Lord Carmichael of Kelvingrove

Former Labour Peer

Profile

Former Labour Peer

Entered the House of Lords on 10 October 1983

Previously MP for Glasgow Kelvingrove until 13 May 1983 — General election

Left the House of Lords on 19 July 2001

Entered the House of Commons on 22 November 1962 — unknown

Also represented Glasgow Kelvingrove; Glasgow Woodside

Recent appearances

More of Lord Carmichael of Kelvingrove’s recent appearances

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.