Baroness Morris of Yardley

Labour Peer

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

A selection of Baroness Morris of Yardley’s votes

See full list of topics voted on

We have lots more plain English analysis of Baroness Morris of Yardley’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Baroness Morris of Yardley’s full vote analysis page for more.

Recent appearances

  • Schools Bill [HL] - Report (2nd Day): Amendment 101 18 Jul 2022

    My Lords, I speak in support of the amendment just spoken to by the noble Lord, Lord Sandhurst, to which my name has been added. I thank the Minister for the meetings we have had; I think we have made real progress. She completely understands the issue and is doing what she can within the constraints she has to try to move this forward, and progress has been made, but there are still things...
  • Schools Bill [HL] - Committee (6th Day): Amendment 171H 27 Jun 2022

    What the Minister just said is very interesting. I was going to intervene to ask what mechanism the Government will use to bring them together. Am I right in interpreting what she said as that the mechanism might be something the Government will look at in the regulatory review? If so, at that point, would she consider partnerships as one of the mechanisms that might bring it about?
  • Schools Bill [HL] - Committee (6th Day): Amendment 171H 27 Jun 2022

    I shall speak to Amendment 171U in my name in this group. I support the other three amendments, but I shall not comment on those that have not yet been moved. I declare my interest as the chair and a trustee of the Birmingham Education Partnership and a member of the Association of Education Partnerships. I also acknowledge that the Minister has already given me and my colleagues some time to...

More of Baroness Morris of Yardley’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Labour Peer

Entered the House of Lords on 21 June 2005

Previously MP for Birmingham, Yardley until 11 April 2005 — did not stand for re-election

Positions held at time of appointment: Member of Parliament for Birmingham Yardley, 1992-2005. Opposition Whip, 1994-1995; Opposition spokesman for education and employment, 1995-1997; Parliamentary Under-Secretary of State (School Standards), Department for Education and Employment, 1997-1998; Minister of State, Department of Education and Employment, 1998-2001; Secretary of State for Education and Skills, 2001-2002; Minister of State (Minister for the Arts), Department for Culture, Media and Sport, 2003-2005. (from Number 10 press release)

Entered the House of Commons on 9 April 1992 — General election

Also represented Birmingham, Yardley

Expenses

Currently held offices

  • Member, Public Services Committee (since 16 Jun 2022)
  • Member, National Plan for Sport and Recreation Committee (since 15 Oct 2020)
  • Member, Democracy and Digital Technologies Committee (since 13 Jun 2019)

Other offices held in the past

  • Member, Citizenship and Civic Engagement Committee (29 Jun 2017 to 28 Mar 2018)
  • Member, Social Mobility Committee (11 Jun 2015 to 16 Mar 2016)
  • Member, Secondary Legislation Scrutiny Committee (16 May 2012 to 14 May 2014)
  • Member, Merits of Statutory Instruments Committee (24 Nov 2009 to 15 May 2012)
  • Member, Merits of Statutory Instruments Committee (24 Nov 2009 to 15 May 2012)
  • Minister of State (Arts), Department for Culture, Media & Sport (13 Jun 2003 to 11 May 2005)
  • Minister of State (Department for Culture, Media and Sport) (Arts) (13 Jun 2003 to 5 May 2005)
  • Secretary of State, Department for Education and Skills (8 Jun 2001 to 25 Oct 2002)
  • Secretary of State for Education and Skills (8 Jun 2001 to 24 Oct 2002)
  • Minister of State, Department for Education and Employment (28 Jul 1998 to 8 Jun 2001)
  • Minister of State (Department for Education and Employment) (School Standards) (28 Jul 1998 to 8 Jun 2001)
  • Parliamentary Under-Secretary (School Standards), Department for Education and Employment (5 May 1997 to 28 Jul 1998)
  • Parliamentary Under-Secretary (Department for Education and Employment) (2 May 1997 to 28 Jul 1998)
  • Member, Consolidation etc. Bills (Joint Committee) (27 Apr 1992 to 9 Dec 1994)

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 11 Apr 2005.

5. Gifts, benefits and hospitality (UK)
3 July 2004, I was a guest of Coca-Cola at the Women's Singles Finals at Wimbledon Tennis Club. (Registered 21 September 2004)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)