Lord Ashcroft

Former Conservative Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Lord Ashcroft’s votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Ashcroft’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Ashcroft’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Office: Ethiopia: Eritrea 16 Mar 2015

    To ask Her Majesty’s Government what assessment they have made of the "Leaked Memo, Ethiopia’s Destabilizing Policy Against Eritrea" issued by the Permanent Mission of Eritrea to the United Nations on 2 July 2014.
  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Office: Surveillance 9 Mar 2015

    To ask Her Majesty’s Government, further to the Written Answer by Baroness Anelay of St Johns on 20 February (HL4795), whether there have been any instances where such surveillance equipment has been used by any foreign government to monitor opposition parties.
  • Written Answers — Foreign and Commonwealth Office: Eritrea 6 Mar 2015

    To ask Her Majesty’s Government what is their assessment of the statement by His Excellency Mr Girma Asmerom, Permanent Representative of Eritrea to the United Nations, on agenda item 68 (b,c): Promotion and Protection of Human Rights during the Interactive Dialogue of the Special Rapporteur on the Situation of Human Rights in Eritrea at the Third Committee of the 69th Session of the United...

More of Lord Ashcroft’s recent appearances

Profile

Former Conservative Peer

Entered the House of Lords on 24 October 2000

Left the House of Lords on 3 April 2015 — retired

Positions held at time of appointment: Chairman, Carlisle Holdings Ltd (from Number 10 press release)

Other offices held in the past

  • Deputy Chairman (Field Campaigning), The Conservative Party (4 Jun 2008 to 19 Jan 2009)
  • Deputy Chairman (Field Campaigning and Opinion Research), The Conservative Party (9 Jul 2007 to 4 Jun 2008)

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.