Lord Rees-Mogg

Former Crossbench Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Lord Rees-Mogg's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Rees-Mogg’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Rees-Mogg’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Banking Reform — Statement 14 Jun 2012

    My Lords-
  • Banking Reform — Statement 14 Jun 2012

    My Lords-
  • Banking Reform — Statement 14 Jun 2012

    We were just brewing up to have a very satisfactory little argument about the Glass-Steagall Act. The important thing about it is how long it lasted; it was passed by the Senate in the 1930s and ultimately repealed by President Carter, who had been persuaded to do so by Wall Street. Its great virtue was that it identified more clearly than previous legislation, and more clearly than most...

More of Lord Rees-Mogg’s recent appearances

Profile

Former Crossbench Peer

Entered the House of Lords in 1988

Left the House of Lords on 29 December 2012 — Died

Other offices held in the past

  • Member, Statutory Instruments (Joint Committee) (23 Jun 2010 to 29 Dec 2012)
  • Member, Works of Art Committee (Lords) (25 Nov 2002 to 8 Nov 2006)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.