Who says mike hancock defence the most?

The most recent mentions of the exact phrase mike hancock defence, grouped by speaker name.

Occurences Speaker Date range
2195 Mike Hancock MP (Independent) - Member, Public Accounts Committee; Chair, Environmental Audit Committee; Member, Finance Committee (Commons); Member, European Statutory Instruments Committee; Chair, Public Accounts Committee; Chair, Public Accounts Committee; Member, Liaison Committee (Commons); Member, Procedure Committee; Member, Defence Sub-Committee; Member, Defence Committee; Member, Intelligence and Security Committee of Parliament; Member, Select Committee on the Armed Forces Bill; Member, Liaison Committee (Commons); Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee; Member, Local Government (Disqualification) Bill Committee; Member, Public Accounts Commission; Chair, Environmental Audit Committee Jun 1984 – Mar 2015
8 Headings, procedural text, etc. Feb 1999 – Oct 2011
3 Lord Moonie (Non-affiliated) - Member, Procedure Committee; Member, Defence Sub-Committee; Member, Public Accounts Committee; Member, Finance Committee (Commons) Oct 2001 – Jan 2003
1 Matthew Hancock MP (Conservative) - Member, Public Accounts Commission; Chair, Environmental Audit Committee; Member, Procedure Committee; Member, European Statutory Instruments Committee; Member, Public Accounts Committee; Member, Defence Sub-Committee; Member, Intelligence and Security Committee of Parliament; Member, Select Committee on the Armed Forces Bill; Member, Finance Committee (Commons); Member, Liaison Committee (Commons); Member, Defence Committee; Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee; Chair, Public Accounts Committee; Chair, Public Accounts Committee; Chair, Environmental Audit Committee; Member, Liaison Committee (Commons); Member, Local Government (Disqualification) Bill Committee Dec 2017
1 Geoffrey Clifton-Brown MP (Conservative) - Chair, Environmental Audit Committee Nov 2009
1 Philip Dunne MP (Conservative) - Chair, Environmental Audit Committee; Member, Local Government (Disqualification) Bill Committee; Chair, Environmental Audit Committee Dec 2014
1 Flick Drummond MP (Conservative) - Member, European Statutory Instruments Committee; Member, Finance Committee (Commons); Member, Procedure Committee Jun 2015
1 Meg Hillier MP (Labour/Co-operative) - Member, Liaison Committee (Commons) Jun 2010
1 Kevan Jones MP (Labour) - Member, European Statutory Instruments Committee; Chair, Public Accounts Committee; Member, Liaison Committee (Commons); Chair, Public Accounts Committee; Member, Procedure Committee; Member, Defence Sub-Committee; Member, Intelligence and Security Committee of Parliament; Member, Defence Committee; Member, Select Committee on the Armed Forces Bill; Member, Liaison Committee (Commons); Member, Public Accounts Committee; Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee; Member, Public Accounts Commission; Member, Local Government (Disqualification) Bill Committee; Member, Finance Committee (Commons); Chair, Environmental Audit Committee May 2008
1 Peter Luff MP (Conservative) Apr 2012
1 Jim Wallace (Liberal Democrat) - Member, Public Accounts Committee; Member, Finance Committee (Commons) Oct 1987
1 Mr Ivor Caplin MP (Labour) - Member, Defence Committee; Member, Intelligence and Security Committee of Parliament; Member, Select Committee on the Armed Forces Bill; Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee Jan 2005

Advanced search

Find this exact word or phrase

You can also do this from the main search box by putting exact words in quotes: like "cycling" or "hutton report"

By default, we show words related to your search term, like “cycle” and “cycles” in a search for cycling. Putting the word in quotes, like "cycling", will stop this.

Excluding these words

You can also do this from the main search box by putting a minus sign before words you don’t want: like hunting -fox

We also support a bunch of boolean search modifiers, like AND and NEAR, for precise searching.

Date range

to

You can give a start date, an end date, or both to restrict results to a particular date range. A missing end date implies the current date, and a missing start date implies the oldest date we have in the system. Dates can be entered in any format you wish, e.g. 3rd March 2007 or 17/10/1989

Person

Enter a name here to restrict results to contributions only by that person.

Section

Restrict results to a particular parliament or assembly that we cover (e.g. the Scottish Parliament), or a particular type of data within an institution, such as Commons Written Answers.

Column

If you know the actual Hansard column number of the information you are interested in (perhaps you’re looking up a paper reference), you can restrict results to that; you can also use column:123 in the main search box.