Baroness Lawrence of Clarendon

Labour Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Recent appearances

  • Covid-19: Pupil Referral Units - Question 22 Apr 2021

    To ask Her Majesty’s Government what support they have given to students in Pupil Referral Units during the COVID-19 pandemic; and whether such students received the same treatment and prioritisation as those in other education settings.
  • Covid-19: Pupil Referral Units - Question 22 Apr 2021

    My Lords, I thank the Minister for talking about my son, Stephen. Since the pandemic, have pupils in pupil referral units been supported and prioritised, as those in other educational settings have? What is the impact on their education? Are they being monitored to return to mainstream school? As we know, the majority of people in pupil referral units are boys from the black community.

More of Baroness Lawrence of Clarendon’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour Peer

Entered the House of Lords on 15 October 2013

Currently held offices

  • Member, Joint Committee on the Fixed-Term Parliaments Act (since 24 Nov 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Human Rights (Joint Committee) (19 Jul 2017 to 1 Jul 2019)
  • Member, Human Rights (Joint Committee) (16 Jul 2015 to 27 Apr 2017)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.