Lord Rees of Ludlow

Crossbench Peer

A selection of Lord Rees of Ludlow's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Rees of Ludlow’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Rees of Ludlow’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Policy-making: Future Generations’ Interests - Motion to Take Note 20 Jun 2019

    My Lords, we should indeed be grateful to the noble Lord, Lord Bird, for inspiring this debate. Young people in this country face the future with foreboding as well as hope. They confront radical disruption to the nature of work, unequal opportunities and social fragmentation. However, my remarks will focus on concerns that are more global: environmental degradation, unchecked climate change...
  • Policy-making: Future Generations’ Interests - Motion to Take Note 20 Jun 2019

    My Lords, we should indeed be grateful to the noble Lord, Lord Bird, for inspiring this debate. Young people in this country face the future with foreboding as well as hope. They confront radical disruption to the nature of work, unequal opportunities and social fragmentation. However, my remarks will focus on concerns that are more global: environmental degradation, unchecked climate change...
  • Climate Change - Motion to Take Note 24 Jan 2019

    My Lords, climate science is intricate, but despite the uncertainties it offers two messages that most agree on. First, even within the next decade or two, regional disruptions to weather patterns and more extreme weather will aggravate pressures on food and water and enhance migration pressure. Secondly, under a global “business as usual” scenario we cannot rule out, later in the...

More of Lord Rees of Ludlow’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Crossbench Peer

Entered the House of Lords on 18 October 2005

Currently held offices

  • Member, EU Internal Market Sub-Committee (since 23 Jun 2015)

Other offices held in the past

  • Member, Science and Technology: Sub-Committee I (Higher education in STEM subjects) (25 Oct 2011 to 17 Jul 2012)
  • Member, Science and Technology Committee (Lords) (22 Jun 2010 to 30 Mar 2015)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.