Changes to the Register of Members' Interests
Jim Wallace

List all MPs and Register editions

This page shows how Jim Wallace's entry in the Register of Members' Interests has changed over time, starting at the most recent and working back to the earliest we have managed to parse. Please be aware that changes in typography/styling at the source might mean something is marked as changed (ie. removed and added) when it hasn't; sorry about that, but we do our best with the source material.

RemovedAdded

14 May 2002 - View full entry

2. Remunerated employment, office, profession, etc.

  • Member, Faculty of Advocates (ceased practice on election in 1983).
  • Occasional broadcasting.
  • Member of the Scottish Parliament.
  • Minister in the Scottish Executive.
 

4. Sponsorship or financial or material support

  • My constituency secretary is partly funded by the Scottish Parliament and my Parliamentary Assistant in the Scottish Parliament is funded by the Scottish Parliament.
 

5. Gifts, benefits and hospitality (UK)

  • 3 March 2000, my daughter and I attended the Brit Awards as guests of the British Phonographic Industries. (Registered 21 March 2000)
 

14 May 2001 - View full entry

4. Sponsorship or financial or material support

 
  • My constituency secretary is partly funded by the Scottish Parliament and my Parliamentary Assistant in the Scottish Parliament is funded by the Scottish Parliament.

10 November 2000 (first entry we have)

2. Remunerated employment, office, profession, etc.

  • Member, Faculty of Advocates (ceased practice on election in 1983).
  • Occasional broadcasting.
  • Member of the Scottish Parliament.
  • Minister in the Scottish Executive.

5. Gifts, benefits and hospitality (UK)

  • 3 March 2000, my daughter and I attended the Brit Awards as guests of the British Phonographic Industries. (Registered 21 March 2000)