Lord Windlesham

Former Conservative Peer

General Election 2024

Find out more about your new constituency and candidates!

Profile

Former Conservative Peer

Entered the House of Lords in 1962

Left the House of Lords on 21 December 2010 — Died

Other offices held in the past

  • Lord Privy Seal and Leader of the House of Lords ( 1 Jun 1973 to 28 Feb 1974)
  • The Minister of State, Northern Ireland Office (26 Mar 1972 to 5 Nov 1972)

Recent appearances

More of Lord Windlesham’s recent appearances

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.