Lord Griffiths of Burry Port

Shadow Spokesperson (Digital, Culture, Media and Sport)

Labour Peer

A selection of Lord Griffiths of Burry Port's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Griffiths of Burry Port’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Griffiths of Burry Port’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Birmingham Commonwealth Games Bill [HL] - Second Reading 25 Jun 2019

    My Lords, people have sung the praises of Birmingham, and I add my voice to theirs in expressing delight that Birmingham will host the Commonwealth Games. A body of expertise has produced its own voices. The two old pros on the Benches over there, whose wisdom has been quite extraordinary, can challenge me at dawn whenever they wish. Behind me, a clutch of Brummies—and one almost-Brummie of...
  • Birmingham Commonwealth Games Bill [HL] - Second Reading 25 Jun 2019

    My Lords, people have sung the praises of Birmingham, and I add my voice to theirs in expressing delight that Birmingham will host the Commonwealth Games. A body of expertise has produced its own voices. The two old pros on the Benches over there, whose wisdom has been quite extraordinary, can challenge me at dawn whenever they wish. Behind me, a clutch of Brummies—and one almost-Brummie of...
  • Theatre Market - Question for Short Debate 11 Jun 2019

    My Lords, I hope that I may begin by giving my attention to the Lib Dem Benches: first, to thank the noble Earl for giving us this debate; and, secondly—I hope that this is permissible—to offer an apology to the noble Lord, Lord Foster, as I was in error in referring in an earlier debate today to an initiative in terms of the BBC that was due to him, as he will see from Hansard. I...

More of Lord Griffiths of Burry Port’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour Peer

Entered the House of Lords on 21 July 2004

Positions held at time of appointment: Superintendent Minister, Wesley's Chapel, London. (from Number 10 press release)

Currently held offices

  • Shadow Spokesperson (Digital, Culture, Media and Sport) (since 14 Sep 2017)
  • Shadow Spokesperson (Wales) (since 14 Sep 2017)
  • Opposition Whip (Lords) (since 21 Jun 2017)

Other offices held in the past

  • Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (9 Jul 2015 to 3 May 2017)
  • Member, Ecclesiastical Committee (Joint Committee) (27 Jul 2010 to 30 Mar 2015)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site. More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.