Lord Gordon of Strathblane

Former Labour Peer

Profile

Former Labour Peer

Entered the House of Lords in 1997

Left the House of Lords on 1 April 2020

Other offices held in the past

  • Member, Communications and Digital Committee (18 Oct 2017 to 1 Apr 2020)
  • Member, Communications and Digital Committee (25 Nov 2009 to 15 May 2013)

Recent appearances

  • Online Pornography: Age Verification - Statement 17 Oct 2019

    My Lords, does the Minister agree that there is a real danger here of the best being the enemy of the good? The previous proposals might have been imperfect, but they would at least have come into force quite quickly. By delaying, there is a real risk that children over the next intervening period—I did not think it would be as long as three years, but it could well be—will be exposed to...
  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Office: Pakistan: Minority Groups 24 Jun 2019

    To ask Her Majesty's Government what representations they have made to the government of Pakistan about addressing hate speech against Christians and other minorities in schools, the workplace and places of worship.
  • Regulating in a Digital World (Communications Committee Report) - Motion to Take Note 12 Jun 2019

    My Lords, it is a great pleasure to follow the noble Lord, Lord Gilbert, and to have the first opportunity of thanking him for his chairmanship of our committee—a task he carried out with great skill, bearing in mind that the landscape we were surveying was changing as the report was being written. I also echo his thanks to the clerk of the committee, Theo Pembroke, and his team, and to our...

More of Lord Gordon of Strathblane’s recent appearances

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)