Lord Palmer of Childs Hill

Deputy Speaker (Lords)

Liberal Democrat Peer

A selection of Lord Palmer of Childs Hill's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Palmer of Childs Hill’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Palmer of Childs Hill’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Holocaust (Return of Cultural Objects) (Amendment) Bill - Second Reading 9 May 2019

    My Lords, I thank the noble Lord, Lord Sherbourne, for introducing this Second Reading. Of course I support the Bill and its aim, which is, as he said, to remove the sunset clause. We should consider why that clause was inserted in the first place. The suggestion that it be time limited was because by November 2019 there would be no need for the legislation on the basis that, so it was said,...
  • Homelessness: Local Authority Spending - Question 2 May 2019

    My Lords, could the Minister confirm that one of the real problems underlying the Question from my noble friend, which he replied to in terms of funding, is the massive cuts in local government funding since the coalition and the Labour Government? This has been seen in the last week with a large care home going into administration. Other care home firms have gone into administration. The...
  • Residential Construction and Housing Supply - Motion to Take Note 24 Apr 2019

    My Lords, first, I thank the Minister for initiating the debate and setting out the Government’s plans in quite great detail. We need to be clear about the overriding philosophy of modern methods of construction. Is it our aim to build more homes quickly, more cheaply or to a high or higher standard? Is our aim to get people off the streets and out of temporary accommodation? I suggest that...

More of Lord Palmer of Childs Hill’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat Peer

Entered the House of Lords on 19 January 2011

Currently held offices

  • Deputy Speaker (Lords) (since 5 Mar 2018)
  • Deputy Chairman of Committees (since 6 Nov 2017)

Other offices held in the past

  • Member, Personal Service Companies Committee (12 Nov 2013 to 31 Mar 2014)
  • Member, Refreshment Committee (Lords) (20 Jun 2012 to 30 Mar 2015)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.