Lord MacKay of Ardbrecknish

Former Crossbench Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Recent appearances

  • Special Educational Needs and Disability Bill [H.L.] 20 Feb 2001

    My Lords, in calling Amendment No. 3, I inform the House that if it is agreed to, I cannot call Amendments Nos. 4 to 7 due to pre-emption.
  • Liaison: Select Committee Report 13 Feb 2001

    My Lords, I beg to move the first Motion standing in my name on the Order Paper. Perhaps I may detain your Lordships for a moment to explain briefly that this report proposes the speedy setting-up of the Select Committee on Human Cloning and Stem Cell Research, called for when the House approved the Human Fertilisation and Embryology (Research Purposes) Regulations 2000 on 22nd January. It...
  • Liaison: Select Committee Report 13 Feb 2001

    My Lords, I appreciate what the noble Lord, Lord Elton, says, but a number of factors were considered by the committee. Recently, there has been a considerable increase in the number of committees, including the one I have just mentioned. We are about to start an animal research committee and, of course, the Constitution Committee was introduced last week. The new arrangements in the House of...

More of Lord MacKay of Ardbrecknish’s recent appearances

Profile

Former Crossbench Peer

Entered the House of Lords in 1991

Left the House of Lords on 21 February 2001

Other offices held in the past

  • Shadow Deputy Leader of the House of Lords (1 Dec 1998 to 30 Nov 2000)
  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Transport) (11 Jan 1994 to 20 Jul 1994)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.