Lord Marks of Henley-on-Thames

Liberal Democrat Lords Spokesperson (Justice)

Liberal Democrat Peer

A selection of Lord Marks of Henley-on-Thames's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Marks of Henley-on-Thames’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Marks of Henley-on-Thames’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Healthcare (International Arrangements) Bill - Committee (1st Day) 19 Feb 2019

    My Lords, I propose to withdraw the amendment at this stage. We have had a lively debate, and I am grateful to everybody who has taken part in it and extremely grateful to the Minister for her comprehensive reply. In begging leave to withdraw the amendment, however, I urge the Government to consider very seriously the points made in this group and the last on the two issues that our amendment...
  • Healthcare (International Arrangements) Bill - Committee (1st Day) 19 Feb 2019

    My Lords, I will speak to the amendment in my name and that of the noble Baroness, Lady Thornton. As the noble Baroness, Lady Wheeler, pointed out in moving the amendment, our existing arrangements are the result of European law. The EHIC scheme is provided by EU regulation 883 of 2004. As was mentioned at Second Reading, there are 27 million active EHICs in circulation. Most importantly from...
  • Healthcare (International Arrangements) Bill - Committee (1st Day) 19 Feb 2019

    It is right that Clause 1 allows the Secretary of State to make payments out, but the point is that the regulations in Clause 2 provide for giving effect to a healthcare agreement. A healthcare agreement, as defined, allows reciprocity. My concern is that if we enter into healthcare agreements giving reciprocity on terms that are disadvantageous to the United Kingdom, that could involve our...

More of Lord Marks of Henley-on-Thames’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat Peer

Entered the House of Lords on 13 January 2011

Currently held offices

  • Liberal Democrat Lords Spokesperson (Justice) (since 1 Jun 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Delegated Powers and Regulatory Reform Committee (2 Jul 2012 to 30 Mar 2015)
  • Member, Draft Defamation Bill (Joint Committee) (31 Mar 2011 to 12 Oct 2011)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.