Lord Pannick

Crossbench Peer

A selection of Lord Pannick’s votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Pannick’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Pannick’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Northern Ireland Troubles (Legacy and Reconciliation) Bill - Third Reading: Amendment 1 4 Jul 2023

    My Lords, I support the amendments, but mention has been made of the Supreme Court judgment in R v Adams [2020] UKSC 19, which caused the difficulties that these amendments are designed to address. On 26 June, on Report, my noble friend Lord Faulks referred to Policy Exchange as having “consistently and cogently argued that the decision flew in the face of the well-established Carltona...
  • Strikes (Minimum Service Levels) Bill - Commons Reasons: Motion A1 (as an amendment to Motion A) 4 Jul 2023

    My Lords, I support Motion A1 for different reasons. The proposal by the noble Lord, Lord Collins, makes it much more likely that, if implemented, the Bill will comply with the United Kingdom’s obligations under the ILO convention and, therefore, under the European Convention on Human Rights. The Minister expressed concerns about delay in implementing the Bill. There is no point in having a...
  • Retained EU Law (Revocation and Reform) Bill - Commons Reasons: Motion A1 (as an amendment to Motion A) 20 Jun 2023

    My Lords, the noble Lord, Lord Hodgson, makes a very strong case that the House of Commons is dealing with this as a matter of politics rather than of principle. I draw precisely the opposite conclusion to that of the noble Lord: it is precisely for that reason that we should send the matter back. We should emphasise, as the noble and learned Lord, Lord Hope, did, that this is a matter of...

More of Lord Pannick’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Crossbench Peer

Entered the House of Lords on 3 November 2008

Other offices held in the past

  • Member, Constitution Committee (25 May 2016 to 28 Jan 2021)
  • Member, Constitution Committee ( 9 Dec 2008 to 15 May 2013)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.