All MPs

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Diane Abbott

Hackney North and Stoke Newington

Mrs Irene Adams

Paisley North

Mr Robert Adley

Christchurch

Nick Ainger

Pembroke

Bob Ainsworth

Coventry North East

Peter Ainsworth

East Surrey

Mr Jonathan Aitken

South Thanet

Mr Richard Alexander

Newark

Mr Michael Alison

Selby

Mr Rupert Allason

Torbay

Graham Allen

Nottingham North

Mr David Alton

Liverpool Mossley Hill

David Amess

Basildon

Michael Ancram

Devizes

Mr Donald Anderson

Swansea East

Janet Anderson

Rossendale and Darwen

James Arbuthnot

Wanstead and Woodford

Hilary Armstrong

North West Durham

Mr Jacques Arnold

Gravesham

Mr Tom Arnold

Hazel Grove

Mr David Ashby

North West Leicestershire

Mr Paddy Ashdown

Yeovil

Mr Joe Ashton

Bassetlaw

Mr Jack Aspinwall

Wansdyke

Mr Robert Atkins

South Ribble

Mr David Atkinson

Bournemouth East

Peter Atkinson

Hexham

John Austin-Walker

Woolwich

Mr Kenneth Baker

Mole Valley

Mr Nicholas Baker

North Dorset

Tony Baldry

Banbury

Mr Matthew Banks

Southport

Mr Robert Banks

Harrogate

Mr Tony Banks

Newham North West

Mr Harry Barnes

North East Derbyshire

Kevin Barron

Rother Valley

Mr Michael Bates

Langbaurgh

Mr Spencer Batiste

Elmet

John Battle

Leeds West

Hugh Bayley

City of York

Margaret Beckett

Derby South

Mr Roy Beggs

East Antrim

Alan Beith

Berwick-upon-Tweed

Stuart Bell

Middlesbrough

Henry Bellingham

North West Norfolk

Mr Vivian Bendall

Ilford North

Mr Tony Benn

Chesterfield

Mr Andrew Bennett

Denton and Reddish

Joe Benton

Bootle

Paul Beresford

Croydon Central

Mr Gerry Bermingham

St Helens South

Roger Berry

Kingswood

Clive Betts

Sheffield, Attercliffe

Mr John Biffen

North Shropshire

Dr John Blackburn

Dudley West

Tony Blair

Sedgefield

David Blunkett

Sheffield, Brightside

Mr Paul Boateng

Brent South

Mr Richard Body

Holland with Boston

Sir Nicholas Bonsor

Upminster

Mr Hartley Booth

Finchley

Miss Betty Boothroyd

West Bromwich West

Tim Boswell

Daventry

Peter Bottomley

Eltham

Mrs Virginia Bottomley

South West Surrey

Mr Andrew Bowden

Brighton, Kemptown

Mr John Bowis

Battersea

Mr Jimmy Boyce

Rotherham

Mr Roland Boyes

Houghton and Washington

Dr Rhodes Boyson

Brent North

Mr Keith Bradley

Manchester, Withington

Mr Gyles Brandreth

City of Chester

Dr Jeremy Bray

Motherwell South

Julian Brazier

Canterbury

Mr Graham Bright

Luton South

Mr Peter Brooke

City of London and Westminster South

Gordon Brown

Dunfermline East

Mr Michael Brown

Brigg and Cleethorpes

Nick Brown

Newcastle upon Tyne East

Angela Browning

Tiverton

Mr Ian Bruce

South Dorset

Malcolm Bruce

Gordon

Mr Nicholas Budgen

Wolverhampton South West

Richard Burden

Birmingham, Northfield

Simon Burns

Chelmsford

Alistair Burt

Bury North

Mr John Butcher

Coventry South West

Mr Peter Butler

North East Milton Keynes

John Butterfill

Bournemouth West

Stephen Byers

Wallsend

Richard Caborn

Sheffield Central

Mr James Callaghan

Heywood and Middleton

Mrs Anne Campbell

Cambridge

Menzies Campbell

North East Fife

Ronnie Campbell

Blyth Valley

Mr Dale Campbell-Savours

Workington

Dennis Canavan

Falkirk West

Mr Jamie Cann

Ipswich

Mr Alex Carlile

Montgomery

Mr John Carlisle

Luton North

Mr Kenneth Carlisle

Lincoln

Mr Matthew Carrington

Fulham

Mr Michael Carttiss

Great Yarmouth

Bill Cash

Stafford

Mr Paul Channon

Southend West

Mrs Judith Chaplin

Newbury

Sir Sydney Chapman

Chipping Barnet

Malcolm Chisholm

Edinburgh Leith

Mr Winston Churchill

Davyhulme

Michael Clapham

Barnsley West and Penistone

James Clappison

Hertsmere

Dr David Clark

South Shields

Dr Michael Clark

Rochford

Mr Eric Clarke

Midlothian

Kenneth Clarke

Rushcliffe

Tom Clarke

Monklands West

David Clelland

Tyne Bridge

Geoffrey Clifton-Brown

Cirencester and Tewkesbury

Ann Clwyd

Cynon Valley

Mr Sebastian Coe

Falmouth and Camborne

Ann Coffey

Stockport

Harry Cohen

Leyton

Mr Michael Colvin

Romsey and Waterside

Mr David Congdon

Croydon North East

Michael Connarty

Falkirk East

Derek Conway

Shrewsbury and Atcham

Frank Cook

Stockton North

Robin Cook

Livingston

Mr Anthony Coombs

Wyre Forest

Mr Simon Coombs

Swindon

Sir John Cope

Northavon

Mr Robin Corbett

Birmingham, Erdington

Jeremy Corbyn

Islington North

Patrick Cormack

South Staffordshire

Ms Jean Corston

Bristol East

Mr James Couchman

Gillingham

Jim Cousins

Newcastle upon Tyne Central

Mr Tom Cox

Tooting

Mr James Cran

Beverley

Mr Julian Critchley

Aldershot

Mr Bob Cryer

Bradford South

John Cummings

Easington

Mr Lawrence Cunliffe

Leigh

Dr Jack Cunningham

Copeland

Jim Cunningham

Coventry South East

Mrs Edwina Currie

South Derbyshire

David Curry

Skipton and Ripon

Mr Cynog Dafis

Ceredigion and Pembroke North

Mr Tam Dalyell

Linlithgow

Alistair Darling

Edinburgh Central

Ian Davidson

Glasgow Govan

Mr Bryan Davies

Oldham Central and Royton

Mr Denzil Davies

Llanelli

Quentin Davies

Stamford and Spalding

Mr Ron Davies

Caerphilly

David Davis

Booth Ferry

Mr Terry Davis

Birmingham, Hodge Hill

Mr Stephen Day

Cheadle

John Denham

Southampton, Itchen

Mr Nirj Deva

Brentford and Isleworth

Mr Timothy Devlin

Stockton South

Donald Dewar

Glasgow Garscadden

Mr Geoffrey Dickens

Littleborough and Saddleworth

Mr Terry Dicks

Hayes and Harlington

Mr Donald Dixon

Jarrow

Frank Dobson

Holborn and St Pancras

Brian H Donohoe

Cunninghame South

Stephen Dorrell

Loughborough

Lord James Douglas-Hamilton

Edinburgh West

Mr Den Dover

Chorley

Jim Dowd

Lewisham West

Alan Duncan

Rutland and Melton

Iain Duncan Smith

Chingford

Mr Bob Dunn

Dartford

Mr Jimmy Dunnachie

Glasgow Pollok

Gwyneth Dunwoody

Crewe and Nantwich

Mr Anthony Durant

Reading West

Mr Hugh Dykes

Harrow East

Angela Eagle

Wallasey

Mr Kenneth Eastham

Manchester, Blackley

Mr Timothy Eggar

Enfield North

Dr Harold Elletson

Blackpool North

Sir Peter Emery

Honiton

Mr Derek Enright

Hemsworth

Bill Etherington

Sunderland North

Mr David Evans

Welwyn Hatfield

Mr John Evans

St Helens North

Jonathan Evans

Brecon and Radnor

Nigel Evans

Ribble Valley

Mr Roger Evans

Monmouth

Mr David Evennett

Erith and Crayford

Margaret Ewing

Moray

Mr David Faber

Westbury

Michael Fabricant

Staffordshire Mid

Sir Nicholas Fairbairn

Perth and Kinross

Mr Derek Fatchett

Leeds Central

Mr Andrew Faulds

Warley East

Mrs Peggy Fenner

Medway

Mr Barry Field

Isle of Wight

Frank Field

Birkenhead

Mr Dudley Fishburn

Kensington

Mark Fisher

Stoke-on-Trent Central

Paul Flynn

Newport West

Miss Janet Fookes

Plymouth Drake

Mr Nigel Forman

Carshalton and Wallington

Mr Michael Forsyth

Stirling

Mr Clifford Forsythe

South Antrim

Eric Forth

Mid Worcestershire

Mr Derek Foster

Bishop Auckland

Don Foster

Bath

Mr George Foulkes

Carrick, Cumnock and Doon Valley

Mr Norman Fowler

Sutton Coldfield

Liam Fox

Woodspring

Mr Marcus Fox

Shipley

Mr John Fraser

Norwood

Mr Roger Freeman

Kettering

Mr Douglas French

Gloucester

Mr Peter Fry

Wellingborough

Mrs Maria Fyfe

Glasgow Maryhill

Sam Galbraith

Strathkelvin and Bearsden

Roger Gale

North Thanet

Mr Phil Gallie

Ayr

George Galloway

Glasgow Hillhead

Mike Gapes

Ilford South

Mr George Gardiner

Reigate

Mr Tristan Garel-Jones

Watford

Edward Garnier

Harborough

Mr John Garrett

Norwich South

Bruce George

Walsall South

Neil Gerrard

Walthamstow

Dr John Gilbert

Dudley East

Mr Christopher Gill

Ludlow

Cheryl Gillan

Chesham and Amersham

Dr Norman Godman

Greenock and Port Glasgow

Roger Godsiff

Birmingham Small Heath

Mrs Llin Golding

Newcastle-under-Lyme

Mr Alastair Goodlad

Eddisbury

Dr Charles Goodson-Wickes

Wimbledon

Mrs Mildred Gordon

Bow and Poplar

Mrs Teresa Gorman

Billericay

Mr John Gorst

Hendon North

Mr Bryan Gould

Dagenham

Tommy Graham

Renfrew West and Inverclyde

Mr Anthony Grant

Cambridge South West

Mr Bernie Grant

Tottenham

Mr Harry Greenway

Ealing North

John Greenway

Ryedale

Nigel Griffiths

Edinburgh South

Mr Peter Griffiths

Portsmouth North

Mr Win Griffiths

Bridgend

Mr Bruce Grocott

The Wrekin

Mr Michael Grylls

Surrey North West

John Gummer

Suffolk Coastal

Mr John Gunnell

Leeds South and Morley

William Hague

Richmond (Yorks)

Peter Hain

Neath

Mike Hall

Warrington South

Sir Archie Hamilton

Epsom and Ewell

Mr Neil Hamilton

Tatton

Mr Keith Hampson

Leeds North West

Mr Jeremy Hanley

Richmond and Barnes

Mr John Hannam

Exeter

David Hanson

Delyn

Mr Peter Hardy

Wentworth

Mr Andrew Hargreaves

Birmingham, Hall Green

Harriet Harman

Peckham

Mr David Harris

St Ives

Nick Harvey

North Devon

Alan Haselhurst

Saffron Walden

Mr Roy Hattersley

Birmingham Sparkbrook

Mr Nick Hawkins

Blackpool South

Mr Warren Hawksley

Halesowen and Stourbridge

Mr Jerry Hayes

Harlow

Oliver Heald

Hertfordshire North

Mr Edward Heath

Bexley Sidcup

David Heathcoat-Amory

Wells

Doug Henderson

Newcastle upon Tyne North

Dr Joseph Hendron

Belfast West

Charles Hendry

High Peak

John Heppell

Nottingham East

Mr Michael Heseltine

Henley

Mr Robert Hicks

South East Cornwall

Mr Terence Higgins

Worthing

Mr James Hill

Southampton, Test

Keith Hill

Streatham

Mr David Hinchliffe

Wakefield

Kate Hoey

Vauxhall

Douglas Hogg

Grantham

Mr Norman Hogg

Cumbernauld and Kilsyth

John Home Robertson

East Lothian

Jimmy Hood

Clydesdale

Geoff Hoon

Ashfield

John Horam

Orpington

Mr Peter Hordern

Horsham

Michael Howard

Folkestone and Hythe

Mr Alan Howarth

Stratford-on-Avon

George Howarth

Knowsley North

Mr David Howell

Guildford

Mr Ralph Howell

North Norfolk

Kim Howells

Pontypridd

Mr Doug Hoyle

Warrington North

Mr Kevin Hughes

Doncaster North

Mr Robert Hughes

Harrow West

Mr Robert Hughes

Aberdeen North

Mr Roy Hughes

Newport East

Simon Hughes

Southwark and Bermondsey

Mr John Hume

Foyle

Mr David Hunt

Wirral West

Mr John Hunt

Ravensbourne

Mr Andrew Hunter

Basingstoke

Hon. Douglas Hurd

Witney

John Hutton

Barrow and Furness

Eric Illsley

Barnsley Central

Adam Ingram

East Kilbride

Michael Jack

Fylde

Glenda Jackson

Hampstead and Highgate

Mrs Helen Jackson

Sheffield, Hillsborough

Robert Jackson

Wantage

Mr David Jamieson

Plymouth, Devonport

Mr Greville Janner

Leicester West

Bernard Jenkin

Colchester North

Mr Toby Jessel

Twickenham

Sir Geoffrey Johnson Smith

Wealden

Mr Russell Johnston

Inverness, Nairn and Lochaber

Mr Barry Jones

Alyn and Deeside

Mr Gwilym Jones

Cardiff North

Mr Ieuan Wyn Jones

Ynys Môn

Mr Jon Owen Jones

Cardiff Central

Lynne Jones

Birmingham, Selly Oak

Martyn Jones

Clwyd South West

Mr Nigel Jones

Cheltenham

Mr Robert Jones

Hertfordshire West

Mr Michael Jopling

Westmorland and Lonsdale

Tessa Jowell

Dulwich

Gerald Kaufman

Manchester, Gorton

Alan Keen

Feltham and Heston

Mrs Elaine Kellett

Lancaster

Charles Kennedy

Ross and Cromarty and Skye

Jane Kennedy

Liverpool Broadgreen

Robert Key

Salisbury

Piara S Khabra

Ealing, Southall

Mr James Kilfedder

North Down

Peter Kilfoyle

Liverpool, Walton

Mr Tom King

Bridgwater

Mr Neil Kinnock

Islwyn

Mr Timothy Kirkhope

Leeds North East

Mr Archy Kirkwood

Roxburgh and Berwickshire

Mr Roger Knapman

Stroud

Mrs Angela Knight

Erewash

Greg Knight

Derby North

Mrs Jill Knight

Birmingham, Edgbaston

Mr David Knox

Staffordshire Moorlands

Mr George Kynoch

Kincardine and Deeside

Jacqui Lait

Hastings and Rye

Mr Norman Lamont

Kingston upon Thames

Mr Ian Lang

Galloway and Upper Nithsdale

Mr Ivan Lawrence

Burton

Mr Barry Legg

Milton Keynes South West

Edward Leigh

Gainsborough and Horncastle

Mr Ron Leighton

Newham North East

Mr Mark Lennox-Boyd

Morecambe and Lunesdale

Mr James Lester

Broxtowe

Miss Joan Lestor

Eccles

Mr Terry Lewis

Worsley

David Lidington

Aylesbury

Sir David Lightbown

Staffordshire South East

Peter Lilley

St Albans

Mr Robert Litherland

Manchester Central

Ken Livingstone

Brent East

Sir Peter Lloyd

Fareham

Tony Lloyd

Stretford

Elfyn Llwyd

Meirionnydd Nant Conwy

Mr Geoffrey Lofthouse

Pontefract and Castleford

Michael Lord

Suffolk Central

Mr Eddie Loyden

Liverpool, Garston

Peter Luff

Worcester

Sir Nicholas Lyell

Mid Bedfordshire

Ms Liz Lynne

Rochdale

Mr Calum MacDonald

Na h-Eileanan an Iar

Mr John MacGregor

South Norfolk

Andrew MacKay

Berkshire East

Andrew MacKinlay

Thurrock

David Maclean

Penrith and The Border

Mr Robert Maclennan

Caithness and Sutherland

Mr Max Madden

Bradford West

Mr David Madel

South West Bedfordshire

Mr Ken Maginnis

Fermanagh and South Tyrone

Mrs Alice Mahon

Halifax

Lady Olga Maitland

Sutton and Cheam

Mr John Major

Huntingdon

Mr Seamus Mallon

Newry and Armagh

Mr Gerald Malone

Winchester

Mr Peter Mandelson

Hartlepool

Mr Keith Mans

Wyre

Dr John Marek

Wrexham

Mr Paul Marland

Gloucestershire West

Mr Tony Marlow

Northampton North

David Marshall

Glasgow Shettleston

Dr Jim Marshall

Leicester South

Mr John Marshall

Hendon South

Mr Michael Marshall

Arundel

Mr David Martin

Portsmouth South

Michael Martin

Glasgow Springburn

Eric Martlew

Carlisle

Michael Mates

East Hampshire

Dr Brian Mawhinney

Peterborough

Mr John Maxton

Glasgow Cathcart

Sir Patrick Mayhew

Tunbridge Wells

John McAllion

Dundee East

Thomas McAvoy

Glasgow Rutherglen

Ian McCartney

Makerfield

William McCrea

Mid Ulster

John McFall

Dumbarton

Eddie McGrady

South Down

Mr William McKelvey

Kilmarnock and Loudoun

Henry McLeish

Central Fife

Patrick McLoughlin

West Derbyshire

Mr Gordon McMaster

Paisley South

Mr Patrick McNair-Wilson

New Forest

Mr Kevin McNamara

Kingston upon Hull North

Mr John McWilliam

Blaydon

Michael Meacher

Oldham West

Alan Meale

Mansfield

Mr David Mellor

Putney

Mr Piers Merchant

Beckenham

Alun Michael

Cardiff South and Penarth

Mr Bill Michie

Sheffield, Heeley

Mrs Ray Michie

Argyll and Bute

Alan Milburn

Darlington

Andrew Miller

Ellesmere Port and Neston

Mr Stephen Milligan

Eastleigh

Mr Iain Mills

Meriden

Andrew Mitchell

Gedling

Austin Mitchell

Great Grimsby

Mr David Mitchell

North West Hampshire

Mr Roger Moate

Faversham

Mr James Molyneaux

Lagan Valley

Mr Hector Monro

Dumfries

Mr Fergus Montgomery

Altrincham and Sale

Dr Lewis Moonie

Kirkcaldy

Mr Rhodri Morgan

Cardiff West

Elliot Morley

Glanford and Scunthorpe

Mr Alf Morris

Manchester Wythenshawe

Ms Estelle Morris

Birmingham, Yardley

Sir John Morris

Aberavon

Mr Michael Morris

Northampton South

Malcolm Moss

North East Cambridgeshire

Dr Mo Mowlam

Redcar

George Mudie

Leeds East

Chris Mullin

Sunderland South

Paul Murphy

Torfaen

Mr Richard Needham

North Wiltshire

Mr Anthony Nelson

Chichester

Mr Michael Neubert

Romford

Mr Tony Newton

Braintree

Mr Patrick Nicholls

Teignbridge

Mr David Nicholson

Taunton

Miss Emma Nicholson

Torridge and West Devon

Mr Steven Norris

Epping Forest

Mr Bill O'Brien

Normanton

Mike O'Brien

North Warwickshire

Edward O'Hara

Knowsley South

Mr Martin O'Neill

Clackmannan

Mr Gordon Oakes

Halton

Bill Olner

Nuneaton

Mr Cranley Onslow

Woking

Mr Philip Oppenheim

Amber Valley

Mr Stan Orme

Salford East

Richard Ottaway

Croydon South

Mr Richard Page

South West Hertfordshire

James Paice

South East Cambridgeshire

Ian Paisley

North Antrim

Mr Robert Parry

Liverpool, Riverside

Mr Terry Patchett

Barnsley East

Mr Irvine Patnick

Sheffield, Hallam

Mr John Patten

Oxford West and Abingdon

Mr Geoffrey Pattie

Chertsey and Walton

Mr James Pawsey

Rugby and Kenilworth

Mrs Elizabeth Peacock

Batley and Spen

Mr Tom Pendry

Stalybridge and Hyde

Eric Pickles

Brentwood and Ongar

Mr Colin Pickthall

West Lancashire

Mr Peter Pike

Burnley

Greg Pope

Hyndburn

Mr Barry Porter

Wirral South

Mr David Porter

Waveney

Mr Michael Portillo

Enfield, Southgate

Mr Raymond Powell

Ogmore

Mr William Powell

Corby

Bridget Prentice

Lewisham East

Gordon Prentice

Pendle

John Prescott

Kingston upon Hull East

Dawn Primarolo

Bristol South

Ken Purchase

Wolverhampton North East

Ms Joyce Quin

Gateshead East

Mr Giles Radice

North Durham

Mr Stuart Randall

Kingston upon Hull West

Mr Tim Rathbone

Lewes

Nick Raynsford

Greenwich

Mr Martin Redmond

Don Valley

John Redwood

Wokingham

John Reid

Motherwell North

Mr Timothy Renton

Mid Sussex

Mr Rod Richards

Clwyd North West

Ms Jo Richardson

Barking

Mr Graham Riddick

Colne Valley

Malcolm Rifkind

Edinburgh Pentlands

Andrew Robathan

Blaby

Mr Wyn Roberts

Conwy

Mr George Robertson

Hamilton

Mr Raymond Robertson

Aberdeen South

Geoffrey Robinson

Coventry North West

Mr Mark Robinson

Somerton and Frome

Peter Robinson

Belfast East

Mrs Barbara Roche

Hornsey and Wood Green

Mrs Marion Roe

Broxbourne

Mr Allan Rogers

Rhondda

Mr Jeff Rooker

Birmingham, Perry Barr

Terry Rooney

Bradford North

Mr Ernie Ross

Dundee West

Mr William Ross

East Londonderry

Mr Andrew Rowe

Kent Mid

Mr Ted Rowlands

Merthyr Tydfil and Rhymney

Joan Ruddock

Lewisham, Deptford

Mrs Angela Rumbold

Mitcham and Morden

Mr Richard Ryder

Mid Norfolk

Mr Tom Sackville

Bolton West

Hon. Tim Sainsbury

Hove

Alex Salmond

Banff and Buchan

Mr Nicholas Scott

Chelsea

Mr Brian Sedgemore

Hackney South and Shoreditch

Mr David Shaw

Dover

Mr Giles Shaw

Pudsey

Barry Sheerman

Huddersfield

Mr Robert Sheldon

Ashton-under-Lyne

Mrs Gillian Shephard

South West Norfolk

Mr Colin Shepherd

Hereford

Richard Shepherd

Aldridge-Brownhills

Mr Michael Shersby

Uxbridge

Mr Peter Shore

Bethnal Green and Stepney

Clare Short

Birmingham, Ladywood

Alan Simpson

Nottingham South

Mr Roger Sims

Chislehurst

Mr Trevor Skeet

Bedfordshire North

Dennis Skinner

Bolsover

Andrew Smith

Oxford East

Mr Chris Smith

Islington South and Finsbury

Mr Dudley Smith

Warwick and Leamington

Mr John Smith

Monklands East

Mr Llew Smith

Blaenau Gwent

Mr Tim Smith

Beaconsfield

Martin Smyth

Belfast South

Mr Peter Snape

West Bromwich East

Nicholas Soames

Crawley

Mr Clive Soley

Hammersmith

Mr Nigel Spearing

Newham South

Mr Keith Speed

Ashford

John Spellar

Warley West

Mr Derek Spencer

Brighton, Pavilion

Mr James Spicer

West Dorset

Michael Spicer

Worcestershire South

Bob Spink

Castle Point

Richard Spring

Bury St Edmunds

Mr Iain Sproat

Harwich

Rachel Squire

Dunfermline West

Mr Robin Squire

Hornchurch

John Stanley

Tonbridge and Malling

Mr David Steel

Tweeddale, Ettrick and Lauderdale

Anthony Steen

South Hams

Mr Gerry Steinberg

City of Durham

Mr Michael Stephen

Shoreham

Mr Michael Stern

Bristol North West

Mr George Stevenson

Stoke-on-Trent South

Mr Allan Stewart

East Renfrewshire

Mr Roger Stott

Wigan

Gavin Strang

Edinburgh East

Jack Straw

Blackburn

Gary Streeter

Plymouth, Sutton

Mr David Sumberg

Bury South

Mr Walter Sweeney

Vale of Glamorgan

Mr John Sykes

Scarborough

Peter Tapsell

Linsey East

Mrs Ann Taylor

Dewsbury

Ian Taylor

Esher

John Taylor

Strangford

Mr John Taylor

Solihull

Matthew Taylor

Truro

Mr Teddy Taylor

Southend East

Mr Peter Temple-Morris

Leominster

Mr Roy Thomason

Bromsgrove

Mr Donald Thompson

Calder Valley

Mr Jack Thompson

Wansbeck

Mr Patrick Thompson

Norwich North

Mr Malcolm Thornton

Crosby

Mr Peter Thurnham

Bolton North East

Paddy Tipping

Sherwood

Mr John Townend

Bridlington

Mr Cyril Townsend

Bexleyheath

Mr Richard Tracey

Surbiton

David Tredinnick

Bosworth

Mr Michael Trend

Windsor and Maidenhead

Rt Hon David Trimble

Upper Bann

Mr Neville Trotter

Tynemouth

Mr Dennis Turner

Wolverhampton South East

Dr Ian Twinn

Edmonton

Mr Paul Tyler

North Cornwall

Dr Gerard Vaughan

Reading East

Keith Vaz

Leicester East

Peter Viggers

Gosport

Mr William Waldegrave

Bristol West

Mr George Walden

Buckingham

Mr Bill Walker

North Tayside

Mr Cecil Walker

Belfast North

Mr Harold Walker

Doncaster Central

Jim Wallace

Orkney and Shetland

Mr Gary Waller

Keighley

Joan Walley

Stoke-on-Trent North

Mr John Ward

Poole

Mr Gareth Wardell

Gower

Charles Wardle

Bexhill and Battle

Robert Wareing

Liverpool, West Derby

Nigel Waterson

Eastbourne

Mr Mike Watson

Glasgow Central

Mr John Watts

Slough

Mr Bowen Wells

Hertford and Stortford

Andrew Welsh

Angus East

Mr John Wheeler

Westminster North

Sir Ray Whitney

Wycombe

John Whittingdale

Colchester South and Maldon

Malcolm Wicks

Croydon North West

Ann Widdecombe

Maidstone

Mr Jerry Wiggin

Weston-Super-Mare

Mr Dafydd Wigley

Caernarfon

Mr John Wilkinson

Ruislip - Northwood

David Willetts

Havant

Alan Williams

Swansea West

Dr Alan Williams

Carmarthen

David Wilshire

Spelthorne

Mr Brian Wilson

Cunninghame North

David Winnick

Walsall North

Ann Winterton

Congleton

Nicholas Winterton

Macclesfield

Ms Audrey Wise

Preston

Mr Mark Wolfson

Sevenoaks

Mr Timothy Wood

Stevenage

Mr Tony Worthington

Clydebank and Milngavie

Mr Jimmy Wray

Glasgow Provan

Tony Wright

Cannock and Burntwood

Tim Yeo

South Suffolk

Mr David Young

Bolton South East

George Young

Ealing Acton