All MPs

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Mr Leo Abse

Torfaen

Mr Allen Adams

Paisley North

Gerry Adams

Belfast West

Mr Robert Adley

Christchurch

Mr Jonathan Aitken

South Thanet

Mr Richard Alexander

Newark

Mr Michael Alison

Selby

Mr David Alton

Liverpool Mossley Hill

Mr Julian Amery

Brighton, Pavilion

David Amess

Basildon

Michael Ancram

Edinburgh South

Mr Donald Anderson

Swansea East

Mr Peter Archer

Warley West

Mr Ernest Armstrong

North West Durham

Mr Tom Arnold

Hazel Grove

Mr David Ashby

North West Leicestershire

Mr Paddy Ashdown

Yeovil

Mr Jack Ashley

Stoke-on-Trent South

Mr Joe Ashton

Bassetlaw

Mr Jack Aspinwall

Wansdyke

Mr Humphrey Atkins

Spelthorne

Mr Robert Atkins

South Ribble

Mr David Atkinson

Bournemouth East

Mr Norman Atkinson

Tottenham

Mr Gordon Bagier

Sunderland South

Mr Kenneth Baker

Mole Valley

Mr Nicholas Baker

North Dorset

Tony Baldry

Banbury

Mr Robert Banks

Harrogate

Mr Tony Banks

Newham North West

Mr Guy Barnett

Greenwich

Kevin Barron

Rother Valley

Mr Spencer Batiste

Elmet

Mr Anthony Beaumont-Dark

Birmingham, Selly Oak

Margaret Beckett

Derby South

Mr Roy Beggs

East Antrim

Alan Beith

Berwick-upon-Tweed

Stuart Bell

Middlesbrough

Henry Bellingham

North West Norfolk

Mr Vivian Bendall

Ilford North

Mr Andrew Bennett

Denton and Reddish

Mr Frederic Bennett

Torbay

Mr William Benyon

Milton Keynes

Mr Gerry Bermingham

St Helens South

Hon. Anthony Berry

Enfield, Southgate

Mr Keith Best

Ynys Môn

Mr David Bevan

Birmingham, Yardley

Mr Sydney Bidwell

Ealing, Southall

Mr John Biffen

North Shropshire

Mr John Biggs-Davison

Epping Forest

Dr John Blackburn

Dudley West

Tony Blair

Sedgefield

Mr Peter Blaker

Blackpool South

Mr Richard Body

Holland with Boston

Sir Nicholas Bonsor

Upminster

Miss Betty Boothroyd

West Bromwich West

Hon. Robert Boscawen

Somerton and Frome

Peter Bottomley

Eltham

Mr Andrew Bowden

Brighton, Kemptown

Mr Gerald Bowden

Dulwich

Mr Roland Boyes

Houghton and Washington

Dr Rhodes Boyson

Brent North

Bernard Braine

Castle Point

Mr Martin Brandon-Bravo

Nottingham South

Dr Jeremy Bray

Motherwell South

Mr Graham Bright

Luton South

Mr Timothy Brinton

Gravesham

Mr Leon Brittan

Richmond (Yorks)

Mr Peter Brooke

City of London and Westminster South

Gordon Brown

Dunfermline East

Mr Hugh Brown

Glasgow Provan

Mr Michael Brown

Brigg and Cleethorpes

Nick Brown

Newcastle upon Tyne East

Mr Robert Brown

Newcastle upon Tyne North

Mr Ronald Brown

Edinburgh Leith

Mr John Browne

Winchester

Malcolm Bruce

Gordon

Mr Peter Bruinvels

Leicester East

Mr Paul Bryan

Booth Ferry

Mr Norman Buchan

Paisley South

Mr Alick Buchanan-Smith

Kincardine and Deeside

Mr Antony Buck

Colchester North

Mr Nicholas Budgen

Wolverhampton South West

Mr Esmond Bulmer

Wyre Forest

Alistair Burt

Bury North

Mr John Butcher

Coventry South West

Hon. Adam Butler

Bosworth

John Butterfill

Bournemouth West

Richard Caborn

Sheffield Central

Mr James Callaghan

Cardiff South and Penarth

Mr James Callaghan

Heywood and Middleton

Mr Ian Campbell

Dumbarton

Mr Dale Campbell-Savours

Workington

Dennis Canavan

Falkirk West

Mr Alex Carlile

Montgomery

Mr John Carlisle

Luton North

Mr Kenneth Carlisle

Lincoln

Mr Mark Carlisle

Warrington South

Mr Lewis Carter-Jones

Eccles

Mr Michael Carttiss

Great Yarmouth

Mr John Cartwright

Woolwich

Mrs Lynda Chalker

Wallasey

Mr Paul Channon

Southend West

Sir Sydney Chapman

Chipping Barnet

Christopher Chope

Southampton, Itchen

Mr Winston Churchill

Davyhulme

Mr Alan Clark

Plymouth, Sutton

Dr David Clark

South Shields

Dr Michael Clark

Rochford

Mr William Clark

Croydon South

Kenneth Clarke

Rushcliffe

Tom Clarke

Monklands West

Mr Robert Clay

Sunderland North

Sir Walter Clegg

Wyre

Mr Eric Cockeram

Ludlow

Mr Michael Cocks

Bristol South

Harry Cohen

Leyton

Mr Donald Coleman

Neath

Mr Michael Colvin

Romsey and Waterside

Mr Don Concannon

Mansfield

Mr Bernard Conlan

Gateshead East

Derek Conway

Shrewsbury and Atcham

Frank Cook

Stockton North

Robin Cook

Livingston

Mr Simon Coombs

Swindon

Sir John Cope

Northavon

Mr Robin Corbett

Birmingham, Erdington

Jeremy Corbyn

Islington North

Patrick Cormack

South Staffordshire

Mr John Corrie

Cunninghame North

Mr James Couchman

Gillingham

Mr Harry Cowans

Tyne Bridge

Mr Tom Cox

Tooting

Mr James Craigen

Glasgow Maryhill

Viscount Cranborne

South Dorset

Mr Julian Critchley

Aldershot

Mr David Crouch

Canterbury

Mr Stanley Crowther

Rotherham

Mr Lawrence Cunliffe

Leigh

Dr Jack Cunningham

Copeland

Mrs Edwina Currie

South Derbyshire

Mr Tam Dalyell

Linlithgow

Mr Denzil Davies

Llanelli

Mr Ron Davies

Caerphilly

Mr Terry Davis

Birmingham, Hodge Hill

Mr Eric Deakins

Walthamstow

Mr Paul Dean

Woodspring

Donald Dewar

Glasgow Garscadden

Mr Geoffrey Dickens

Littleborough and Saddleworth

Mr Terry Dicks

Hayes and Harlington

Mr Donald Dixon

Jarrow

Frank Dobson

Holborn and St Pancras

Mr Jack Dormand

Easington

Stephen Dorrell

Loughborough

Mr Dick Douglas

Dunfermline West

Lord James Douglas-Hamilton

Edinburgh West

Mr Den Dover

Chorley

Mr Edward Du Cann

Taunton

Mr Alfred Dubs

Battersea

Mr Patrick Duffy

Sheffield, Attercliffe

Mr Bob Dunn

Dartford

Gwyneth Dunwoody

Crewe and Nantwich

Mr Anthony Durant

Reading West

Mr Hugh Dykes

Harrow East

Mr Alexander Eadie

Midlothian

Mr Kenneth Eastham

Manchester, Blackley

Mr Nicholas Edwards

Pembroke

Mr Robert Edwards

Wolverhampton South East

Mr Timothy Eggar

Enfield North

Mr Raymond Ellis

North East Derbyshire

Sir Peter Emery

Honiton

Mr Ioan Evans

Cynon Valley

Mr John Evans

St Helens North

Mr David Evennett

Erith and Crayford

Mr Harry Ewing

Falkirk East

Mr Reginald Eyre

Birmingham, Hall Green

Sir Nicholas Fairbairn

Perth and Kinross

Michael Fallon

Darlington

Mr John Farr

Harborough

Mr Derek Fatchett

Leeds Central

Mr Andrew Faulds

Warley East

Mr Anthony Favell

Stockport

Mrs Peggy Fenner

Medway

Frank Field

Birkenhead

Mr Terry Fields

Liverpool Broadgreen

Mr Geoffrey Finsberg

Hampstead and Highgate

Mark Fisher

Stoke-on-Trent Central

Mr Martin Flannery

Sheffield, Hillsborough

Mr Alexander Fletcher

Edinburgh Central

Miss Janet Fookes

Plymouth Drake

Mr Michael Foot

Blaenau Gwent

Mr Nigel Forman

Carshalton and Wallington

Mr John Forrester

Stoke-on-Trent North

Mr Michael Forsyth

Stirling

Mr Clifford Forsythe

South Antrim

Eric Forth

Mid Worcestershire

Mr Derek Foster

Bishop Auckland

Mr George Foulkes

Carrick, Cumnock and Doon Valley

Mr Norman Fowler

Sutton Coldfield

Mr Marcus Fox

Shipley

Mr Cecil Franks

Barrow and Furness

Mr Hugh Fraser

Stafford

Mr John Fraser

Norwood

Mr Peter Fraser

Angus East

Mr Roger Freeman

Kettering

Mr Reginald Freeson

Brent East

Mr Clement Freud

North East Cambridgeshire

Mr Peter Fry

Wellingborough

Roger Gale

North Thanet

Mr Roy Galley

Halifax

Mr George Gardiner

Reigate

Mr Edward Gardner

Fylde

Mr Tristan Garel-Jones

Watford

Mr Edward Garrett

Wallsend

Bruce George

Walsall South

Dr John Gilbert

Dudley East

Mr Ian Gilmour

Chesham and Amersham

Dr Alan Glyn

Windsor and Maidenhead

Dr Norman Godman

Greenock and Port Glasgow

Mr John Golding

Newcastle-under-Lyme

Mr Philip Goodhart

Beckenham

Mr Alastair Goodlad

Eddisbury

Mr John Gorst

Hendon North

Mr Bryan Gould

Dagenham

Mr Harry Gourlay

Kirkcaldy

Mr Ian Gow

Eastbourne

Sir Raymond Gower

Vale of Glamorgan

Mr Anthony Grant

Cambridge South West

Mr Harry Greenway

Ealing North

Mr Conal Gregory

City of York

Mr Eldon Griffiths

Bury St Edmunds

Mr Peter Griffiths

Portsmouth North

Mr Ian Grist

Cardiff Central

Mr Patrick Ground

Feltham and Heston

Mr Michael Grylls

Surrey North West

John Gummer

Suffolk Coastal

Sir Archie Hamilton

Epsom and Ewell

Mr Jimmy Hamilton

Motherwell North

Mr Neil Hamilton

Tatton

Mr Willie Hamilton

Central Fife

Mr Keith Hampson

Leeds North West

Mr Jeremy Hanley

Richmond and Barnes

Mr John Hannam

Exeter

Mr Peter Hardy

Wentworth

Mr Kenneth Hargreaves

Hyndburn

Harriet Harman

Peckham

Mr David Harris

St Ives

Mr Walter Harrison

Wakefield

Mrs Judith Hart

Clydesdale

Mr Robert Harvey

Clwyd South West

Alan Haselhurst

Saffron Walden

Mr Roy Hattersley

Birmingham Sparkbrook

Mr Michael Havers

Wimbledon

Mr Christopher Hawkins

High Peak

Mr Paul Hawkins

South West Norfolk

Mr Warren Hawksley

The Wrekin

Mr Jerry Hayes

Harlow

Mr Barney Hayhoe

Brentford and Isleworth

Mr Frank Haynes

Ashfield

Mr Robert Hayward

Kingswood

Mr Denis Healey

Leeds East

Mr Edward Heath

Bexley Sidcup

David Heathcoat-Amory

Wells

Mr John Heddle

Staffordshire Mid

Mr Eric Heffer

Liverpool, Walton

Mr Barry Henderson

North East Fife

Mr Michael Heseltine

Henley

Mr Richard Hickmet

Glanford and Scunthorpe

Mr Robert Hicks

South East Cornwall

Mr Terence Higgins

Worthing

Mr James Hill

Southampton, Test

Mr Kenneth Hind

West Lancashire

Mr Michael Hirst

Strathkelvin and Bearsden

Douglas Hogg

Grantham

Mr Norman Hogg

Cumbernauld and Kilsyth

Mr Philip Holland

Gedling

Mr Stuart Holland

Vauxhall

Mr Richard Holt

Langbaurgh

John Home Robertson

East Lothian

Mr Tom Hooson

Brecon and Radnor

Mr Peter Hordern

Horsham

Michael Howard

Folkestone and Hythe

Mr Alan Howarth

Stratford-on-Avon

Gerald Howarth

Cannock and Burntwood

Mr Geoffrey Howe

East Surrey

Mr David Howell

Guildford

Mr Denis Howell

Birmingham Small Heath

Mr Ralph Howell

North Norfolk

Mr Geraint Howells

Ceredigion and Pembroke North

Mr Doug Hoyle

Warrington North

Mr Peter Hubbard-Miles

Bridgend

Mr Robert Hughes

Aberdeen North

Mr Roy Hughes

Newport East

Mr Sean Hughes

Knowsley South

Simon Hughes

Southwark and Bermondsey

Mr William Hughes

City of Durham

Mr John Hume

Foyle

Mr David Hunt

Wirral West

Mr John Hunt

Ravensbourne

Mr Andrew Hunter

Basingstoke

Hon. Douglas Hurd

Witney

Mr Charles Irving

Cheltenham

Robert Jackson

Wantage

Mr Greville Janner

Leicester West

Mr Patrick Jenkin

Wanstead and Woodford

Mr Roy Jenkins

Glasgow Hillhead

Mr Toby Jessel

Twickenham

Mr Brynmor John

Pontypridd

Sir Geoffrey Johnson Smith

Wealden

Mr Russell Johnston

Inverness, Nairn and Lochaber

Mr Barry Jones

Alyn and Deeside

Mr Gwilym Jones

Cardiff North

Mr Robert Jones

Hertfordshire West

Mr Michael Jopling

Westmorland and Lonsdale

Sir Keith Joseph

Leeds North East

Gerald Kaufman

Manchester, Gorton

Mrs Elaine Kellett

Lancaster

Charles Kennedy

Ross and Cromarty and Skye

Mr Anthony Kershaw

Stroud

Robert Key

Salisbury

Mr James Kilfedder

North Down

Mr Robert Kilroy-Silk

Knowsley North

Mr Roger King

Birmingham, Northfield

Mr Tom King

Bridgwater

Mr Neil Kinnock

Islwyn

Mr Archy Kirkwood

Roxburgh and Berwickshire

Greg Knight

Derby North

Mrs Jill Knight

Birmingham, Edgbaston

Mr Michael Knowles

Nottingham East

Mr David Knox

Staffordshire Moorlands

Mr David Lambie

Cunninghame South

Mr James Lamond

Oldham Central and Royton

Mr Norman Lamont

Kingston upon Thames

Mr Ian Lang

Galloway and Upper Nithsdale

Mr Michael Latham

Rutland and Melton

Mr Geoffrey Lawler

Bradford North

Mr Ivan Lawrence

Burton

Mr Nigel Lawson

Blaby

Mr Edward Leadbitter

Hartlepool

Mr John Lee

Pendle

Edward Leigh

Gainsborough and Horncastle

Mr Ron Leighton

Newham North East

Mr Mark Lennox-Boyd

Morecambe and Lunesdale

Mr James Lester

Broxtowe

Mr Kenneth Lewis

Stamford and Spalding

Mr Ronald Lewis

Carlisle

Mr Terry Lewis

Worsley

Sir David Lightbown

Staffordshire South East

Peter Lilley

St Albans

Mr Robert Litherland

Manchester Central

Mr Ian Lloyd

Havant

Sir Peter Lloyd

Fareham

Tony Lloyd

Stretford

Mr Geoffrey Lofthouse

Pontefract and Castleford

Michael Lord

Suffolk Central

Mr Eddie Loyden

Liverpool, Garston

Mr Richard Luce

Shoreham

Sir Nicholas Lyell

Mid Bedfordshire

Mr Neil Macfarlane

Sutton and Cheam

Mr John MacGregor

South Norfolk

Andrew MacKay

Berkshire East

Mr John Mackay

Argyll and Bute

Mr Gregor Mackenzie

Glasgow Rutherglen

Mr Robert Maclennan

Caithness and Sutherland

Mr Maurice Macmillan

South West Surrey

Mr Max Madden

Bradford West

Mr David Madel

South West Bedfordshire

Mr Ken Maginnis

Fermanagh and South Tyrone

Mr John Major

Huntingdon

Humfrey Malins

Croydon North West

Mr Gerald Malone

Aberdeen South

John Maples

Lewisham West

Dr John Marek

Wrexham

Mr Paul Marland

Gloucestershire West

Mr Tony Marlow

Northampton North

David Marshall

Glasgow Shettleston

Mr Michael Marshall

Arundel

Michael Martin

Glasgow Springburn

Mr Roy Mason

Barnsley Central

Michael Mates

East Hampshire

Lieut-Colonel David Mather

Esher

Francis Maude

North Warwickshire

Dr Brian Mawhinney

Peterborough

Mr John Maxton

Glasgow Cathcart

Mr Robin Maxwell-Hyslop

Tiverton

Sir Patrick Mayhew

Tunbridge Wells

Miss Joan Maynard

Sheffield, Brightside

Mr Hugh McCartney

Clydebank and Milngavie

William McCrea

Mid Ulster

Mr Robert McCrindle

Brentwood and Ongar

Mrs Anna McCurley

Renfrew West and Inverclyde

Mr Harold McCusker

Upper Bann

Dr Oonagh McDonald

Thurrock

Mr Michael McGuire

Makerfield

Mr Allen McKay

Barnsley West and Penistone

Mr William McKelvey

Kilmarnock and Loudoun

Mr Michael McNair-Wilson

Newbury

Mr Patrick McNair-Wilson

New Forest

Mr Kevin McNamara

Kingston upon Hull North

Mr Albert McQuarrie

Banff and Buchan

Mr Robert McTaggart

Glasgow Central

Mr John McWilliam

Blaydon

Michael Meacher

Oldham West

Mr Michael Meadowcroft

Leeds West

Mr David Mellor

Putney

Mr Piers Merchant

Newcastle upon Tyne Central

Sir Anthony Meyer

Clwyd North West

Mr Bill Michie

Sheffield, Heeley

Mr Ian Mikardo

Bow and Poplar

Mr Bruce Millan

Glasgow Govan

Mr Hilary Miller

Bromsgrove

Dr Maurice Miller

East Kilbride

Mr Iain Mills

Meriden

Mr Peter Mills

Torridge and West Devon

Mr Norman Miscampbell

Blackpool North

Austin Mitchell

Great Grimsby

Mr David Mitchell

North West Hampshire

Mr Roger Moate

Faversham

Mr James Molyneaux

Lagan Valley

Mr Hector Monro

Dumfries

Mr Fergus Montgomery

Altrincham and Sale

Mr John Moore

Croydon Central

Mr Alf Morris

Manchester Wythenshawe

Sir John Morris

Aberavon

Mr Michael Morris

Northampton South

Mr Charles Morrison

Devizes

Hon. Peter Morrison

City of Chester

Mr Colin Moynihan

Lewisham East

Mr David Mudd

Falmouth and Camborne

Mr Christopher Murphy

Welwyn Hatfield

Mr Gerrard Neale

North Cornwall

Mr Richard Needham

North Wiltshire

Mr Dave Nellist

Coventry South East

Mr Anthony Nelson

Chichester

Mr Michael Neubert

Romford

Mr Tony Newton

Braintree

Mr Patrick Nicholls

Teignbridge

Mr Jim Nicholson

Newry and Armagh

Mr Tom Normanton

Cheadle

Mr Steven Norris

Oxford East

Mr Bill O'Brien

Normanton

Mr Martin O'Neill

Clackmannan

Mr Gordon Oakes

Halton

Mr Cranley Onslow

Woking

Mr Philip Oppenheim

Amber Valley

Mrs Sally Oppenheim

Gloucester

Mr Stan Orme

Salford East

Mr John Osborn

Sheffield, Hallam

Richard Ottaway

Nottingham North

Dr David Owen

Plymouth, Devonport

Mr John Page

Harrow West

Mr Richard Page

South West Hertfordshire

Ian Paisley

North Antrim

Mr George Park

Coventry North East

Mr Cecil Parkinson

Hertsmere

Mr Matthew Parris

West Derbyshire

Mr Robert Parry

Liverpool, Riverside

Mr Terry Patchett

Barnsley East

Mr Chris Patten

Bath

Mr John Patten

Oxford West and Abingdon

Mr Geoffrey Pattie

Chertsey and Walton

Mr Laurie Pavitt

Brent South

Mr James Pawsey

Rugby and Kenilworth

Mrs Elizabeth Peacock

Batley and Spen

Mr Tom Pendry

Stalybridge and Hyde

Mr David Penhaligon

Truro

Sir Ian Percival

Southport

Mr Peter Pike

Burnley

Mr Bonner Pink

Portsmouth South

Mr Alexander Pollock

Moray

Mr Barry Porter

Wirral South

Mr Enoch Powell

South Down

Mr Raymond Powell

Ogmore

Mr William Powell

Corby

Mr John Powley

Norwich South

Mr Reginald Prentice

Daventry

John Prescott

Kingston upon Hull East

Sir David Price

Eastleigh

Mr James Prior

Waveney

Mr Harvey Proctor

Billericay

Mr Francis Pym

South East Cambridgeshire

Mr Giles Radice

North Durham

Mr Keith Raffan

Delyn

Mr Timothy Raison

Aylesbury

Mr Stuart Randall

Kingston upon Hull West

Mr Tim Rathbone

Lewes

Mr Martin Redmond

Don Valley

Mr Merlyn Rees

Leeds South and Morley

Mr Peter Rees

Dover

Mr Timothy Renton

Mid Sussex

Mr Robert Rhodes James

Cambridge

Sir Brandon Rhys Williams

Kensington

Ms Jo Richardson

Barking

Hon. Nicholas Ridley

Cirencester and Tewkesbury

Mr Julian Ridsdale

Harwich

Malcolm Rifkind

Edinburgh Pentlands

Mr Geoffrey Rippon

Hexham

Mr Allan Roberts

Bootle

Mr Ernest Roberts

Hackney North and Stoke Newington

Mr Wyn Roberts

Conwy

Mr George Robertson

Hamilton

Geoffrey Robinson

Coventry North West

Mr Mark Robinson

Newport West

Peter Robinson

Belfast East

Mrs Marion Roe

Broxbourne

Mr Allan Rogers

Rhondda

Mr Jeff Rooker

Birmingham, Perry Barr

Mr Ernie Ross

Dundee West

Mr Stephen Ross

Isle of Wight

Mr William Ross

East Londonderry

Mr Hugh Rossi

Hornsey and Wood Green

Mr Peter Rost

Erewash

Mr Andrew Rowe

Kent Mid

Mr Ted Rowlands

Merthyr Tydfil and Rhymney

Mrs Angela Rumbold

Mitcham and Morden

Mr Richard Ryder

Mid Norfolk

Mr John Ryman

Blyth Valley

Mr Tom Sackville

Bolton West

Hon. Tim Sainsbury

Hove

Mr Jonathan Sayeed

Bristol East

Mr Nicholas Scott

Chelsea

Mr Brian Sedgemore

Hackney South and Shoreditch

Mr Giles Shaw

Pudsey

Mr Michael Shaw

Scarborough

Barry Sheerman

Huddersfield

Mr Robert Sheldon

Ashton-under-Lyne

Mr William Shelton

Streatham

Mr Colin Shepherd

Hereford

Richard Shepherd

Aldridge-Brownhills

Mr Michael Shersby

Uxbridge

Mr Peter Shore

Bethnal Green and Stepney

Clare Short

Birmingham, Ladywood

Mrs Renée Short

Wolverhampton North East

Hon. John Silkin

Lewisham, Deptford

Mr Fred Silvester

Manchester, Withington

Mr Roger Sims

Chislehurst

Mr Trevor Skeet

Bedfordshire North

Dennis Skinner

Bolsover

Mr Chris Smith

Islington South and Finsbury

Cyril Smith

Rochdale

Mr Dudley Smith

Warwick and Leamington

Mr John Smith

Monklands East

Mr Tim Smith

Beaconsfield

Martin Smyth

Belfast South

Mr Peter Snape

West Bromwich East

Nicholas Soames

Crawley

Mr Clive Soley

Hammersmith

Mr Nigel Spearing

Newham South

Mr Keith Speed

Ashford

Mr Anthony Speller

North Devon

Mr John Spence

Ryedale

Mr Derek Spencer

Leicester South

Mr James Spicer

West Dorset

Michael Spicer

Worcestershire South

Mr Robin Squire

Hornchurch

Mr Norman St John-Stevas

Chelmsford

Mr Ivor Stanbrook

Orpington

John Stanley

Tonbridge and Malling

Mr David Steel

Tweeddale, Ettrick and Lauderdale

Anthony Steen

South Hams

Mr Michael Stern

Bristol North West

Mr Lewis Stevens

Nuneaton

Mr Martin Stevens

Fulham

Mr Allan Stewart

East Renfrewshire

Mr Andrew Stewart

Sherwood

Mr Donald Stewart

Na h-Eileanan an Iar

Mr Ian Stewart

Hertfordshire North

Mr John Stokes

Halesowen and Stourbridge

Mr Roger Stott

Wigan

Mr John Stradling Thomas

Monmouth

Gavin Strang

Edinburgh East

Jack Straw

Blackburn

Mr David Sumberg

Bury South

Peter Tapsell

Linsey East

John Taylor

Strangford

Mr John Taylor

Solihull

Mr Teddy Taylor

Southend East

Mr Norman Tebbit

Chingford

Mr Peter Temple-Morris

Leominster

Mr Stefan Terlezki

Cardiff West

Mrs Margaret Thatcher

Finchley

Mr Dafydd Elis Thomas

Meirionnydd Nant Conwy

Mr Peter Thomas

Hendon South

Mr Roger Thomas

Carmarthen

Mr Donald Thompson

Calder Valley

Mr Jack Thompson

Wansbeck

Mr Patrick Thompson

Norwich North

Mr Neil Thorne

Ilford South

Mr Stanley Thorne

Preston

Mr Malcolm Thornton

Crosby

Mr Peter Thurnham

Bolton North East

Mr James Tinn

Redcar

Mr Thomas Torney

Bradford South

Mr John Townend

Bridlington

Mr Cyril Townsend

Bexleyheath

Mr Richard Tracey

Surbiton

Mr David Trippier

Rossendale and Darwen

Mr Neville Trotter

Tynemouth

Dr Ian Twinn

Edmonton

Mr William Van Straubenzee

Wokingham

Mr Eric Varley

Chesterfield

Dr Gerard Vaughan

Reading East

Peter Viggers

Gosport

Mr David Waddington

Ribble Valley

Mr Richard Wainwright

Colne Valley

Mr John Wakeham

Colchester South and Maldon

Mr William Waldegrave

Bristol West

Mr George Walden

Buckingham

Mr Bill Walker

North Tayside

Mr Cecil Walker

Belfast North

Mr Harold Walker

Doncaster Central

Mr Peter Walker

Worcester

Mr Patrick Wall

Beverley

Jim Wallace

Orkney and Shetland

Mr Gary Waller

Keighley

Mr Dennis Walters

Westbury

Mr John Ward

Poole

Mr Gareth Wardell

Gower

Charles Wardle

Bexhill and Battle

Robert Wareing

Liverpool, West Derby

Mr Kenneth Warren

Hastings and Rye

Mr John Watson

Skipton and Ripon

Mr John Watts

Slough

Mr Bernard Weatherill

Croydon North East

Mr Kenneth Weetch

Ipswich

Mr Bowen Wells

Hertford and Stortford

Mr John Wells

Maidstone

Mr Michael Welsh

Doncaster North

Mr John Wheeler

Westminster North

Mr James White

Glasgow Pollok

Mr William Whitelaw

Penrith and The Border

Mr John Whitfield

Dewsbury

Sir Ray Whitney

Wycombe

Mr Jerry Wiggin

Weston-Super-Mare

Mr Dafydd Wigley

Caernarfon

Mr John Wilkinson

Ruislip - Northwood

Alan Williams

Swansea West

Mr Gordon Wilson

Dundee East

David Winnick

Walsall North

Ann Winterton

Congleton

Nicholas Winterton

Macclesfield

Mr Mark Wolfson

Sevenoaks

Mr Timothy Wood

Stevenage

Mr Alec Woodall

Hemsworth

Mr Michael Woodcock

Ellesmere Port and Neston

Mr Ian Wrigglesworth

Stockton South

Tim Yeo

South Suffolk

Mr David Young

Bolton South East

George Young

Ealing Acton

Mr George Younger

Ayr