We need your support to keep TheyWorkForYou running and make sure people across the UK can continue to hold their elected representatives to account.

Donate to our crowdfunder

Lord Goddard of Stockport

Liberal Democrat Peer

We need your help

Please take a minute to donate to TheyWorkForYou so we can bring you voting summaries like this for years to come.

If everyone who visited TheyWorkForYou donated just £1, we’d reach our crowdfunding target in less than 3 days.

Donate now

Recent appearances

  • Trade Unions - Motion to Take Note 18 Jul 2019

    My Lords, it is a great pleasure to follow the noble Baroness, Lady Prosser. I congratulate the noble Lord, Lord Jordan, on this timely debate on the future of trade unions, at the 100th anniversary of the International Labour Organization. It is also appropriate to reflect on the history of some of the trade unions because, if you do not understand where you came from, it is difficult to...
  • Festival of Great Britain and Northern Ireland in 2022 - Question 18 Mar 2019

    To ask Her Majesty's Government what steps they are taking to ensure that the museum sector is able to support the proposed Festival of Great Britain and Northern Ireland in 2022.
  • Festival of Great Britain and Northern Ireland in 2022 - Question 18 Mar 2019

    The Minister kept his face straight there. I thank him for that Answer, but does he agree that there are many important collections up and down the country owned by local councils, whose funding has been decimated and which are now being forced to make impossible choices, in some cases leading to the disposal of those collections? Hertfordshire is recommending 90% disposal. The collections...

More of Lord Goddard of Stockport’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat Peer

Entered the House of Lords on 29 October 2014

Currently held offices

  • Member, Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (since 1 Jul 2019)
  • Member, SLSC Sub-Committee B (since 4 Sep 2018)

Other offices held in the past

  • Member, Refreshment Committee (Lords) (8 Jun 2015 to 31 Aug 2016)
  • Member, Secondary Legislation Scrutiny Committee (8 Jun 2015 to 1 Jul 2019)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.