Lord McInnes of Kilwinning

Conservative Peer

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Recent appearances

  • Nagorno-Karabakh - Question 17 Jan 2023

    To ask His Majesty’s Government what representations they have made to the government of Azerbaijan regarding the blocking of the Lachin Corridor between Armenia and Artsakh/Nagorno-Karabakh, and the consequences for the humanitarian situation in that region.
  • Nagorno-Karabakh - Question 17 Jan 2023

    My Lords, I thank my noble friend for his Answer. What assessment have His Majesty’s Government made of the humanitarian effect of the blockade? In addition, in relation to Article II(c) of the genocide convention, “Deliberately inflicting on the group conditions of life calculated to bring about its physical destruction in whole or in part”, what assessment has been made of the blockade?

More of Lord McInnes of Kilwinning’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative Peer

Entered the House of Lords on 15 September 2016

Currently held offices

  • Member, Justice and Home Affairs Committee (since 20 Oct 2022)

Other offices held in the past

  • Member, Common Frameworks Scrutiny Committee (17 Sep 2020 to 8 Jul 2021)
  • Member, Communications and Digital Committee (1 Jul 2019 to 8 Jul 2021)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)