Baroness Couttie

Conservative Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Recent appearances

  • Health: Dementia - Question 5 Jul 2021

    To ask Her Majesty’s Government what is the national average waiting time for a referral to a memory service following a suspected dementia diagnosis; and how this has changed since January 2020.
  • Health: Dementia - Question 5 Jul 2021

    I thank my noble friend for his Answer and declare my interest: my brother is a trustee of Dementia UK, an organisation which recently produced a report, Facing It Alone—which I hope my noble friend has read—highlighting the challenges faced by families and health professionals when tackling dementia. What steps are the Government considering to address the gap in diagnosis and access to...

More of Baroness Couttie’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative Peer

Entered the House of Lords on 15 September 2016

Currently held offices

  • Member, European Affairs Committee (since 14 Apr 2021)
  • Member, EU Services Sub-Committee (since 23 Apr 2020)
  • Member, European Union Committee (since 1 Jul 2019)

Other offices held in the past

  • Member, EU Financial Affairs Sub-Committee (2 Jul 2019 to 23 Apr 2020)
  • Member, Political Polling and Digital Media Committee (29 Jun 2017 to 20 Mar 2018)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)