Baroness Chapman of Darlington

Shadow Spokesperson (Education)

Labour Peer

@JennyChapman https://facebook.com/Jenny-Chapman-for-Darlington-198900077334

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Baroness Chapman of Darlington’s votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Baroness Chapman of Darlington’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Baroness Chapman of Darlington’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Department for Education: Schools: Buildings 27 Jan 2023

    To ask His Majesty's Government, further to the Written Answer by the Minister of State for Education on 13 January (114721), when they will publish the "detailed, school level" findings of the Condition Data Collection Programme.
  • Vulnerable Teenagers - Motion to Take Note 26 Jan 2023

    My Lords, it is a pleasure to follow the noble Lord, Lord Addington. I really enjoyed his speech. He made some very important points and I think—if I can interpret it this way—almost threw down the gauntlet. It is one that I would be only too willing to reach for. I also commend my noble friend Lady Armstrong not just for securing this important debate but for her leadership on this issue...
  • Schools: Transgender Guidance - Question 25 Jan 2023

    My Lords, I think most people agree that guidance is needed for schools, and they will welcome the Minister’s comments that this must be done with sensitivity and respect to all pupils, including, of course, trans pupils. But does she acknowledge that the lack of certainty over the timing of this is furthering anxiety and concern and that, notwithstanding what she has correctly said about...

More of Baroness Chapman of Darlington’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour Peer

Entered the House of Lords on 1 February 2021

Previously MP for Darlington until 6 November 2019 — Dissolved for election

Entered the House of Commons on 6 May 2010 — General election

Also represented Darlington

Social Media

Expenses

Topics of interest

Baroness Chapman of Darlington campaigned to remain in the European Union Source: BBC

  • Justice
  • Ministry of Justice
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Home Department
  • Prison Service
  • Prisoners
  • Mobile Phones
  • Prisons: Private Sector
  • Wormwood Scrubs Prison

Currently held offices

  • Shadow Spokesperson (Education) (since 10 May 2022)
  • Shadow Spokesperson (Justice) (since 4 Dec 2021)
  • Shadow Minister for the Cabinet Office (since 22 Jun 2021)

Other offices held in the past

  • Shadow Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy and International Trade) (4 Dec 2021 to 17 Jun 2022)
  • Opposition Whip (Lords) (22 Jun 2021 to 21 Dec 2022)
  • Member, Procedure Committee (7 Nov 2016 to 3 May 2017)
  • Shadow Minister (Exiting the European Union) (9 Oct 2016 to 6 Nov 2019)
  • Shadow Minister (Education) (7 Jan 2016 to 27 Jun 2016)
  • Member, Procedure Committee (13 Jul 2015 to 31 Oct 2016)
  • Shadow Minister (Justice) (7 Oct 2011 to 7 Jan 2016)
  • Member, Consolidation, &c., Bills (Joint Committee) (6 Dec 2010 to 30 Mar 2015)
  • Member, Procedure Committee (26 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Nov 2019.

Nil

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)