All MPs

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Diane Abbott

Hackney North and Stoke Newington

Mr Allen Adams

Paisley North

Gerry Adams

Belfast West

Mr Robert Adley

Christchurch

Mr Jonathan Aitken

South Thanet

Mr Richard Alexander

Newark

Mr Michael Alison

Selby

Mr Rupert Allason

Torbay

Graham Allen

Nottingham North

Mr David Alton

Liverpool Mossley Hill

Mr Julian Amery

Brighton, Pavilion

David Amess

Basildon

Mr Alan Amos

Hexham

Mr Donald Anderson

Swansea East

James Arbuthnot

Wanstead and Woodford

Mr Peter Archer

Warley West

Hilary Armstrong

North West Durham

Mr Jacques Arnold

Gravesham

Mr Tom Arnold

Hazel Grove

Mr David Ashby

North West Leicestershire

Mr Paddy Ashdown

Yeovil

Mr Jack Ashley

Stoke-on-Trent South

Mr Joe Ashton

Bassetlaw

Mr Jack Aspinwall

Wansdyke

Mr Robert Atkins

South Ribble

Mr David Atkinson

Bournemouth East

Mr Kenneth Baker

Mole Valley

Mr Nicholas Baker

North Dorset

Tony Baldry

Banbury

Mr Robert Banks

Harrogate

Mr Tony Banks

Newham North West

Mr Harry Barnes

North East Derbyshire

Mrs Rosie Barnes

Greenwich

Kevin Barron

Rother Valley

Mr Spencer Batiste

Elmet

John Battle

Leeds West

Mr Anthony Beaumont-Dark

Birmingham, Selly Oak

Margaret Beckett

Derby South

Mr Roy Beggs

East Antrim

Alan Beith

Berwick-upon-Tweed

Stuart Bell

Middlesbrough

Henry Bellingham

North West Norfolk

Mr Vivian Bendall

Ilford North

Mr Tony Benn

Chesterfield

Mr Andrew Bennett

Denton and Reddish

Mr Nicholas Bennett

Pembroke

Mr William Benyon

Milton Keynes

Mr Gerry Bermingham

St Helens South

Mr David Bevan

Birmingham, Yardley

Mr Sydney Bidwell

Ealing, Southall

Mr John Biffen

North Shropshire

Mr John Biggs-Davison

Epping Forest

Dr John Blackburn

Dudley West

Tony Blair

Sedgefield

Mr Peter Blaker

Blackpool South

David Blunkett

Sheffield, Brightside

Mr Paul Boateng

Brent South

Mr Richard Body

Holland with Boston

Sir Nicholas Bonsor

Upminster

Miss Betty Boothroyd

West Bromwich West

Hon. Robert Boscawen

Somerton and Frome

Tim Boswell

Daventry

Peter Bottomley

Eltham

Mrs Virginia Bottomley

South West Surrey

Mr Andrew Bowden

Brighton, Kemptown

Mr Gerald Bowden

Dulwich

Mr John Bowis

Battersea

Mr Roland Boyes

Houghton and Washington

Dr Rhodes Boyson

Brent North

Mr Keith Bradley

Manchester, Withington

Bernard Braine

Castle Point

Mr Martin Brandon-Bravo

Nottingham South

Dr Jeremy Bray

Motherwell South

Julian Brazier

Canterbury

Mr Graham Bright

Luton South

Mr Leon Brittan

Richmond (Yorks)

Mr Peter Brooke

City of London and Westminster South

Gordon Brown

Dunfermline East

Mr Michael Brown

Brigg and Cleethorpes

Nick Brown

Newcastle upon Tyne East

Mr Ronald Brown

Edinburgh Leith

Mr John Browne

Winchester

Mr Ian Bruce

South Dorset

Malcolm Bruce

Gordon

Mr Norman Buchan

Paisley South

Mr Alick Buchanan-Smith

Kincardine and Deeside

Mr Antony Buck

Colchester North

Mr George Buckley

Hemsworth

Mr Nicholas Budgen

Wolverhampton South West

Simon Burns

Chelmsford

Alistair Burt

Bury North

Mr John Butcher

Coventry South West

Mr Christopher Butler

Warrington South

John Butterfill

Bournemouth West

Richard Caborn

Sheffield Central

Mr James Callaghan

Heywood and Middleton

Menzies Campbell

North East Fife

Ronnie Campbell

Blyth Valley

Mr Dale Campbell-Savours

Workington

Dennis Canavan

Falkirk West

Mr Alex Carlile

Montgomery

Mr John Carlisle

Luton North

Mr Kenneth Carlisle

Lincoln

Mr Matthew Carrington

Fulham

Mr Michael Carttiss

Great Yarmouth

Mr John Cartwright

Woolwich

Bill Cash

Stafford

Mrs Lynda Chalker

Wallasey

Mr Paul Channon

Southend West

Sir Sydney Chapman

Chipping Barnet

Christopher Chope

Southampton, Itchen

Mr Winston Churchill

Davyhulme

Mr Alan Clark

Plymouth, Sutton

Dr David Clark

South Shields

Dr Michael Clark

Rochford

Mr William Clark

Croydon South

Kenneth Clarke

Rushcliffe

Tom Clarke

Monklands West

Mr Robert Clay

Sunderland North

David Clelland

Tyne Bridge

Ann Clwyd

Cynon Valley

Harry Cohen

Leyton

Mr Donald Coleman

Neath

Mr Michael Colvin

Romsey and Waterside

Derek Conway

Shrewsbury and Atcham

Frank Cook

Stockton North

Robin Cook

Livingston

Mr Anthony Coombs

Wyre Forest

Mr Simon Coombs

Swindon

Sir John Cope

Northavon

Mr Robin Corbett

Birmingham, Erdington

Jeremy Corbyn

Islington North

Patrick Cormack

South Staffordshire

Mr James Couchman

Gillingham

Jim Cousins

Newcastle upon Tyne Central

Mr Tom Cox

Tooting

Mr James Cran

Beverley

Mr Julian Critchley

Aldershot

Mr Stanley Crowther

Rotherham

Mr Bob Cryer

Bradford South

John Cummings

Easington

Mr Lawrence Cunliffe

Leigh

Dr Jack Cunningham

Copeland

Mrs Edwina Currie

South Derbyshire

David Curry

Skipton and Ripon

Mr Tam Dalyell

Linlithgow

Alistair Darling

Edinburgh Central

Mr Denzil Davies

Llanelli

Quentin Davies

Stamford and Spalding

Mr Ron Davies

Caerphilly

David Davis

Booth Ferry

Mr Terry Davis

Birmingham, Hodge Hill

Mr Stephen Day

Cheadle

Mr Paul Dean

Woodspring

Mr Timothy Devlin

Stockton South

Donald Dewar

Glasgow Garscadden

Mr Geoffrey Dickens

Littleborough and Saddleworth

Mr Terry Dicks

Hayes and Harlington

Mr Donald Dixon

Jarrow

Frank Dobson

Holborn and St Pancras

Frank Doran

Aberdeen South

Stephen Dorrell

Loughborough

Mr Dick Douglas

Dunfermline West

Lord James Douglas-Hamilton

Edinburgh West

Mr Den Dover

Chorley

Mr Patrick Duffy

Sheffield, Attercliffe

Mr Bob Dunn

Dartford

Mr Jimmy Dunnachie

Glasgow Pollok

Gwyneth Dunwoody

Crewe and Nantwich

Mr Anthony Durant

Reading West

Mr Hugh Dykes

Harrow East

Mr Alexander Eadie

Midlothian

Mr Kenneth Eastham

Manchester, Blackley

Mr Timothy Eggar

Enfield North

Sir Peter Emery

Honiton

Mr David Evans

Welwyn Hatfield

Mr John Evans

St Helens North

Mr David Evennett

Erith and Crayford

Mr Harry Ewing

Falkirk East

Margaret Ewing

Moray

Sir Nicholas Fairbairn

Perth and Kinross

Michael Fallon

Darlington

Mr John Farr

Harborough

Mr Derek Fatchett

Leeds Central

Mr Andrew Faulds

Warley East

Mr Anthony Favell

Stockport

Mr Ronnie Fearn

Southport

Mrs Peggy Fenner

Medway

Mr Barry Field

Isle of Wight

Frank Field

Birkenhead

Mr Terry Fields

Liverpool Broadgreen

Mr Geoffrey Finsberg

Hampstead and Highgate

Mark Fisher

Stoke-on-Trent Central

Mr Martin Flannery

Sheffield, Hillsborough

Paul Flynn

Newport West

Miss Janet Fookes

Plymouth Drake

Mr Michael Foot

Blaenau Gwent

Mr Nigel Forman

Carshalton and Wallington

Mr Michael Forsyth

Stirling

Mr Clifford Forsythe

South Antrim

Eric Forth

Mid Worcestershire

Mr Derek Foster

Bishop Auckland

Mr George Foulkes

Carrick, Cumnock and Doon Valley

Mr Norman Fowler

Sutton Coldfield

Mr Marcus Fox

Shipley

Mr Cecil Franks

Barrow and Furness

Mr John Fraser

Norwood

Mr Roger Freeman

Kettering

Mr Douglas French

Gloucester

Mr Peter Fry

Wellingborough

Mrs Maria Fyfe

Glasgow Maryhill

Sam Galbraith

Strathkelvin and Bearsden

Roger Gale

North Thanet

George Galloway

Glasgow Hillhead

Mr George Gardiner

Reigate

Mr Tristan Garel-Jones

Watford

Mr Edward Garrett

Wallsend

Mr John Garrett

Norwich South

Bruce George

Walsall South

Dr John Gilbert

Dudley East

Mr Christopher Gill

Ludlow

Mr Ian Gilmour

Chesham and Amersham

Dr Alan Glyn

Windsor and Maidenhead

Dr Norman Godman

Greenock and Port Glasgow

Mrs Llin Golding

Newcastle-under-Lyme

Mr Philip Goodhart

Beckenham

Mr Alastair Goodlad

Eddisbury

Dr Charles Goodson-Wickes

Wimbledon

Mrs Mildred Gordon

Bow and Poplar

Mrs Teresa Gorman

Billericay

Mr John Gorst

Hendon North

Mr Bryan Gould

Dagenham

Mr Ian Gow

Eastbourne

Sir Raymond Gower

Vale of Glamorgan

Tommy Graham

Renfrew West and Inverclyde

Mr Anthony Grant

Cambridge South West

Mr Bernie Grant

Tottenham

Mr Harry Greenway

Ealing North

John Greenway

Ryedale

Mr Conal Gregory

City of York

Mr Eldon Griffiths

Bury St Edmunds

Nigel Griffiths

Edinburgh South

Mr Peter Griffiths

Portsmouth North

Mr Win Griffiths

Bridgend

Mr Ian Grist

Cardiff Central

Mr Bruce Grocott

The Wrekin

Mr Patrick Ground

Feltham and Heston

Mr Michael Grylls

Surrey North West

John Gummer

Suffolk Coastal

Sir Archie Hamilton

Epsom and Ewell

Mr Neil Hamilton

Tatton

Mr Keith Hampson

Leeds North West

Mr Jeremy Hanley

Richmond and Barnes

Mr John Hannam

Exeter

Mr Peter Hardy

Wentworth

Mr Andrew Hargreaves

Birmingham, Hall Green

Mr Kenneth Hargreaves

Hyndburn

Harriet Harman

Peckham

Mr David Harris

St Ives

Alan Haselhurst

Saffron Walden

Mr Roy Hattersley

Birmingham Sparkbrook

Mr Christopher Hawkins

High Peak

Mr Jerry Hayes

Harlow

Mr Barney Hayhoe

Brentford and Isleworth

Mr Frank Haynes

Ashfield

Mr Robert Hayward

Kingswood

Mr Denis Healey

Leeds East

Mr Edward Heath

Bexley Sidcup

David Heathcoat-Amory

Wells

Mr John Heddle

Staffordshire Mid

Mr Eric Heffer

Liverpool, Walton

Doug Henderson

Newcastle upon Tyne North

Mr Michael Heseltine

Henley

Mrs Maureen Hicks

Wolverhampton North East

Mr Robert Hicks

South East Cornwall

Mr Terence Higgins

Worthing

Mr James Hill

Southampton, Test

Mr David Hinchliffe

Wakefield

Mr Kenneth Hind

West Lancashire

Douglas Hogg

Grantham

Mr Norman Hogg

Cumbernauld and Kilsyth

Mr Stuart Holland

Vauxhall

Mr Richard Holt

Langbaurgh

John Home Robertson

East Lothian

Jimmy Hood

Clydesdale

Mr Peter Hordern

Horsham

Michael Howard

Folkestone and Hythe

Mr Alan Howarth

Stratford-on-Avon

George Howarth

Knowsley North

Gerald Howarth

Cannock and Burntwood

Mr Geoffrey Howe

East Surrey

Mr David Howell

Guildford

Mr Denis Howell

Birmingham Small Heath

Mr Ralph Howell

North Norfolk

Mr Geraint Howells

Ceredigion and Pembroke North

Mr Doug Hoyle

Warrington North

Mr John Hughes

Coventry North East

Mr Robert Hughes

Harrow West

Mr Robert Hughes

Aberdeen North

Mr Roy Hughes

Newport East

Mr Sean Hughes

Knowsley South

Simon Hughes

Southwark and Bermondsey

Mr John Hume

Foyle

Mr David Hunt

Wirral West

Mr John Hunt

Ravensbourne

Mr Andrew Hunter

Basingstoke

Hon. Douglas Hurd

Witney

Eric Illsley

Barnsley Central

Adam Ingram

East Kilbride

Mr Michael Irvine

Ipswich

Mr Charles Irving

Cheltenham

Michael Jack

Fylde

Robert Jackson

Wantage

Mr Tim Janman

Thurrock

Mr Greville Janner

Leicester West

Mr Toby Jessel

Twickenham

Mr Brynmor John

Pontypridd

Sir Geoffrey Johnson Smith

Wealden

Mr Russell Johnston

Inverness, Nairn and Lochaber

Mr Barry Jones

Alyn and Deeside

Mr Gwilym Jones

Cardiff North

Mr Ieuan Wyn Jones

Ynys Môn

Martyn Jones

Clwyd South West

Mr Robert Jones

Hertfordshire West

Mr Michael Jopling

Westmorland and Lonsdale

Gerald Kaufman

Manchester, Gorton

Mrs Elaine Kellett

Lancaster

Charles Kennedy

Ross and Cromarty and Skye

Robert Key

Salisbury

Mr James Kilfedder

North Down

Mr Roger King

Birmingham, Northfield

Mr Tom King

Bridgwater

Mr Neil Kinnock

Islwyn

Mr Timothy Kirkhope

Leeds North East

Mr Archy Kirkwood

Roxburgh and Berwickshire

Mr Roger Knapman

Stroud

Greg Knight

Derby North

Mrs Jill Knight

Birmingham, Edgbaston

Mr Michael Knowles

Nottingham East

Mr David Knox

Staffordshire Moorlands

Mr David Lambie

Cunninghame South

Mr James Lamond

Oldham Central and Royton

Mr Norman Lamont

Kingston upon Thames

Mr Ian Lang

Galloway and Upper Nithsdale

Mr Michael Latham

Rutland and Melton

Mr Ivan Lawrence

Burton

Mr Nigel Lawson

Blaby

Mr Edward Leadbitter

Hartlepool

Mr John Lee

Pendle

Edward Leigh

Gainsborough and Horncastle

Mr Ron Leighton

Newham North East

Mr Mark Lennox-Boyd

Morecambe and Lunesdale

Mr James Lester

Broxtowe

Miss Joan Lestor

Eccles

Mr Terry Lewis

Worsley

Sir David Lightbown

Staffordshire South East

Peter Lilley

St Albans

Mr Robert Litherland

Manchester Central

Ken Livingstone

Brent East

Mr Richard Livsey

Brecon and Radnor

Mr Ian Lloyd

Havant

Sir Peter Lloyd

Fareham

Tony Lloyd

Stretford

Mr Geoffrey Lofthouse

Pontefract and Castleford

Michael Lord

Suffolk Central

Mr Eddie Loyden

Liverpool, Garston

Mr Richard Luce

Shoreham

Sir Nicholas Lyell

Mid Bedfordshire

Mr Calum MacDonald

Na h-Eileanan an Iar

Mr Neil Macfarlane

Sutton and Cheam

Mr John MacGregor

South Norfolk

Andrew MacKay

Berkshire East

David Maclean

Penrith and The Border

Mr Robert Maclennan

Caithness and Sutherland

Mr Max Madden

Bradford West

Mr David Madel

South West Bedfordshire

Mr Ken Maginnis

Fermanagh and South Tyrone

Mrs Alice Mahon

Halifax

Mr John Major

Huntingdon

Humfrey Malins

Croydon North West

Mr Seamus Mallon

Newry and Armagh

Mr Keith Mans

Wyre

John Maples

Lewisham West

Dr John Marek

Wrexham

Mr Paul Marland

Gloucestershire West

Mr Tony Marlow

Northampton North

David Marshall

Glasgow Shettleston

Dr Jim Marshall

Leicester South

Mr John Marshall

Hendon South

Mr Michael Marshall

Arundel

Mr David Martin

Portsmouth South

Michael Martin

Glasgow Springburn

Eric Martlew

Carlisle

Michael Mates

East Hampshire

Francis Maude

North Warwickshire

Dr Brian Mawhinney

Peterborough

Mr John Maxton

Glasgow Cathcart

Mr Robin Maxwell-Hyslop

Tiverton

Sir Patrick Mayhew

Tunbridge Wells

John McAllion

Dundee East

Thomas McAvoy

Glasgow Rutherglen

Ian McCartney

Makerfield

William McCrea

Mid Ulster

Mr Robert McCrindle

Brentwood and Ongar

Mr Harold McCusker

Upper Bann

John McFall

Dumbarton

Eddie McGrady

South Down

Mr Allen McKay

Barnsley West and Penistone

Mr William McKelvey

Kilmarnock and Loudoun

Henry McLeish

Central Fife

Patrick McLoughlin

West Derbyshire

Mr Michael McNair-Wilson

Newbury

Mr Patrick McNair-Wilson

New Forest

Mr Kevin McNamara

Kingston upon Hull North

Mr Robert McTaggart

Glasgow Central

Mr John McWilliam

Blaydon

Michael Meacher

Oldham West

Alan Meale

Mansfield

Mr David Mellor

Putney

Sir Anthony Meyer

Clwyd North West

Alun Michael

Cardiff South and Penarth

Mr Bill Michie

Sheffield, Heeley

Mrs Ray Michie

Argyll and Bute

Mr Bruce Millan

Glasgow Govan

Mr Hilary Miller

Bromsgrove

Mr Iain Mills

Meriden

Mr Norman Miscampbell

Blackpool North

Andrew Mitchell

Gedling

Austin Mitchell

Great Grimsby

Mr David Mitchell

North West Hampshire

Mr Roger Moate

Faversham

Mr James Molyneaux

Lagan Valley

Mr Hector Monro

Dumfries

Mr Fergus Montgomery

Altrincham and Sale

Dr Lewis Moonie

Kirkcaldy

Mr John Moore

Croydon Central

Mr Rhodri Morgan

Cardiff West

Elliot Morley

Glanford and Scunthorpe

Mr Alf Morris

Manchester Wythenshawe

Sir John Morris

Aberavon

Mr Michael Morris

Northampton South

Mr Charles Morrison

Devizes

Hon. Peter Morrison

City of Chester

Malcolm Moss

North East Cambridgeshire

Dr Mo Mowlam

Redcar

Mr Colin Moynihan

Lewisham East

Mr David Mudd

Falmouth and Camborne

Chris Mullin

Sunderland South

Paul Murphy

Torfaen

Mr Gerrard Neale

North Cornwall

Mr Richard Needham

North Wiltshire

Mr Dave Nellist

Coventry South East

Mr Anthony Nelson

Chichester

Mr Michael Neubert

Romford

Mr Tony Newton

Braintree

Mr Patrick Nicholls

Teignbridge

Mr David Nicholson

Taunton

Miss Emma Nicholson

Torridge and West Devon

Mr Bill O'Brien

Normanton

Mr Martin O'Neill

Clackmannan

Mr Gordon Oakes

Halton

Mr Cranley Onslow

Woking

Mr Philip Oppenheim

Amber Valley

Mr Stan Orme

Salford East

Dr David Owen

Plymouth, Devonport

Mr Richard Page

South West Hertfordshire

James Paice

South East Cambridgeshire

Ian Paisley

North Antrim

Mr Cecil Parkinson

Hertsmere

Mr Robert Parry

Liverpool, Riverside

Mr Terry Patchett

Barnsley East

Mr Irvine Patnick

Sheffield, Hallam

Mr Chris Patten

Bath

Mr John Patten

Oxford West and Abingdon

Mr Geoffrey Pattie

Chertsey and Walton

Mr James Pawsey

Rugby and Kenilworth

Mrs Elizabeth Peacock

Batley and Spen

Mr Tom Pendry

Stalybridge and Hyde

Mr Peter Pike

Burnley

Mr Barry Porter

Wirral South

Mr David Porter

Waveney

Mr Michael Portillo

Enfield, Southgate

Mr Raymond Powell

Ogmore

Mr William Powell

Corby

John Prescott

Kingston upon Hull East

Sir David Price

Eastleigh

Dawn Primarolo

Bristol South

Ms Joyce Quin

Gateshead East

Mr Giles Radice

North Durham

Mr Keith Raffan

Delyn

Mr Timothy Raison

Aylesbury

Mr Stuart Randall

Kingston upon Hull West

Mr Tim Rathbone

Lewes

Mr Martin Redmond

Don Valley

John Redwood

Wokingham

Mr Merlyn Rees

Leeds South and Morley

John Reid

Motherwell North

Mr Timothy Renton

Mid Sussex

Mr Robert Rhodes James

Cambridge

Sir Brandon Rhys Williams

Kensington

Ms Jo Richardson

Barking

Mr Graham Riddick

Colne Valley

Hon. Nicholas Ridley

Cirencester and Tewkesbury

Mr Julian Ridsdale

Harwich

Malcolm Rifkind

Edinburgh Pentlands

Mr Allan Roberts

Bootle

Mr Wyn Roberts

Conwy

Mr George Robertson

Hamilton

Geoffrey Robinson

Coventry North West

Peter Robinson

Belfast East

Mrs Marion Roe

Broxbourne

Mr Allan Rogers

Rhondda

Mr Jeff Rooker

Birmingham, Perry Barr

Mr Ernie Ross

Dundee West

Mr William Ross

East Londonderry

Mr Hugh Rossi

Hornsey and Wood Green

Mr Peter Rost

Erewash

Mr Andrew Rowe

Kent Mid

Mr Ted Rowlands

Merthyr Tydfil and Rhymney

Joan Ruddock

Lewisham, Deptford

Mrs Angela Rumbold

Mitcham and Morden

Mr Richard Ryder

Mid Norfolk

Mr Tom Sackville

Bolton West

Hon. Tim Sainsbury

Hove

Alex Salmond

Banff and Buchan

Mr Jonathan Sayeed

Bristol East

Mr Nicholas Scott

Chelsea

Mr Brian Sedgemore

Hackney South and Shoreditch

Mr David Shaw

Dover

Mr Giles Shaw

Pudsey

Mr Michael Shaw

Scarborough

Barry Sheerman

Huddersfield

Mr Robert Sheldon

Ashton-under-Lyne

Mr William Shelton

Streatham

Mrs Gillian Shephard

South West Norfolk

Mr Colin Shepherd

Hereford

Richard Shepherd

Aldridge-Brownhills

Mr Michael Shersby

Uxbridge

Mr Peter Shore

Bethnal Green and Stepney

Clare Short

Birmingham, Ladywood

Mr Roger Sims

Chislehurst

Mr Trevor Skeet

Bedfordshire North

Dennis Skinner

Bolsover

Andrew Smith

Oxford East

Mr Chris Smith

Islington South and Finsbury

Cyril Smith

Rochdale

Mr Dudley Smith

Warwick and Leamington

Mr John Smith

Monklands East

Mr Tim Smith

Beaconsfield

Martin Smyth

Belfast South

Mr Peter Snape

West Bromwich East

Nicholas Soames

Crawley

Mr Clive Soley

Hammersmith

Mr Nigel Spearing

Newham South

Mr Keith Speed

Ashford

Mr Anthony Speller

North Devon

Mr James Spicer

West Dorset

Michael Spicer

Worcestershire South

Mr Robin Squire

Hornchurch

Mr Ivor Stanbrook

Orpington

John Stanley

Tonbridge and Malling

Mr David Steel

Tweeddale, Ettrick and Lauderdale

Anthony Steen

South Hams

Mr Gerry Steinberg

City of Durham

Mr Michael Stern

Bristol North West

Mr Lewis Stevens

Nuneaton

Mr Allan Stewart

East Renfrewshire

Mr Andrew Stewart

Sherwood

Mr Ian Stewart

Hertfordshire North

Mr John Stokes

Halesowen and Stourbridge

Mr Roger Stott

Wigan

Mr John Stradling Thomas

Monmouth

Gavin Strang

Edinburgh East

Jack Straw

Blackburn

Mr David Sumberg

Bury South

Mr Hugo Summerson

Walthamstow

Peter Tapsell

Linsey East

Mrs Ann Taylor

Dewsbury

Ian Taylor

Esher

John Taylor

Strangford

Mr John Taylor

Solihull

Matthew Taylor

Truro

Mr Teddy Taylor

Southend East

Mr Norman Tebbit

Chingford

Mr Peter Temple-Morris

Leominster

Mrs Margaret Thatcher

Finchley

Mr Dafydd Elis Thomas

Meirionnydd Nant Conwy

Mr Donald Thompson

Calder Valley

Mr Jack Thompson

Wansbeck

Mr Patrick Thompson

Norwich North

Mr Neil Thorne

Ilford South

Mr Malcolm Thornton

Crosby

Mr Peter Thurnham

Bolton North East

Mr John Townend

Bridlington

Mr Cyril Townsend

Bexleyheath

Mr Richard Tracey

Surbiton

David Tredinnick

Bosworth

Mr David Trippier

Rossendale and Darwen

Mr Neville Trotter

Tynemouth

Mr Dennis Turner

Wolverhampton South East

Dr Ian Twinn

Edmonton

Dr Gerard Vaughan

Reading East

Keith Vaz

Leicester East

Peter Viggers

Gosport

Mr David Waddington

Ribble Valley

Mr John Wakeham

Colchester South and Maldon

Mr William Waldegrave

Bristol West

Mr George Walden

Buckingham

Mr Bill Walker

North Tayside

Mr Cecil Walker

Belfast North

Mr Harold Walker

Doncaster Central

Mr Peter Walker

Worcester

Mr Pat Wall

Bradford North

Jim Wallace

Orkney and Shetland

Mr Gary Waller

Keighley

Joan Walley

Stoke-on-Trent North

Mr Dennis Walters

Westbury

Mr John Ward

Poole

Mr Gareth Wardell

Gower

Charles Wardle

Bexhill and Battle

Robert Wareing

Liverpool, West Derby

Mr Kenneth Warren

Hastings and Rye

Mr John Watts

Slough

Mr Bernard Weatherill

Croydon North East

Mr Bowen Wells

Hertford and Stortford

Andrew Welsh

Angus East

Mr Michael Welsh

Doncaster North

Mr John Wheeler

Westminster North

Sir Ray Whitney

Wycombe

Ann Widdecombe

Maidstone

Mr Jerry Wiggin

Weston-Super-Mare

Mr Dafydd Wigley

Caernarfon

Mr John Wilkinson

Ruislip - Northwood

Dr Alan Williams

Carmarthen

Alan Williams

Swansea West

David Wilshire

Spelthorne

Mr Brian Wilson

Cunninghame North

David Winnick

Walsall North

Ann Winterton

Congleton

Nicholas Winterton

Macclesfield

Ms Audrey Wise

Preston

Mr Mark Wolfson

Sevenoaks

Mr Timothy Wood

Stevenage

Mr Michael Woodcock

Ellesmere Port and Neston

Mr Tony Worthington

Clydebank and Milngavie

Mr Jimmy Wray

Glasgow Provan

Tim Yeo

South Suffolk

Mr David Young

Bolton South East

George Young

Ealing Acton

Mr George Younger

Ayr