Lord Farmer

Conservative Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Recent appearances

  • Online Sexual Harassment of Children - Question 24 Jan 2022

    To ask Her Majesty’s Government what steps they intend to take in response to the report by the Children’s Commissioner Talking to your child about online sexual harassment: A guide for parents, published on 16 December 2021, and in particular the finding that children are “stumbling across” commercial pornography.
  • Online Sexual Harassment of Children - Question 24 Jan 2022

    My Lords, I thank my noble friend the Minister for his reply. The Joint Scrutiny Committee and today’s Select Committee report refer to harmful and addictive online porn, and children’s exposure to illegal and extreme content. While parents have a key role, guidance for them is a fairly puny tool with which to police the internet. Given that research is increasingly amassing about...

More of Lord Farmer’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative Peer

Entered the House of Lords on 15 October 2014

Other offices held in the past

  • Member, Draft Domestic Abuse Bill (Joint) Committee (6 Mar 2019 to 14 Jun 2019)
  • Member, Social Mobility Committee (11 Jun 2015 to 16 Mar 2016)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)