Changes to the Register of Members' Interests
John Home Robertson

List all MPs and Register editions

This page shows how John Home Robertson's entry in the Register of Members' Interests has changed over time, starting at the most recent and working back to the earliest we have managed to parse. Please be aware that changes in typography/styling at the source might mean something is marked as changed (ie. removed and added) when it hasn't; sorry about that, but we do our best with the source material.

RemovedAdded

14 May 2002 - View full entry

2. Remunerated employment, office, profession etc.

  • Family farming business.
  • Member of the Scottish Parliament.
 

6. Overseas visits

  • 3-6 November 2000, my wife and I attended the Jubilee Celebrations for Parliamentarians held in Rome, at the invitation of the Organising Committee of the All-Party Parliamentary Group on Parliamentarians for the Jubilee Year in the Italian Senate, which also paid for my wife's and my hotel accommodation while in Rome. My wife and I met our own travel costs to Rome. (Registered 8 December 2000)
 

8. Land and Property

  • Paxton South Mains and Overhowden farms, Berwickshire.
 

14 May 2001 - View full entry

2. Remunerated employment, office, profession etc.

  • Deputy Minister for Rural Affairs in the Scottish Executive.
 

6. Overseas visits

  • 8-10 February 1999, to Germany, for briefing on decentralised government in Germany, as a guest of the German Parliament. (Registered 11 February 1999)
  • 3-6 November 2000, my wife and I attended the Jubilee Celebrations for Parliamentarians held in Rome, at the invitation of the Organising Committee of the All-Party Parliamentary Group on Parliamentarians for the Jubilee Year in the Italian Senate, which also paid for my wife's and my hotel accommodation while in Rome. My wife and I met our own travel costs to Rome. (Registered 8 December 2000)

10 November 2000 (first entry we have)

2. Remunerated employment, office, profession etc.

  • Family farming business.
  • Member of the Scottish Parliament.
  • Deputy Minister for Rural Affairs in the Scottish Executive.

6. Overseas visits

  • 8-10 February 1999, to Germany, for briefing on decentralised government in Germany, as a guest of the German Parliament. (Registered 11 February 1999)

8. Land and Property

  • Paxton South Mains and Overhowden farms, Berwickshire.