Lord McCrea of Magherafelt and Cookstown

DUP Peer

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Lord McCrea of Magherafelt and Cookstown’s votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord McCrea of Magherafelt and Cookstown’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord McCrea of Magherafelt and Cookstown’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Counter-Terrorism and Sentencing Bill - Report: Amendment 1 3 Mar 2021

    My Lords, I strongly support the Bill, and welcome its extension to Northern Ireland. It is absolutely right that we have a unified approach to the sentencing and release of offenders across our United Kingdom. Although I share the desire expressed by the noble Lord, Lord Marks, to uphold the principles of our criminal justice system and defend everyone’s right to a fair trial, I believe...
  • Nationality, Immigration and Asylum Act 2002 (Juxtaposed Controls) (Amendment) Order 2021 - Motion to Approve 2 Mar 2021

    My Lords, I thank the Minister for her introduction to the order. The controls proposed in it ensure consistency of controls across all the juxtaposed locations and bring these controls into line with current UK operations. Harmonising the legislative regime will allow greater efficiency and effectiveness in border control officers assessing passengers and improve the border process. Although...
  • Health Protection (Coronavirus, Restrictions) (All Tiers and Self-Isolation) (England) (Amendment) Regulations 2021 - Motion to Approve 1 Mar 2021

    My Lords, we have been assured that all the sacrifices that have already been made concerning personal restrictions imposed by the Government have been life-saving measures, and I acknowledge again the debt of gratitude that we owe to all those who have worked within the health service and those who have tirelessly worked to get vaccines that will, I hope, assist in bringing this nightmare to...

More of Lord McCrea of Magherafelt and Cookstown’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

DUP Peer, Former DUP MLA for South Antrim

Entered the House of Lords on 19 June 2018

Previously MP for South Antrim until 30 March 2015 — General election

Entered the House of Commons on 9 June 1983 — General election

Entered the Assembly on 25 June 1998 — General election

Left the Assembly on 1 July 2010 — Resigned

Also represented South Antrim; Mid Ulster

Expenses

Topics of interest

  • Northern Ireland
  • Treasury
  • Defence
  • Department of Health
  • HM Treasury
  • Crosshill Quarry
  • Housing
  • Armed Forces: Northern Ireland
  • Tax Credits
  • Terrorism

Other offices held in the past

  • Member, Draft House of Lords Reform Bill (Joint Committee) (23 Jun 2011 to 26 Mar 2012)
  • Member, Public Accounts Commission (12 Jul 2010 to 26 Jan 2011)
  • Shadow Spokesperson (Justice) (1 Jun 2010 to 30 Mar 2015)
  • Shadow DUP Spokesperson (Home Affairs) (1 Jun 2010 to 30 Mar 2015)
  • Shadow DUP Leader of the House of Commons (1 Jun 2009 to 30 Mar 2015)
  • Shadow Spokesperson (Communities and Local Government) (1 Jun 2009 to 6 May 2010)
  • Member, Panel of Chairs (16 Nov 2006 to 30 Mar 2015)
  • Shadow Spokesperson (Environment, Food and Rural Affairs) (1 Jun 2005 to 6 May 2010)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 30 Mar 2015.

2. Remunerated employment, office, profession etc
Minister, Calvary Free Presbyterian Church, Mullaghboy Hill, Magherafelt. £364 per week plus Manse rent allowance (£120 per week). Hours: 30 hours per week (Updated 21 March 201 and 16 January 2015)
8. Land and Property
One half share in a house in England from which rental income is received.

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.