Baroness Wheeler

Opposition Senior Whip (Lords)

Labour

A selection of Baroness Wheeler's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Baroness Wheeler’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Baroness Wheeler’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

More of Baroness Wheeler’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour Peer

Entered the House of Lords on 14 July 2010

Currently held offices

  • Opposition Senior Whip (Lords) (since 1 Apr 2014)

Other offices held in the past

  • Member, Consumer Insurance (Disclosure and Representations) Bill [HL] Committee (5 Sep 2011 to 1 Dec 2011)
  • Opposition Whip (Lords) (8 Oct 2010 to 1 Apr 2014)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.