Baroness Sheehan

Liberal Democrat Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Recent appearances

  • Oil and Gas Authority: Remit - Question 2 Dec 2021

    To ask Her Majesty’s Government what plans they have to align the remit of the Oil and Gas Authority from seeking the “maximum economic recovery” of North Sea oil and gas, to meeting the United Kingdom’s net-zero emissions commitments.
  • Oil and Gas Authority: Remit - Question 2 Dec 2021

    My Lords, the concentration of carbon dioxide in the global atmosphere stands at an unprecedented 417 parts per million. At the very least, we have to stop exploration for new fields. The truth is that the UK is the most profitable country in the world for large offshore oil and gas projects thanks to our MER policy. Companies can offset all spending on exploration against tax, as well as...

More of Baroness Sheehan’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat Peer

Entered the House of Lords on 26 October 2015

Currently held offices

  • Member, Science and Technology Committee (Lords) (since 1 Jul 2019)

Other offices held in the past

  • Liberal Democrat Lords Spokesperson (International Development) (28 Oct 2016 to 4 Jan 2021)
  • Member, EU Energy and Environment Sub-Committee (14 Dec 2015 to 2 Jul 2019)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)