Only a few days to go: We’re raising £25,000 to keep TheyWorkForYou running and make sure people across the UK can hold their elected representatives to account.

Donate to our crowdfunder

Changes to the Register of Members' Interests
Keith Hill

List all MPs and Register editions

This page shows how Keith Hill's entry in the Register of Members' Interests has changed over time, starting at the most recent and working back to the earliest we have managed to parse. Please be aware that changes in typography/styling at the source might mean something is marked as changed (ie. removed and added) when it hasn't; sorry about that, but we do our best with the source material.

RemovedAdded

24 February 2010 - View full entry

6. Overseas visits

  • 7-12 September 2008, to Israel and Palestine with Labour Friends of Israel (LFI). Travel and hospitality within Israel and Palestine paid for by LFI. Accommodation paid for by LFI at a rate discounted through the Israeli Ministry of Foreign Affairs. Some hospitality provided by the Palestinian Legislative Council, Palestinian Authority and the Israeli Ministry of Foreign Affairs. (Registered 9 October 2008)
  • 21 September-5 October 2008, to Ghana, to participate in VSO (Voluntary Service Overseas) Project PolVol, which invites MPs to use their skills as volunteers in developing countries. International travel, accommodation and other ancillary expenses provided by VSO. (Registered 9 October 2008)
 

22 October 2008 - View full entry

6. Overseas visits

 
  • 7-12 September 2008, to Israel and Palestine with Labour Friends of Israel (LFI). Travel and hospitality within Israel and Palestine paid for by LFI. Accommodation paid for by LFI at a rate discounted through the Israeli Ministry of Foreign Affairs. Some hospitality provided by the Palestinian Legislative Council, Palestinian Authority and the Israeli Ministry of Foreign Affairs. (Registered 9 October 2008)
  • 21 September-5 October 2008, to Ghana, to participate in VSO (Voluntary Service Overseas) Project PolVol, which invites MPs to use their skills as volunteers in developing countries. International travel, accommodation and other ancillary expenses provided by VSO. (Registered 9 October 2008)

8 October 2008 - View full entry

6. Overseas visits

  • 10-14 September 2007, to Honduras, to meet local representatives of Caritas and CAFOD in connection with the conditions of workers and the local community in the area of the San Martin gold mine and to meet senior parliamentarians in connection with the forthcoming Mining Reform legislation. All travel, accommodation and hospitality provided by the Catholic Fund for Overseas Development. (Registered 27 September 2007)
 

9 October 2007 - View full entry

6. Overseas visits

 
  • 10-14 September 2007, to Honduras, to meet local representatives of Caritas and CAFOD in connection with the conditions of workers and the local community in the area of the San Martin gold mine and to meet senior parliamentarians in connection with the forthcoming Mining Reform legislation. All travel, accommodation and hospitality provided by the Catholic Fund for Overseas Development. (Registered 27 September 2007)

26 November 2002 - View full entry

2. Remunerated employment, office, profession etc

  • Member of Harris Parliamentary Panel. (£1-£1,000). Fees are paid directly to the Streatham Labour Party.
 

10 November 2000 (first entry we have)

2. Remunerated employment, office, profession etc

  • Member of Harris Parliamentary Panel. (£1-£1,000). Fees are paid directly to the Streatham Labour Party.