley MP (Labour) Sep 2019
1 The Earl of Clancarty (Crossbench) Oct 2019
1 Lord Popat (Conservative) Jul 2019
1 Lord Ribeiro (Conservative) Oct 2019
1 Lord Palmer of Childs Hill (Liberal Democrat) Jul 2019
1 Lord Hennessy of Nympsfield (Crossbench) - Member, Constitution Committee May 2019
1 Lord Foster of Bath (Liberal Democrat) - Chair, Rural Economy Committee; Member, Gambling Industry Committee Oct 2019
1 Helen Whately MP (Conservative) Sep 2019
1 Baroness Hollins (Crossbench) Oct 2019
1 Lord Loomba (Liberal Democrat) Oct 2019
1 The Earl of Shrewsbury (Conservative) Oct 2019
1 David Warburton MP (Conservative) Jul 2019
1 Baroness Eaton (Conservative) - Member, Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee Oct 2019
1 Baroness O'Neill of Bengarve (Crossbench) - Member, Sub-Committee on Lords' Conduct Oct 2019
1 Kit Malthouse MP (Conservative) Oct 2019
1 Lucy Allan MP (Conservative) Oct 2019
1 Thomas Tugendhat MP (Conservative) Oct 2019
1 Tulip Siddiq MP (Labour) Oct 2019
1 Lord Hussain (Liberal Democrat) Oct 2019
1 Lord Flight (Conservative) - Member, High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill Select Committee (Lords) Oct 2019
1 Lord Lexden (Conservative) - Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee); Member, Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee; Member, EU Home Affairs Sub-Committee Sep 2019
1 Baroness McIntosh of Hudnall (Labour) - Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee); Member, Consultative Panel on Parliamentary Security; Member, Communications and Digital Committee; Member, House of Lords Commission Oct 2019
1 Lord Selkirk of Douglas (Conservative) May 2019
1 Lord Kakkar (Crossbench) - Member, Science and Technology Committee (Lords) Oct 2019
1 Lord Craig of Radley (Crossbench) - Member, Committee of Selection (Lords) May 2019
1 Lord Aberdare (Crossbench) Oct 2019
1 Stephanie Peacock MP (Labour) Oct 2019
1 Baroness Meacher (Crossbench) - Member, Delegated Powers and Regulatory Reform Committee Oct 2019
1 Ross Thomson MP (Conservative) Oct 2019
1 Edwin Poots (DUP) Oct 2019
1 Baroness Verma (Conservative) - Member, European Union Committee; Chair, EU External Affairs Sub-Committee Oct 2019
1 Rosie Duffield MP (Labour) Sep 2019
1 Lord Taylor of Holbeach (Conservative) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords) Oct 2019
1 Lord Davidson of Glen Clova (Labour) May 2019
1 Lord Cameron of Dillington (Crossbench) - Member, EU Energy and Environment Sub-Committee Oct 2019
1 Jo Platt MP (Labour/Co-operative) Sep 2019
1 Ged Killen MP (Labour/Co-operative) Oct 2019
1 Lesley Laird MP (Labour) Jun 2019
1 Baroness Royall of Blaisdon (Labour) May 2019
1 Baroness Howe of Idlicote (Crossbench) Oct 2019
1 Lord Puttnam (Labour) - Chair, Democracy and Digital Technologies Committee Oct 2019
1 Stephen Morgan MP (Labour) Sep 2019
1 Baroness Ramsay of Cartvale (Labour) May 2019
1 Paul Williams MP (Labour) Jun 2019
1 Lord Carlile of Berriew (Crossbench) Oct 2019
1 Lord Best (Crossbench) - Member, EU Home Affairs Sub-Committee Oct 2019
1 Lord Stone of Blackheath (Labour) Oct 2019
1 Lord St John of Bletso (Crossbench) - Member, Draft Registration of Overseas Entities Bill (Joint) Committee Jul 2019
1 Lord Wilson of Dinton (Crossbench) Sep 2019
1 Lord Pearson of Rannoch (UKIP) Jul 2019
1 Lord Saatchi (Conservative) Jul 2019
1 Darren Jones MP (Labour) Jun 2019
1 Lord Clement-Jones (Liberal Democrat) Oct 2019
1 Baroness Miller of Chilthorne Domer (Liberal Democrat) Oct 2019
1 Laura Pidcock MP (Labour) Oct 2019
1 Lord Northbrook (Conservative) Jun 2019
1 Lord Jay of Ewelme (Crossbench) - Member, European Union Committee; Chair, EU Home Affairs Sub-Committee Oct 2019
1 Lord Kirkham (Conservative) Oct 2019
1 Baroness Uddin (Non-affiliated) Oct 2019
1 Will Quince MP (Conservative) Oct 2019
1 Karen Lee MP (Labour) Sep 2019
1 Lord Hayward (Conservative) - Member, Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee Jul 2019
1 Lord Hodgson of Astley Abbotts (Conservative) - Chair, Secondary Legislation Scrutiny Committee Oct 2019
1 Lord Myners (Non-affiliated) Nov 2019
1 Lord Trefgarne (Conservative) - Chair, SLSC Sub-Committee A Jun 2019
1 Sandra White (Scottish National Party) Sep 2019
1 Lord Blackwell (Conservative) Oct 2019
1 Lord Willoughby de Broke (UKIP) Sep 2019
1 Alex Neil (Scottish National Party) Jun 2019
1 The Marquess of Salisbury (Conservative) Oct 2019
1 Christina McKelvie (Scottish National Party) May 2019
1 Liam McArthur (Liberal Democrat) Nov 2019
1 Thelma Walker MP (Labour) Sep 2019
1 Baroness Pitkeathley (Labour) - Member, Rural Economy Committee Jul 2019
1 Lord Chartres (Crossbench) - Member, Secondary Legislation Scrutiny Committee; Member, SLSC Sub-Committee A Oct 2019
1 Iain Gray (Labour) Sep 2019
1 Baroness Goldie (Conservative) Oct 2019
1 Kenneth Gibson (Scottish National Party) Jun 2019
1 Lord Steel of Aikwood (Liberal Democrat) Oct 2019
1 Lord Sterling of Plaistow (Conservative) Oct 2019
1 Andrea Jenkyns MP (Conservative) Jul 2019
1 Lloyd Russell-Moyle MP (Labour/Co-operative) Sep 2019
1 Lord Addington (Liberal Democrat) - Member, Hybrid Instruments Committee (Lords); Member, EU Energy and Environment Sub-Committee Jun 2019
1 Holly Lynch MP (Labour) Oct 2019
1 Baroness Garden of Frognal (Liberal Democrat) Jul 2019
1 Anne-Marie Trevelyan MP (Conservative) Jul 2019
1 Lord Krebs (Crossbench) - Chair, Food, Poverty, Health and Environment Committee May 2019
1 Lord Lea of Crondall (Labour) May 2019
1 Geoffrey Cox MP (Conservative) Sep 2019
1 Baroness Humphreys (Liberal Democrat) - Member, Rural Economy Committee Oct 2019
1 Lord Storey (Liberal Democrat) - Member, Communications and Digital Committee Jul 2019
1 Jeremy Lefroy MP (Conservative) Jun 2019
1 Yasmin Qureshi MP (Labour) Oct 2019
1 Clive Efford MP (Labour) Oct 2019
1 Jim Fitzpatrick MP (Labour) May 2019
1 Karl Turner MP (Labour) Jun 2019
1 Roger Gale MP (Conservative) Sep 2019
1 Paul Maynard MP (Conservative) Oct 2019
1 Dame Cheryl Gillan MP (Conservative) Oct 2019
1 Earl Attlee (Conservative) Jul 2019
1 Andrew Jones MP (Conservative) Sep 2019
1 Daniel Poulter MP (Conservative) Oct 2019
1 Stephen Lloyd MP (Independent) Oct 2019
1 John Grogan MP (Labour) Jul 2019
1 Stephen Hepburn MP (Labour) Jun 2019
1 Kate Hoey MP (Labour) Sep 2019
1 George Howarth MP (Labour) May 2019
1 David Davis MP (Conservative) Oct 2019
1 Lord Astor of Hever (Conservative) Oct 2019
1 Lindsay Hoyle MP (Labour) Oct 2019
1 Margaret Beckett MP (Labour) Oct 2019
1 Lord Snape (Labour) - Member, High Speed Rail (West Midlands - Crewe) Bill Select Committee (Lords) Sep 2019
1 Navin Shah (Labour) May 2019
1 Gloria De Piero MP (Labour) Sep 2019
1 Caroline Nokes MP (Independent) May 2019
1 Diane Abbott MP (Labour) Oct 2019
1 Mark Menzies MP (Conservative) Jun 2019
1 John Stevenson MP (Conservative) Oct 2019
1 Vernon Coaker MP (Labour) Sep 2019
1 Nicholas Dakin MP (Labour) Oct 2019
1 Lord Warner (Labour) Sep 2019
1 Amber Rudd MP (Independent) Oct 2019
1 Christopher Chope MP (Conservative) Sep 2019
1 Harriett Baldwin MP (Conservative) Jul 2019
1 Ann Clwyd MP (Labour) Oct 2019
1 Damian Hinds MP (Conservative) Oct 2019
1 Andrew Bridgen MP (Conservative) Oct 2019
1 Guto Bebb MP (Independent) Jul 2019
1 David Kurten (Brexit Alliance) Nov 2019
1 Paul Farrelly MP (Labour) Oct 2019
1 Henry Bellingham MP (Conservative) May 2019
1 David Simpson MP (DUP) Jul 2019
1 Gregory Campbell MP (DUP) Jul 2019
1 Jeremy Hunt MP (Conservative) Jul 2019
1 Jonathan Djanogly MP (Conservative) Oct 2019
1 Lord Brown of Eaton-under-Heywood (Judge) - Member, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Chair, Sub-Committee on Lords' Conduct; Member, Conduct Committee Sep 2019
1 Mark Francois MP (Conservative) Sep 2019
1 Lord Truscott (Non-affiliated) Oct 2019
1 Andrew Selous MP (Conservative) Oct 2019
1 Philip Dunne MP (Conservative) Oct 2019
1 Philip Hollobone MP (Conservative) May 2019
1 James Brokenshire MP (Conservative) Oct 2019
1 Meg Hillier MP (Labour/Co-operative) Sep 2019
1 Nick Herbert MP (Conservative) Nov 2019
1 Shailesh Vara MP (Conservative) Sep 2019
1 Mark Hendrick MP (Labour/Co-operative) Jul 2019
1 David Tredinnick MP (Conservative) Oct 2019
1 Oliver Letwin MP (Independent) Jun 2019
1 Lord Jopling (Conservative) Oct 2019
1 Susan Elan Jones MP (Labour) Oct 2019
1 Jack Lopresti MP (Conservative) Jun 2019
1 Grahame Morris MP (Labour) Oct 2019
1 Baroness Tonge (Independent Liberal Democrat) Oct 2019
1 Julie Elliott MP (Labour) Oct 2019
1 Bridget Phillipson MP (Labour) Jun 2019
1 John Howell MP (Conservative) Jul 2019
1 Lord Trimble (Conservative) - Member, Human Rights (Joint Committee) Jul 2019
1 Gareth Thomas MP (Labour/Co-operative) Oct 2019
1 Owen Paterson MP (Conservative) Sep 2019
1 Bob Neill MP (Conservative) Sep 2019
1 John Spellar MP (Labour) Oct 2019
1 Caroline Spelman MP (Conservative) May 2019
1 Gary Streeter MP (Conservative) Sep 2019
1 Graham Stringer MP (Labour) Jul 2019
1 Robert Syms MP (Conservative) Oct 2019
1 Onkar Sahota (Labour) Oct 2019
1 Tony Devenish (Conservative) Oct 2019
1 Stewart McDonald MP (Scottish National Party) Sep 2019
1 Lord Scriven (Liberal Democrat) - Member, Procedure Committee (Lords); Member, Democracy and Digital Technologies Committee Oct 2019
1 Ian Austin MP (Independent) Sep 2019
1 Baroness Liddell of Coatdyke (Labour) - Member, EU Financial Affairs Sub-Committee Jul 2019
1 The Earl of Dundee (Conservative) Jul 2019
1 Lord Suri (Conservative) Jun 2019
1 Baroness Harding of Winscombe (Conservative) - Member, Economic Affairs Committee Oct 2019
1 Robert Jenrick MP (Conservative) Sep 2019
1 Steve Reed MP (Labour/Co-operative) Oct 2019
1 Julie Cooper MP (Labour) Sep 2019
1 Lucy Powell MP (Labour/Co-operative) Oct 2019
1 Lord Bowness (Conservative) Oct 2019
1 Nigel Mills MP (Conservative) Oct 2019
1 The Duke of Somerset (Crossbench) Oct 2019
1 Jackie Doyle-Price MP (Conservative) Jul 2019
1 Lord McFall of Alcluith (Labour) - Chair, Freedom of Information Advisory Panel (Lords); Chair, Hybrid Instruments Committee (Lords); Chair, Liaison Committee (Lords); Chair, Committee for Privileges and Conduct (Lords); Chair, Procedure Committee (Lords); Chair, Committee of Selection (Lords); Chair, Standing Orders (Private Bills) Committee (Lords); Chair, Sub-Committee on Leave of Absence; Member, House of Lords Commission Oct 2019
1 Lord O'Neill of Gatley (Conservative) Jul 2019
1 Lord King of Bridgwater (Conservative) - Member, National Security Strategy (Joint Committee) Oct 2019
1 Baroness Bakewell of Hardington Mandeville (Liberal Democrat) - Member, Secondary Legislation Scrutiny Committee Oct 2019
1 Craig Whittaker MP (Conservative) Sep 2019
1 Paul Wheelhouse (Scottish National Party) Nov 2019
1 Wes Streeting MP (Labour) Oct 2019
1 Ruth Davidson (Conservative) May 2019
1 Melanie Onn MP (Labour) Oct 2019
1 James Dornan (Scottish National Party) Sep 2019
1 Carolyn Harris MP (Labour) Jul 2019
1 Lord Cavendish of Furness (Conservative) - Member, EU Financial Affairs Sub-Committee; Member, European Union Committee Jul 2019
1 Jo Stevens MP (Labour) Oct 2019
1 Lord Dubs (Labour) - Member, Human Rights (Joint Committee) Oct 2019
1 Humza Yousaf (Scottish National Party) Sep 2019
1 Lord Trees (Crossbench) May 2019
1 The Bishop of Coventry (Bishop) Oct 2019
1 Viscount Ridley (Conservative) - Member, Science and Technology Committee (Lords) Oct 2019
1 The Archbishop of Canterbury (Bishop) Jul 2019
1 Lord Berkeley of Knighton (Crossbench) Oct 2019
1 Ronnie Cowan MP (Scottish National Party) Jul 2019
1 Bob Blackman MP (Conservative) Oct 2019
1 Lord Thomas of Gresford (Liberal Democrat) - Member, Bribery Act 2010 Committee; Member, Sentencing (Pre-consolidation Amendments) Bill [HL] Special Public Bill Committee May 2019
1 Gareth Bacon (Conservative) May 2019
1 Lord McCrea of Magherafelt and Cookstown (DUP) Jul 2019
1 Sheryll Murray MP (Conservative) Jun 2019
1 Lord Caine (Conservative) Sep 2019
1 Lord Vaux of Harrowden (Crossbench) - Member, EU Financial Affairs Sub-Committee Jul 2019
1 Baroness Fairhead (Conservative) Jul 2019
1 Lord Houghton of Richmond (Crossbench) Oct 2019
1 Rachel Reeves MP (Labour) May 2019
1 Toby Perkins MP (Labour) Jul 2019
1 Brian Whittle (Conservative) Nov 2019
1 Lord O'Neill of Clackmannan (Labour) - Member, EU Home Affairs Sub-Committee Jun 2019
1 Lord Radice (Labour) Jun 2019
1 Lord Randall of Uxbridge (Conservative) Oct 2019
1 Lord Watson of Richmond (Liberal Democrat) Oct 2019
1 Lord Reid of Cardowan (Labour) - Member, International Relations and Defence Committee Jul 2019
1 Lord Carrington (Crossbench) Sep 2019
1 Lord Ravensdale (Crossbench) Jun 2019
1 Andy Wightman (Green) May 2019
1 Alec Shelbrooke MP (Conservative) Jul 2019
1 Lord Keen of Elie (Conservative) - Member, Sentencing (Pre-consolidation Amendments) Bill [HL] Special Public Bill Committee Oct 2019
1 Rehman Chishti MP (Conservative) Oct 2019
1 The Duke of Wellington (Conservative) Jul 2019
1 Baroness Stroud (Conservative) Sep 2019
1 Baroness Sheehan (Liberal Democrat) - Member, Science and Technology Committee (Lords) May 2019
1 Baroness Redfern (Conservative) - Member, SLSC Sub-Committee B; Member, Food, Poverty, Health and Environment Committee Oct 2019
1 Lord Blencathra (Conservative) - Chair, Delegated Powers and Regulatory Reform Committee Jun 2019
1 Baroness Pidding (Conservative) - Member, Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee Oct 2019
1 Lord Shinkwin (Conservative) Oct 2019
1 Baroness Rock (Conservative) - Member, Rural Economy Committee; Member, Science and Technology Committee (Lords) Oct 2019
1 Ruth Maguire (Scottish National Party) Sep 2019
1 Claire Perry MP (Conservative) Oct 2019
1 Baroness Watkins of Tavistock (Crossbench) - Member, SLSC Sub-Committee B; Member, Secondary Legislation Scrutiny Committee Oct 2019
1 Lord Maxton (Labour) - Member, EU Energy and Environment Sub-Committee Jun 2019
1 Alexander Burnett (Conservative) May 2019
1 Bob Stewart MP (Conservative) Oct 2019
1 Richard Drax MP (Conservative) Oct 2019
1 Gordon Lindhurst (Conservative) Sep 2019
1 Baroness Adams of Craigielea (Labour) - Member, Electoral Registration and Administration Act 2013 Committee May 2019

Did you find what you were looking for?

Advanced search

Find this exact word or phrase

You can also do this from the main search box by putting exact words in quotes: like "cycling" or "hutton report"

By default, we show words related to your search term, like “cycle” and “cycles” in a search for cycling. Putting the word in quotes, like "cycling", will stop this.

Excluding these words

You can also do this from the main search box by putting a minus sign before words you don’t want: like hunting -fox

We also support a bunch of boolean search modifiers, like AND and NEAR, for precise searching.

Date range

to

You can give a start date, an end date, or both to restrict results to a particular date range. A missing end date implies the current date, and a missing start date implies the oldest date we have in the system. Dates can be entered in any format you wish, e.g. 3rd March 2007 or 17/10/1989

Person

Enter a name here to restrict results to contributions only by that person.

Section

Restrict results to a particular parliament or assembly that we cover (e.g. the Scottish Parliament), or a particular type of data within an institution, such as Commons Written Answers.

Column

If you know the actual Hansard column number of the information you are interested in (perhaps you’re looking up a paper reference), you can restrict results to that; you can also use column:123 in the main search box.