Baroness Kennedy of Cradley

Deputy Speaker (Lords)

Non-affiliated Peer

Profile

Non-affiliated Peer

Entered the House of Lords on 4 November 2013

Party was Labour until 21 Jun 2020

Currently held offices

  • Deputy Speaker (Lords) (since 16 Apr 2024)
  • Deputy Chairman of Committees (since 19 May 2022)

Other offices held in the past

  • Member, Affordable Childcare Committee (12 Jun 2014 to 11 Feb 2015)
  • Member, Draft Modern Slavery Bill Committee (15 Jan 2014 to 3 Apr 2014)

Recent appearances

More of Baroness Kennedy of Cradley’s recent appearances

RSS feed (?)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)