All MPs

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Diane Abbott

Hackney North and Stoke Newington Labour

Gerry Adams

Belfast West Sinn Fein

Mrs Irene Adams

Paisley North Labour

Nick Ainger

Carmarthen West and South Pembrokeshire Labour

Bob Ainsworth

Coventry North East Labour

Peter Ainsworth

East Surrey Conservative

Mr Richard Allan

Sheffield, Hallam Liberal Democrat

Graham Allen

Nottingham North Labour

David Amess

Southend West Conservative

Michael Ancram

Devizes Conservative

Mr Donald Anderson

Swansea East Labour

Janet Anderson

Rossendale and Darwen Labour

James Arbuthnot

North East Hampshire Conservative

Hilary Armstrong

North West Durham Labour

Mr Paddy Ashdown

Yeovil Liberal Democrat

Mr Joe Ashton

Bassetlaw Labour

Ms Candy Atherton

Falmouth and Camborne Labour

Charlotte Atkins

Staffordshire Moorlands Labour

Mr David Atkinson

Bournemouth East Conservative

Peter Atkinson

Hexham Conservative

John Austin

Erith and Thamesmead Labour

Norman Baker

Lewes Liberal Democrat

Tony Baldry

Banbury Conservative

Mrs Jackie Ballard

Taunton Liberal Democrat

Mr Tony Banks

West Ham Labour

Mr Harry Barnes

North East Derbyshire Labour

Kevin Barron

Rother Valley Labour

John Battle

Leeds West Labour

Hugh Bayley

City of York Labour

Mr Nigel Beard

Bexleyheath and Crayford Labour

Margaret Beckett

Derby South Labour

Anne Begg

Aberdeen South Labour

Mr Roy Beggs

East Antrim UUP

Alan Beith

Berwick-upon-Tweed Liberal Democrat

Mr Martin Bell

Tatton Independent

Stuart Bell

Middlesbrough Labour

Mr Tony Benn

Chesterfield Labour

Mr Andrew Bennett

Denton and Reddish Labour

Joe Benton

Bootle Labour

John Bercow

Buckingham Conservative

Paul Beresford

Mole Valley Conservative

Mr Gerry Bermingham

St Helens South Labour

Roger Berry

Kingswood Labour

Mr Harold Best

Leeds North West Labour

Clive Betts

Sheffield, Attercliffe Labour

Liz Blackman

Erewash Labour

Tony Blair

Sedgefield Labour

Hazel Blears

Salford Labour

Bob Blizzard

Waveney Labour

David Blunkett

Sheffield, Brightside Labour

Crispin Blunt

Reigate Conservative

Mr Paul Boateng

Brent South Labour

Mr Richard Body

Boston and Skegness Conservative

Miss Betty Boothroyd

West Bromwich West Speaker

David Borrow

South Ribble Labour

Tim Boswell

Daventry Conservative

Peter Bottomley

Worthing West Conservative

Mrs Virginia Bottomley

South West Surrey Conservative

Mr Keith Bradley

Manchester, Withington Labour

Mr Peter Bradley

The Wrekin Labour

Ben Bradshaw

Exeter Labour

Graham Brady

Altrincham and Sale West Conservative

Tom Brake

Carshalton and Wallington Liberal Democrat

Dr Peter Brand

Isle of Wight Liberal Democrat

Julian Brazier

Canterbury Conservative

Colin Breed

South East Cornwall Liberal Democrat

Mr Peter Brooke

Cities of London and Westminster Conservative

Gordon Brown

Dunfermline East Labour

Nick Brown

Newcastle upon Tyne East and Wallsend Labour

Russell Brown

Dumfries Labour

Des Browne

Kilmarnock and Loudoun Labour

Angela Browning

Tiverton and Honiton Conservative

Mr Ian Bruce

South Dorset Conservative

Malcolm Bruce

Gordon Liberal Democrat

Karen Buck

Regent's Park and Kensington North Labour

Richard Burden

Birmingham, Northfield Labour

Colin Burgon

Elmet Labour

Mr John Burnett

Torridge and West Devon Liberal Democrat

Simon Burns

West Chelmsford Conservative

Paul Burstow

Sutton and Cheam Liberal Democrat

Mrs Christine Butler

Castle Point Labour

John Butterfill

Bournemouth West Conservative

Stephen Byers

North Tyneside Labour

Vincent Cable

Twickenham Liberal Democrat

Richard Caborn

Sheffield Central Labour

Alan Campbell

Tynemouth Labour

Mrs Anne Campbell

Cambridge Labour

Menzies Campbell

North East Fife Liberal Democrat

Ronnie Campbell

Blyth Valley Labour

Mr Dale Campbell-Savours

Workington Labour

Dennis Canavan

Falkirk West Labour

Mr Jamie Cann

Ipswich Labour

Mr Ivor Caplin

Hove Labour

Mr Roger Casale

Wimbledon Labour

Bill Cash

Stone Conservative

Martin Caton

Gower Labour

Ian Cawsey

Brigg and Goole Labour

Ben Chapman

Wirral South Labour

Sir Sydney Chapman

Chipping Barnet Conservative

David Chaytor

Bury North Labour

Mr David Chidgey

Eastleigh Liberal Democrat

Malcolm Chisholm

Edinburgh North and Leith Labour

Christopher Chope

Christchurch Conservative

Ms Judith Church

Dagenham Labour

Michael Clapham

Barnsley West and Penistone Labour

James Clappison

Hertsmere Conservative

Mr Alan Clark

Kensington and Chelsea Conservative

Dr David Clark

South Shields Labour

Ms Helen Clark

Peterborough Labour

Dr Lynda Clark

Edinburgh Pentlands Labour

Dr Michael Clark

Rayleigh Conservative

Paul Clark

Gillingham Labour

Charles Clarke

Norwich South Labour

Mr Eric Clarke

Midlothian Labour

Kenneth Clarke

Rushcliffe Conservative

Tom Clarke

Coatbridge and Chryston Labour

Mr Tony Clarke

Northampton South Labour

David Clelland

Tyne Bridge Labour

Geoffrey Clifton-Brown

Cotswold Conservative

Ann Clwyd

Cynon Valley Labour

Vernon Coaker

Gedling Labour

Ann Coffey

Stockport Labour

Harry Cohen

Leyton and Wanstead Labour

Mr Iain Coleman

Hammersmith and Fulham Labour

Mr Tim Collins

Westmorland and Lonsdale Conservative

Mr Tony Colman

Putney Labour

Mr Michael Colvin

Romsey Conservative

Michael Connarty

Falkirk East Labour

Frank Cook

Stockton North Labour

Robin Cook

Livingston Labour

Yvette Cooper

Pontefract and Castleford Labour

Mr Robin Corbett

Birmingham, Erdington Labour

Jeremy Corbyn

Islington North Labour

Patrick Cormack

South Staffordshire Conservative

Ms Jean Corston

Bristol East Labour

Mr Brian Cotter

Weston-Super-Mare Liberal Democrat

Jim Cousins

Newcastle upon Tyne Central Labour

Mr Tom Cox

Tooting Labour

Mr James Cran

Beverley and Holderness Conservative

Professor Ross Cranston

Dudley North Labour

David Crausby

Bolton North East Labour

Ann Cryer

Keighley Labour

John Cryer

Hornchurch Labour

John Cummings

Easington Labour

Mr Lawrence Cunliffe

Leigh Labour

Dr Jack Cunningham

Copeland Labour

Jim Cunningham

Coventry South Labour

Roseanna Cunningham

Perth Scottish National Party

David Curry

Skipton and Ripon Conservative

Claire Curtis-Thomas

Crosby Labour

Mr Cynog Dafis

Ceredigion Plaid Cymru

Mr Tam Dalyell

Linlithgow Labour

Alistair Darling

Edinburgh Central Labour

Mr Keith Darvill

Upminster Labour

Edward Davey

Kingston and Surbiton Liberal Democrat

Mrs Valerie Davey

Bristol West Labour

Ian Davidson

Glasgow Pollok Labour/Co-operative

Mr Denzil Davies

Llanelli Labour

Geraint Davies

Croydon Central Labour

Quentin Davies

Grantham and Stamford Conservative

Mr Ron Davies

Caerphilly Labour

David Davis

Haltemprice and Howden Conservative

Mr Terry Davis

Birmingham, Hodge Hill Labour

Mr Hilton Dawson

Lancaster and Wyre Labour

Mr Stephen Day

Cheadle Conservative

Janet Dean

Burton Labour

John Denham

Southampton, Itchen Labour

Donald Dewar

Glasgow Anniesland Labour

Andrew Dismore

Hendon Labour

Jim Dobbin

Heywood and Middleton Labour/Co-operative

Frank Dobson

Holborn and St Pancras Labour

Jeffrey M. Donaldson

Lagan Valley UUP

Brian H Donohoe

Cunninghame South Labour

Frank Doran

Aberdeen Central Labour

Stephen Dorrell

Charnwood Conservative

Jim Dowd

Lewisham West Labour

David Drew

Stroud Labour/Co-operative

Ms Julia Drown

South Swindon Labour

Alan Duncan

Rutland and Melton Conservative

Iain Duncan Smith

Chingford and Woodford Green Conservative

Gwyneth Dunwoody

Crewe and Nantwich Labour

Angela Eagle

Wallasey Labour

Maria Eagle

Liverpool, Garston Labour

Mr Huw Edwards

Monmouth Labour

Clive Efford

Eltham Labour

Louise Ellman

Liverpool, Riverside Labour/Co-operative

Sir Peter Emery

East Devon Conservative

Jeff Ennis

Barnsley East and Mexborough Labour

Bill Etherington

Sunderland North Labour

Nigel Evans

Ribble Valley Conservative

Margaret Ewing

Moray Scottish National Party

Mr David Faber

Westbury Conservative

Michael Fabricant

Lichfield Conservative

Michael Fallon

Sevenoaks Conservative

Mr Derek Fatchett

Leeds Central Labour

Mr Ronnie Fearn

Southport Liberal Democrat

Frank Field

Birkenhead Labour

Mark Fisher

Stoke-on-Trent Central Labour

Jim Fitzpatrick

Poplar and Canning Town Labour

Ms Lorna Fitzsimons

Rochdale Labour

Mr Howard Flight

Arundel and South Downs Conservative

Caroline Flint

Don Valley Labour

Paul Flynn

Newport West Labour

Barbara Follett

Stevenage Labour

Mr Clifford Forsythe

South Antrim UUP

Eric Forth

Bromley and Chislehurst Conservative

Mr Derek Foster

Bishop Auckland Labour

Don Foster

Bath Liberal Democrat

Michael Foster

Worcester Labour

Michael Jabez Foster

Hastings and Rye Labour

Mr George Foulkes

Carrick, Cumnock and Doon Valley Labour/Co-operative

Mr Norman Fowler

Sutton Coldfield Conservative

Liam Fox

Woodspring Conservative

Christopher Fraser

Mid Dorset and North Poole Conservative

Mrs Maria Fyfe

Glasgow Maryhill Labour

Sam Galbraith

Strathkelvin and Bearsden Labour

Roger Gale

North Thanet Conservative

George Galloway

Glasgow Kelvin Labour

Mike Gapes

Ilford South Labour/Co-operative

Barry Gardiner

Brent North Labour

Edward Garnier

Harborough Conservative

Andrew George

St Ives Liberal Democrat

Bruce George

Walsall South Labour

Neil Gerrard

Walthamstow Labour

Nick Gibb

Bognor Regis and Littlehampton Conservative

Ian Gibson

Norwich North Labour

Mr Christopher Gill

Ludlow Conservative

Cheryl Gillan

Chesham and Amersham Conservative

Linda Gilroy

Plymouth, Sutton Labour/Co-operative

Dr Norman Godman

Greenock and Inverclyde Labour

Roger Godsiff

Birmingham, Sparkbrook and Small Heath Labour

Paul Goggins

Wythenshawe and Sale East Labour

Mrs Llin Golding

Newcastle-under-Lyme Labour

Mr Alastair Goodlad

Eddisbury Conservative

Mrs Eileen Gordon

Romford Labour

Mrs Teresa Gorman

Billericay Conservative

Donald Gorrie

Edinburgh West Liberal Democrat

Tommy Graham

West Renfrewshire Labour

Mr Bernie Grant

Tottenham Labour

James Gray

North Wiltshire Conservative

Damian Green

Ashford Conservative

John Greenway

Ryedale Conservative

Dominic Grieve

Beaconsfield Conservative

Ms Jane Griffiths

Reading East Labour

Nigel Griffiths

Edinburgh South Labour

Mr Win Griffiths

Bridgend Labour

Mr Bruce Grocott

Telford Labour

John Grogan

Selby Labour

John Gummer

Suffolk Coastal Conservative

Mr John Gunnell

Morley and Rothwell Labour

William Hague

Richmond (Yorks) Conservative

Peter Hain

Neath Labour

Mike Hall

Weaver Vale Labour

Patrick Hall

Bedford Labour

Sir Archie Hamilton

Epsom and Ewell Conservative

Fabian Hamilton

Leeds North East Labour

Philip Hammond

Runnymede and Weybridge Conservative

Mike Hancock

Portsmouth South Liberal Democrat

David Hanson

Delyn Labour

Harriet Harman

Camberwell and Peckham Labour

Evan Harris

Oxford West and Abingdon Liberal Democrat

Nick Harvey

North Devon Liberal Democrat

Alan Haselhurst

Saffron Walden Deputy Speaker

Mr Nick Hawkins

Surrey Heath Conservative

John Hayes

South Holland and The Deepings Conservative

Sylvia Heal

Halesowen and Rowley Regis Labour

Oliver Heald

North East Hertfordshire Conservative

John Healey

Wentworth Labour

David Heath

Somerton and Frome Liberal Democrat

Mr Edward Heath

Old Bexley and Sidcup Conservative

David Heathcoat-Amory

Wells Conservative

Doug Henderson

Newcastle upon Tyne North Labour

Mr Ivan Henderson

Harwich Labour

Stephen Hepburn

Jarrow Labour

John Heppell

Nottingham East Labour

Mr Michael Heseltine

Henley Conservative

Stephen Hesford

Wirral West Labour

Patricia Hewitt

Leicester West Labour

Keith Hill

Streatham Labour

Mr David Hinchliffe

Wakefield Labour

Margaret Hodge

Barking Labour

Kate Hoey

Vauxhall Labour

Douglas Hogg

Sleaford and North Hykeham Conservative

John Home Robertson

East Lothian Labour

Jimmy Hood

Clydesdale Labour

Geoff Hoon

Ashfield Labour

Phil Hope

Corby Labour/Co-operative

Kelvin Hopkins

Luton North Labour

John Horam

Orpington Conservative

Michael Howard

Folkestone and Hythe Conservative

Mr Alan Howarth

Newport East Labour

George Howarth

Knowsley North and Sefton East Labour

Gerald Howarth

Aldershot Conservative

Kim Howells

Pontypridd Labour

Lindsay Hoyle

Chorley Labour

Beverley Hughes

Stretford and Urmston Labour

Mr Kevin Hughes

Doncaster North Labour

Simon Hughes

North Southwark and Bermondsey Liberal Democrat

Joan Humble

Blackpool North and Fleetwood Labour

Mr John Hume

Foyle

Mr Andrew Hunter

Basingstoke Conservative

Mr Alan Hurst

Braintree Labour

John Hutton

Barrow and Furness Labour

Brian Iddon

Bolton South East Labour

Eric Illsley

Barnsley Central Labour

Adam Ingram

East Kilbride Labour

Michael Jack

Fylde Conservative

Glenda Jackson

Hampstead and Highgate Labour

Mrs Helen Jackson

Sheffield, Hillsborough Labour

Robert Jackson

Wantage Conservative

Mr David Jamieson

Plymouth, Devonport Labour

Bernard Jenkin

North Essex Conservative

Brian Jenkins

Tamworth Labour

Alan Johnson

Kingston upon Hull West and Hessle Labour

Miss Melanie Johnson

Welwyn Hatfield Labour

Sir Geoffrey Johnson Smith

Wealden Conservative

Mr Barry Jones

Alyn and Deeside Labour

Fiona Jones

Newark Labour

Helen Jones

Warrington North Labour

Mr Ieuan Wyn Jones

Ynys Môn Plaid Cymru

Ms Jenny Jones

Wolverhampton South West Labour

Mr Jon Owen Jones

Cardiff Central Labour/Co-operative

Lynne Jones

Birmingham, Selly Oak Labour

Martyn Jones

Clwyd South Labour

Mr Nigel Jones

Cheltenham Liberal Democrat

Tessa Jowell

Dulwich and West Norwood Labour

Gerald Kaufman

Manchester, Gorton Labour

Sally Keeble

Northampton North Labour

Alan Keen

Feltham and Heston Labour/Co-operative

Ann Keen

Brentford and Isleworth Labour

Paul Keetch

Hereford Liberal Democrat

Ruth Kelly

Bolton West Labour

Fraser Kemp

Houghton and Washington East Labour

Charles Kennedy

Ross, Skye and Inverness West Liberal Democrat

Jane Kennedy

Liverpool, Wavertree Labour

Robert Key

Salisbury Conservative

Piara S Khabra

Ealing, Southall Labour

David Kidney

Stafford Labour

Peter Kilfoyle

Liverpool, Walton Labour

Mr Andy King

Rugby and Kenilworth Labour

Ms Oona King

Bethnal Green and Bow Labour

Mr Tom King

Bridgwater Conservative

Ms Tess Kingham

Gloucester Labour

Julie Kirkbride

Bromsgrove Conservative

Mr Archy Kirkwood

Roxburgh and Berwickshire Liberal Democrat

Ashok Kumar

Middlesbrough South and East Cleveland Labour

Stephen Ladyman

South Thanet Labour

Eleanor Laing

Epping Forest Conservative

Andrew Lansley

South Cambridgeshire Conservative

Mrs Jackie Lawrence

Preseli Pembrokeshire Labour

Bob Laxton

Derby North Labour

Edward Leigh

Gainsborough Conservative

David Lepper

Brighton, Pavilion Labour/Co-operative

Chris Leslie

Shipley Labour

Oliver Letwin

West Dorset Conservative

Tom Levitt

High Peak Labour

Ivan Lewis

Bury South Labour

Julian Lewis

New Forest East Conservative

Mr Terry Lewis

Worsley Labour

Mrs Helen Liddell

Airdrie and Shotts Labour

David Lidington

Aylesbury Conservative

Peter Lilley

Hitchin and Harpenden Conservative

Martin Linton

Battersea Labour

Ken Livingstone

Brent East Labour

Mr Richard Livsey

Brecon and Radnorshire Liberal Democrat

Sir Peter Lloyd

Fareham Conservative

Tony Lloyd

Manchester Central Labour

Elfyn Llwyd

Meirionnydd Nant Conwy Plaid Cymru

Mr David Lock

Wyre Forest Labour

Michael Lord

Central Suffolk and North Ipswich Deputy Speaker

Tim Loughton

East Worthing and Shoreham Conservative

Andrew Love

Edmonton Labour/Co-operative

Peter Luff

Mid Worcestershire Conservative

Sir Nicholas Lyell

North East Bedfordshire Conservative

Mr Calum MacDonald

Na h-Eileanan an Iar Labour

Mr John MacGregor

South Norfolk Conservative

Andrew MacKay

Bracknell Conservative

Andrew MacKinlay

Thurrock Labour

David Maclean

Penrith and The Border Conservative

Mr Robert Maclennan

Caithness, Sutherland and Easter Ross Liberal Democrat

Denis MacShane

Rotherham Labour

Fiona Mactaggart

Slough Labour

Mr David Madel

South West Bedfordshire Conservative

Mr Ken Maginnis

Fermanagh and South Tyrone UUP

Mrs Alice Mahon

Halifax Labour

Mr John Major

Huntingdon Conservative

Humfrey Malins

Woking Conservative

Judy Mallaber

Amber Valley Labour

Mr Seamus Mallon

Newry and Armagh

Mr Peter Mandelson

Hartlepool Labour

John Maples

Stratford-on-Avon Conservative

Dr John Marek

Wrexham Labour

Gordon Marsden

Blackpool South Labour

Mr Paul Marsden

Shrewsbury and Atcham Labour

David Marshall

Glasgow Shettleston Labour

Dr Jim Marshall

Leicester South Labour

Robert Marshall-Andrews

Medway Labour

Michael Martin

Glasgow Springburn Deputy Speaker

Eric Martlew

Carlisle Labour

Michael Mates

East Hampshire Conservative

Francis Maude

Horsham Conservative

Dr Brian Mawhinney

North West Cambridgeshire Conservative

Mr John Maxton

Glasgow Cathcart Labour

Theresa May

Maidenhead Conservative

John McAllion

Dundee East Labour

Thomas McAvoy

Glasgow Rutherglen Labour/Co-operative

Steve McCabe

Birmingham, Hall Green Labour

Chris McCafferty

Calder Valley Labour

Ian McCartney

Makerfield Labour

Robert McCartney

North Down UKUP

Siobhain McDonagh

Mitcham and Morden Labour

John Martin McDonnell

Hayes and Harlington Labour

John McFall

Dumbarton Labour/Co-operative

Eddie McGrady

South Down

Martin McGuinness

Mid Ulster Sinn Fein

Anne McGuire

Stirling Labour

Anne McIntosh

Vale of York Conservative

Shona McIsaac

Cleethorpes Labour

Rosemary McKenna

Cumbernauld and Kilsyth Labour

Henry McLeish

Central Fife Labour

Patrick McLoughlin

West Derbyshire Conservative

Mr Gordon McMaster

Paisley South Labour

Mr Kevin McNamara

Kingston upon Hull North Labour

Tony McNulty

Harrow East Labour

Mr Tony McWalter

Hemel Hempstead Labour/Co-operative

Mr John McWilliam

Blaydon Labour

Michael Meacher

Oldham West and Royton Labour

Alan Meale

Mansfield Labour

Mr Piers Merchant

Beckenham Conservative

Gillian Merron

Lincoln Labour

Alun Michael

Cardiff South and Penarth Labour/Co-operative

Mr Bill Michie

Sheffield, Heeley Labour

Mrs Ray Michie

Argyll and Bute Liberal Democrat

Alan Milburn

Darlington Labour

Andrew Miller

Ellesmere Port and Neston Labour

Austin Mitchell

Great Grimsby Labour

Laura Moffatt

Crawley Labour

Dr Lewis Moonie

Kirkcaldy Labour/Co-operative

Michael Moore

Tweeddale, Ettrick and Lauderdale Liberal Democrat

Margaret Moran

Luton South Labour

Alasdair Morgan

Galloway and Upper Nithsdale Scottish National Party

Julie Morgan

Cardiff North Labour

Mr Rhodri Morgan

Cardiff West Labour

Elliot Morley

Scunthorpe Labour

Ms Estelle Morris

Birmingham, Yardley Labour

Sir John Morris

Aberavon Labour

Malcolm Moss

North East Cambridgeshire Conservative

Kali Mountford

Colne Valley Labour

Dr Mo Mowlam

Redcar Labour

George Mudie

Leeds East Labour

Chris Mullin

Sunderland South Labour

Denis Murphy

Wansbeck Labour

Jim Murphy

East Renfrewshire Labour

Paul Murphy

Torfaen Labour

Doug Naysmith

Bristol North West Labour/Co-operative

Mr Patrick Nicholls

Teignbridge Conservative

Mr Archie Norman

Tunbridge Wells Conservative

Dan Norris

Wansdyke Labour

Mr Bill O'Brien

Normanton Labour

Mike O'Brien

North Warwickshire Labour

Edward O'Hara

Knowsley South Labour

Mr Martin O'Neill

Ochil Labour

Mark Oaten

Winchester Liberal Democrat

Bill Olner

Nuneaton Labour

Lembit Öpik

Montgomeryshire Liberal Democrat

Mrs Diana Organ

Forest of Dean Labour

Sandra Osborne

Ayr Labour

Richard Ottaway

Croydon South Conservative

Mr Richard Page

South West Hertfordshire Conservative

James Paice

South East Cambridgeshire Conservative

Ian Paisley

North Antrim DUP

Nick Palmer

Broxtowe Labour

Owen Paterson

North Shropshire Conservative

Ian Pearson

Dudley South Labour

Mr Tom Pendry

Stalybridge and Hyde Labour

Ms Linda Perham

Ilford North Labour

Eric Pickles

Brentwood and Ongar Conservative

Mr Colin Pickthall

West Lancashire Labour

Mr Peter Pike

Burnley Labour

James Plaskitt

Warwick and Leamington Labour

Mr Kerry Pollard

St Albans Labour

Mr Chris Pond

Gravesham Labour

Greg Pope

Hyndburn Labour

Steve Pound

Ealing North Labour

Mr Raymond Powell

Ogmore Labour

Bridget Prentice

Lewisham East Labour

Gordon Prentice

Pendle Labour

John Prescott

Kingston upon Hull East Labour

Dawn Primarolo

Bristol South Labour

Mr David Prior

North Norfolk Conservative

Gwyn Prosser

Dover Labour

Ken Purchase

Wolverhampton North East Labour/Co-operative

Ms Joyce Quin

Gateshead East and Washington West Labour

Mr Lawrie Quinn

Scarborough and Whitby Labour

Mr Giles Radice

North Durham Labour

Bill Rammell

Harlow Labour

Mr Syd Rapson

Portsmouth North Labour

Nick Raynsford

Greenwich and Woolwich Labour

John Redwood

Wokingham Conservative

Andy Reed

Loughborough Labour/Co-operative

John Reid

Hamilton North and Bellshill Labour

Mr David Rendel

Newbury Liberal Democrat

Andrew Robathan

Blaby Conservative

Mr George Robertson

Hamilton South Labour

Laurence Robertson

Tewkesbury Conservative

Geoffrey Robinson

Coventry North West Labour

Peter Robinson

Belfast East DUP

Mrs Barbara Roche

Hornsey and Wood Green Labour

Mrs Marion Roe

Broxbourne Conservative

Mr Allan Rogers

Rhondda Labour

Mr Jeff Rooker

Birmingham, Perry Barr Labour

Terry Rooney

Bradford North Labour

Mr Ernie Ross

Dundee West Labour

Mr William Ross

East Londonderry UUP

Mr Andrew Rowe

Faversham and Mid Kent Conservative

Mr Ted Rowlands

Merthyr Tydfil and Rhymney Labour

Frank Roy

Motherwell and Wishaw Labour

Chris Ruane

Vale of Clwyd Labour

Joan Ruddock

Lewisham, Deptford Labour

David Ruffley

Bury St Edmunds Conservative

Bob Russell

Colchester Liberal Democrat

Christine Russell

City of Chester Labour

Joan Ryan

Enfield North Labour

Alex Salmond

Banff and Buchan Scottish National Party

Martin Salter

Reading West Labour

Adrian Sanders

Torbay Liberal Democrat

Mohammad Sarwar

Glasgow Govan Labour

Mr Malcolm Savidge

Aberdeen North Labour

Mr Phil Sawford

Kettering Labour

Mr Jonathan Sayeed

Mid Bedfordshire Conservative

Mr Brian Sedgemore

Hackney South and Shoreditch Labour

Jonathan R Shaw

Chatham and Aylesford Labour

Barry Sheerman

Huddersfield Labour/Co-operative

Mr Robert Sheldon

Ashton-under-Lyne Labour

Mrs Gillian Shephard

South West Norfolk Conservative

Richard Shepherd

Aldridge-Brownhills Conservative

Mr Michael Shersby

Uxbridge Conservative

Ms Debra Shipley

Stourbridge Labour

Clare Short

Birmingham, Ladywood Labour

Alan Simpson

Nottingham South Labour

Keith Simpson

Mid Norfolk Conservative

Marsha Singh

Bradford West Labour

Dennis Skinner

Bolsover Labour

Andrew Smith

Oxford East Labour

Angela Smith

Basildon Labour/Co-operative

Mr Chris Smith

Islington South and Finsbury Labour

Geraldine Smith

Morecambe and Lunesdale Labour

Jacqui Smith

Redditch Labour

John Smith

Vale of Glamorgan Labour

Mr Llew Smith

Blaenau Gwent Labour

Robert Smith

West Aberdeenshire and Kincardine Liberal Democrat

Martin Smyth

Belfast South UUP

Mr Peter Snape

West Bromwich East Labour

Nicholas Soames

Mid Sussex Conservative

Mr Clive Soley

Ealing, Acton and Shepherd's Bush Labour

Helen Southworth

Warrington South Labour

John Spellar

Warley Labour

Caroline Spelman

Meriden Conservative

Michael Spicer

West Worcestershire Conservative

Richard Spring

West Suffolk Conservative

Rachel Squire

Dunfermline West Labour

Mr Nick St Aubyn

Guildford Conservative

John Stanley

Tonbridge and Malling Conservative

Phyllis Starkey

Milton Keynes South West Labour

Anthony Steen

Totnes Conservative

Mr Gerry Steinberg

City of Durham Labour

Mr George Stevenson

Stoke-on-Trent South Labour

Mr David Stewart

Inverness East, Nairn and Lochaber Labour

Ian Stewart

Eccles Labour

Mr Paul Stinchcombe

Wellingborough Labour

Howard Stoate

Dartford Labour

Mr Roger Stott

Wigan Labour

Gavin Strang

Edinburgh East and Musselburgh Labour

Jack Straw

Blackburn Labour

Gary Streeter

South West Devon Conservative

Graham Stringer

Manchester, Blackley Labour

Gisela Stuart

Birmingham, Edgbaston Labour

Andrew Stunell

Hazel Grove Liberal Democrat

Gerry Sutcliffe

Bradford South Labour

Desmond Swayne

New Forest West Conservative

John Swinney

North Tayside Scottish National Party

Robert Syms

Poole Conservative

Peter Tapsell

Louth and Horncastle Conservative

Mrs Ann Taylor

Dewsbury Labour

Dari Taylor

Stockton South Labour

David Taylor

North West Leicestershire Labour/Co-operative

Ian Taylor

Esher and Walton Conservative

Mr John Taylor

Solihull Conservative

John Taylor

Strangford UUP

Matthew Taylor

Truro and St Austell Liberal Democrat

Mr Teddy Taylor

Rochford and Southend East Conservative

Mr Peter Temple-Morris

Leominster Conservative

Mr Gareth Thomas

Clwyd West Labour

Gareth Thomas

Harrow West Labour

Mr William Thompson

West Tyrone UUP

Stephen Timms

East Ham Labour

Paddy Tipping

Sherwood Labour

Mark Todd

South Derbyshire Labour

Dr Jenny Tonge

Richmond Park Liberal Democrat

Don Touhig

Islwyn Labour/Co-operative

Mr John Townend

East Yorkshire Conservative

David Tredinnick

Bosworth Conservative

Mr Michael Trend

Windsor Conservative

Jon Trickett

Hemsworth Labour

Rt Hon David Trimble

Upper Bann UUP

Paul Truswell

Pudsey Labour

Mr Dennis Turner

Wolverhampton South East Labour/Co-operative

Desmond Turner

Brighton, Kemptown Labour

Dr George Turner

North West Norfolk Labour

Derek Twigg

Halton Labour

Stephen Twigg

Enfield, Southgate Labour

Mr Paul Tyler

North Cornwall Liberal Democrat

Andrew Tyrie

Chichester Conservative

Keith Vaz

Leicester East Labour

Peter Viggers

Gosport Conservative

Rudi Vis

Finchley and Golders Green Labour

Mr Cecil Walker

Belfast North UUP

Jim Wallace

Orkney and Shetland Liberal Democrat

Joan Walley

Stoke-on-Trent North Labour

Robert Walter

North Dorset Conservative

Claire Ward

Watford Labour

Charles Wardle

Bexhill and Battle Conservative

Robert Wareing

Liverpool, West Derby Labour

Nigel Waterson

Eastbourne Conservative

Dave Watts

St Helens North Labour

Steve Webb

Northavon Liberal Democrat

Mr Bowen Wells

Hertford and Stortford Conservative

Andrew Welsh

Angus Scottish National Party

Mr Brian White

North East Milton Keynes Labour

Alan Whitehead

Southampton, Test Labour

Sir Ray Whitney

Wycombe Conservative

John Whittingdale

Maldon and East Chelmsford Conservative

Malcolm Wicks

Croydon North Labour

Ann Widdecombe

Maidstone and The Weald Conservative

Mr Dafydd Wigley

Caernarfon Plaid Cymru

Mr John Wilkinson

Ruislip - Northwood Conservative

David Willetts

Havant Conservative

Alan Williams

Swansea West Labour

Dr Alan Williams

Carmarthen East and Dinefwr Labour

Betty Williams

Conwy Labour

Phil Willis

Harrogate and Knaresborough Liberal Democrat

Michael Wills

North Swindon Labour

David Wilshire

Spelthorne Conservative

Mr Brian Wilson

Cunninghame North Labour

David Winnick

Walsall North Labour

Ann Winterton

Congleton Conservative

Nicholas Winterton

Macclesfield Conservative

Rosie Winterton

Doncaster Central Labour

Ms Audrey Wise

Preston Labour

Mike Wood

Batley and Spen Labour

Shaun Woodward

Witney Conservative

Phil Woolas

Oldham East and Saddleworth Labour

Mr Tony Worthington

Clydebank and Milngavie Labour

Mr Jimmy Wray

Glasgow Baillieston Labour

Anthony D Wright

Great Yarmouth Labour

Tony Wright

Cannock Chase Labour

Derek Wyatt

Sittingbourne and Sheppey Labour

Tim Yeo

South Suffolk Conservative

George Young

North West Hampshire Conservative