Lord Purvis of Tweed

Liberal Democrat Lords Spokesperson (Foreign and Commonwealth Affairs)

Liberal Democrat Peer

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Recent appearances

  • Global Health Policies - Question 30 Jan 2023

    My Lords, the strategy for international development, published on 16 May 2022, states categorically that funding for women and girls will be restored to pre-cuts levels. Two days later, on 18 May 2022, the Foreign Secretary told the International Development Committee in the Commons that this meant “£745 million, which is the same as what it was in 2019-20. That is restored...
  • Global Health Policies - Question 30 Jan 2023

    It is this year.
  • Global Health Policies - Question 30 Jan 2023

    My Lords, the strategy for international development, published on 16 May 2022, states categorically that funding for women and girls will be restored to pre-cuts levels. Two days later, on 18 May 2022, the Foreign Secretary told the International Development Committee in the Commons that this meant “£745 million, which is the same as what it was in 2019-20. That is restored...

More of Lord Purvis of Tweed’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Liberal Democrat Peer, Former Liberal Democrat MSP for Tweeddale, Ettrick and Lauderdale

Entered the House of Lords on 22 October 2013

Entered the Scottish Parliament on 1 May 2003 — Election

Left the Scottish Parliament on 23 March 2011 — Election

Also represented Tweeddale, Ettrick and Lauderdale

Currently held offices

  • Liberal Democrat Lords Spokesperson (Foreign and Commonwealth Affairs) (since 7 Oct 2021)
  • Member, European Affairs Committee (since 14 Apr 2021)
  • Liberal Democrat Lords Spokesperson (International Development) (since 5 Jan 2021)
  • Liberal Democrat Lords Spokesperson (International Trade) (since 28 Oct 2016)

Other offices held in the past

  • Member, International Relations and Defence Committee (25 May 2016 to 28 Jan 2021)
  • Liberal Democrat Lords Spokesperson (Energy and Climate Change) (1 Jun 2015 to 7 Sep 2015)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)