Lord Haworth

Former Labour Peer

Profile

Former Labour Peer

Entered the House of Lords on 14 July 2004

Left the House of Lords on 28 August 2023

Positions held at time of appointment: Secretary to the Parliamentary Labour Party. (from Number 10 press release)

Other offices held in the past

  • Member, Draft Registration of Overseas Entities Bill (Joint) Committee (25 Feb 2019 to 18 Jul 2019)
  • Member, Draft Marine Bill (Joint Committee) (13 May 2008 to 22 Jul 2008)

Recent appearances

More of Lord Haworth’s recent appearances

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)