Lord Kilclooney

Former MLA

Crossbench

A selection of Lord Kilclooney's votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Lord Kilclooney’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Lord Kilclooney’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Northern Ireland: Political Developments - Statement 28 Mar 2017

    My Lords, as one of those involved in the Belfast agreement, I am delighted at the Statement and the Government’s determination to try to help get devolution restored to Northern Ireland. However, the Statement says: “But should the talks fail in their objectives, the Government will have to consider all options”. Is direct rule an option, and is joint rule of Northern...
  • Written Answers — Northern Ireland Office: Northern Ireland Government 24 Mar 2017

    To ask Her Majesty’s Government, in the light of the comments by the Irish Premier that he has agreed with the Prime Minister "there will be no return to direct rule", whether they have decided that there will be no return to direct rule if a Northern Ireland Executive is not established.
  • Written Answers — HM Treasury: Overseas Loans: Republic of Ireland 24 Mar 2017

    To ask Her Majesty’s Government what is the outstanding amount of the UK loan to the government of Ireland; how much interest on that loan has been paid to the UK by the government of Ireland; and when that loan will be paid off.

More of Lord Kilclooney’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Crossbench Peer, Former UUP MLA for Strangford

Entered the House of Lords on 17 October 2001

Previously MP for Strangford until 14 May 2001 — General election

Positions held at time of appointment: Member of Parliament for Strangford, 1983-2001 (resigned seat in 1985 and re elected in 1986). Spokesman for trade and industry, 1992-97; foreign and Commonwealth affairs, 1997-2001; Member of the United Kingdom delegation to the Council of Europe, 1997-2001. (from Number 10 press release)

Entered the House of Commons on 9 June 1983 — General election

Entered the Assembly on 25 June 1998 — General election

Left the Assembly on 30 January 2007 — Dissolved for election

Party was UUP until 30 Jan 2007

Also represented Strangford

Other offices held in the past

  • Member, Northern Ireland Affairs Committee (16 Nov 1994 to 21 Mar 1997)
  • Member, European Legislation Committee (9 Jun 1983 to 17 Dec 1985)

Numerology

Please note that numbers do not measure quality. Also, representatives may do other things not currently covered by this site.
More about this

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.