Lord Grantchester

Shadow Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy)

Labour Peer

A selection of Lord Grantchester's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Grantchester’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Grantchester’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • UK Net Zero Emissions Target - Statement 12 Jun 2019

    My Lords, I thank the Minister for repeating the Statement made earlier in the other place, which we welcome. I am pleased to hear the Government confirm they will be adopting Labour’s policy, announced at our 2018 conference, to target net zero emissions before 2050. I look forward to examining the statutory instrument that legislates for this target, and hope that time is found as soon as...
  • Renewable Energy - Question for Short Debate 5 Jun 2019

    I appreciate that the Minister is under tight time constraints, but as the energy White Paper approaches, could he give us a detailed answer on how the control of low-carbon levies will operate?
  • Renewable Energy - Question for Short Debate 5 Jun 2019

    I thank the noble Lord, Lord Cameron of Dillington, for bringing forward this debate on tidal power as we approach the anniversary of the Government’s disappointing response to the Swansea Bay tidal lagoon proposals that would have developed this new renewable technology. The Government are due to produce their energy White Paper this summer, and this debate has been a good opportunity to...

More of Lord Grantchester’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour Peer

Entered the House of Lords on 4 November 2003

Currently held offices

  • Shadow Spokesperson (Business, Energy and Industrial Strategy) (since 14 Jul 2016)
  • Shadow Spokesperson (Energy and Climate Change) (since 18 Sep 2015)
  • Shadow Minister (Environment, Food and Rural Affairs) (since 1 Jul 2014)
  • Member, Hybrid Instruments Committee (Lords) (since 6 Dec 2004)

Other offices held in the past

  • Opposition Whip (Lords) (8 Oct 2010 to 18 Sep 2015)
  • Member, EU Sub-Committee D (3 Jun 1997 to 11 Nov 1999)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.