Lord Hay of Ballyore

Former MLA

DUP

Recent appearances

More of Lord Hay of Ballyore’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

DUP Peer, Former Speaker, and MLA for Foyle

Entered the House of Lords on 13 January 2015

Entered the Assembly on 25 June 1998 — General election

Left the Assembly on 13 October 2014 — retired

Party was DUP until 8 May 2007; Speaker until 13 Oct 2014

Also represented Foyle

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.