Lord Shipley

Liberal Democrat

A selection of Lord Shipley's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Shipley’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Shipley’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Client Money Protection Schemes for Property Agents (Approval and Designation of Schemes) Regulations 2018 - Motions to Approve 13 Jun 2018

    My Lords, I should declare my vice-presidency of the Local Government Association. I agree entirely with what the noble Lord, Lord Best, said, and in particular that we need to clean up the world of private lettings. As he rightly pointed out, this is one measure among a number that the Government are introducing and they are entirely welcome. I welcome this draft statutory instrument. It has...
  • Grenfell Tower - Statement 11 Jun 2018

    My Lords, I am grateful to the Minister for his clarification on a number of issues so far. I seek responses to two issues that I think would benefit from further clarification. First, there is a single sentence on page 4 of the Statement that says: “Remediation work has started on two-thirds of buildings in the social housing sector”. By implication, remediation work has not...
  • Rating (Property in Common Occupation) and Council Tax (Empty Dwellings) Bill - Second Reading 4 Jun 2018

    My Lords, I remind the House that I am a vice-president of the Local Government Association. Like colleagues on these Benches, I welcome the Bill and the steps it takes, both the business rates element and the increased powers proposed for local authorities on the amount of council tax that they can levy on an empty dwelling. I agree with the noble Lord, Lord Patten, who reminded us that the...

More of Lord Shipley’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat Peer

Entered the House of Lords on 15 July 2010

Other offices held in the past

  • Liberal Democrat Lords Spokesperson (Communities, Decentralisation and the Northern Powerhouse) (1 Jun 2015 to 3 Dec 2015)
  • Member, Economic Affairs Committee (24 Nov 2010 to 30 Mar 2015)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.