Lord Stallard

Former Other Peer

Recent appearances

More of Lord Stallard’s recent appearances

Profile

Former Other Peer

Entered the House of Lords on 9 November 1983

Left the House of Lords on 29 March 2008 — Died

Party was Labour until 16 Jan 2007

Other offices held in the past

  • Government Whip (5 Jul 1978 to 17 Jan 1979)
  • Assistant Whip (HM Treasury) (5 Feb 1976 to 5 Jul 1978)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

  • Has spoken in 0 debates in the last year — below average amongst Lords. See all Lord Stallard’s speeches
  • Has received answers to 0 written questions in the last year — above average amongst Lords.
  • Has voted in 0.00% of votes in this House with this affiliation up to the 2015 general election. (From Public Whip)
  • Has used three-word alliterative phrases (e.g. "she sells seashells") 2 times in debates — well below average amongst Lords. (Why is this here?)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.