All MPs

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z

Mr Leo Abse

Pontypool

Mr Robert Adley

Christchurch and Lymington

Mr Jonathan Aitken

Thanet East

Mr Michael Alison

Barkston Ash

Mr Frank Allaun

Salford East

Mr Julian Amery

Brighton, Pavilion

Mr Donald Anderson

Swansea East

Mr Peter Archer

Warley West

Mr Ernest Armstrong

North West Durham

Mr Tom Arnold

Hazel Grove

Mr Jack Ashley

Stoke-on-Trent South

Mr Joe Ashton

Bassetlaw

Mr Humphrey Atkins

Spelthorne

Mr Ronald Atkins

Preston North

Mr Norman Atkinson

Haringey Tottenham

Mr Daniel Awdry

Chippenham

Mr Gordon Bagier

Sunderland South

Mrs Margaret Bain

Dunbartonshire East

Mr Kenneth Baker

St Marylebone

Mr Robert Banks

Harrogate

Mr Guy Barnett

Greenwich

Mr Joel Barnett

Heywood and Royton

Mr Alfred Bates

Bebington and Ellesmere Port

Mr Robert Bean

Rochester and Chatham

Alan Beith

Berwick-upon-Tweed

Sir Ronald Bell

Beaconsfield

Mr Tony Benn

Bristol South East

Mr Andrew Bennett

Stockport North

Mr Frederic Bennett

Torbay

Dr Reginald Bennett

Fareham

Mr William Benyon

Buckingham

Hon. Anthony Berry

Southgate

Mr Sydney Bidwell

Ealing, Southall

Mr John Biffen

Oswestry

Mr John Biggs-Davison

Epping Forest

Mr Edward Bishop

Newark

Mr Peter Blaker

Blackpool South

Mr Arthur Blenkinsop

South Shields

Mr Harold Boardman

Leigh

Mr Richard Body

Holland with Boston

Mr Albert Booth

Barrow-in-Furness

Miss Betty Boothroyd

West Bromwich West

Hon. Robert Boscawen

Wells

Mr Arthur Bottomley

Teesside Middlesbrough

Mr Andrew Bowden

Brighton, Kemptown

Mr James Boyden

Bishop Auckland

Dr Rhodes Boyson

Brent North

Reverend Robert Bradford

Belfast South

Mr Tom Bradley

Leicester East

Bernard Braine

Essex South East

Dr Jeremy Bray

Motherwell and Wishaw

Mr Leon Brittan

Cleveland and Whitby

Mr Christopher Brocklebank-Fowler

North West Norfolk

Mr Michael Brotherton

Louth Borough

Mr Alfred Broughton

Batley and Morley

Sir Edward Brown

Bath

Mr Hugh Brown

Glasgow Provan

Mr Robert Brown

Newcastle upon Tyne West

Mr Ronald Brown

Hackney South and Shoreditch

Mr Paul Bryan

Howden

Mr Norman Buchan

Renfrewshire West

Mr Richard Buchanan

Glasgow Springburn

Mr Alick Buchanan-Smith

Angus North and Mearns

Mr Antony Buck

Colchester

Mr Nicholas Budgen

Wolverhampton South West

Mr Esmond Bulmer

Kidderminster

Sir Frederick Burden

Gillingham

Hon. Adam Butler

Bosworth

Mrs Joyce Butler

Haringey Wood Green

Mr James Callaghan

Cardiff South East

Mr James Callaghan

Middleton and Prestwich

Mr Ian Campbell

Dunbartonshire West

Dennis Canavan

Stirlingshire West

Mr Robert Cant

Stoke-on-Trent Central

Mr Mark Carlisle

Runcorn

Mr Neil Carmichael

Glasgow Kelvingrove

Mr Robert Carr

Sutton Carshalton

Mr John Carson

Belfast North

Mr Raymond Carter

Birmingham, Northfield

Mr Lewis Carter-Jones

Eccles

Mr John Cartwright

Greenwich Woolwich East

Mrs Barbara Castle

Blackburn

Mrs Lynda Chalker

Wallasey

Mr Paul Channon

Southend West

Mr Winston Churchill

Stretford

Mr Alan Clark

Plymouth, Sutton

Mr William Clark

Croydon South

Kenneth Clarke

Rushcliffe

Sir Walter Clegg

North Fylde

Mr Ivor Clemitson

Luton East

Mr John Cockcroft

Nantwich

Mr Michael Cocks

Bristol South

Mr Stan Cohen

Leeds South East

Mr Donald Coleman

Neath

Mrs Maureen Colquhoun

Northampton North

Mr Don Concannon

Mansfield

Mr Bernard Conlan

Gateshead East

Robin Cook

Edinburgh Central

Mr Robert Cooke

Bristol West

Sir John Cope

Gloucestershire South

Mr Robin Corbett

Hemel Hempstead

Mr John Cordle

Bournemouth East

Patrick Cormack

Staffordshire South West

Mr John Corrie

Ayrshire North and Bute

Sir Albert Costain

Folkestone and Hythe

Mr Tom Cox

Wandsworth Tooting

Mr William Craig

Belfast East

Mr James Craigen

Glasgow Maryhill

Mr Douglas Crawford

Perth and East Perthshire

Lieut-Colonel Dick Crawshaw

Liverpool Toxteth

Mr Julian Critchley

Aldershot

Mr John Cronin

Loughborough

Mr Anthony Crosland

Grimsby

Mr David Crouch

Canterbury

Mr Peter Crowder

Hillingdon Ruislip Northwood

Mr Bob Cryer

Keighley

Mr George Cunningham

Islington South and Finsbury

Dr Jack Cunningham

Whitehaven

Mr Tam Dalyell

West Lothian

Mr Arthur Davidson

Accrington

Mr Bryan Davies

Enfield North

Mr Denzil Davies

Llanelli

Mr Ifor Davies

Gower

Mr John Davies

Knutsford

Mr Clinton Davis

Hackney Central

Mr Geoffrey De Freitas

Kettering

Mr Eric Deakins

Waltham Forest Walthamstow

Mr Joseph Dean

Leeds West

Mr Paul Dean

Somerset North

Mr Hugh Delargy

Thurrock

Mr Edmund Dell

Birkenhead

Mr James Dempsey

Coatbridge and Airdrie

Mr Geoffrey Dodsworth

South West Hertfordshire

Mr Peter Doig

Dundee West

Mr Jack Dormand

Easington

Lord James Douglas-Hamilton

Edinburgh West

Mr Bruce Douglas-Mann

Merton Mitcham and Morden

Mr George Drayson

Skipton

Mr Edward Du Cann

Taunton

Mr Patrick Duffy

Sheffield, Attercliffe

Mr John Dunlop

Mid Ulster

Mr James Dunn

Liverpool Kirkdale

Mr Jack Dunnett

Nottingham East

Gwyneth Dunwoody

Crewe

Mr Anthony Durant

Reading North

Mr Hugh Dykes

Harrow East

Mr Alexander Eadie

Midlothian

Mr Maurice Edelman

Coventry North West

Mr John Eden

Bournemouth West

Mr Geoffrey Edge

Aldridge-Brownhills

Mr Nicholas Edwards

Pembroke

Mr Robert Edwards

Wolverhampton South East

Mr Robert Elliott

Newcastle upon Tyne North

Mr John Ellis

Brigg and Scunthorpe

Mr Robert Ellis

Wrexham

Sir Peter Emery

Honiton

Mr Michael English

Nottingham West

Mr David Ennals

Norwich North

Mr Alfred Evans

Caerphilly

Mr Gwynfor Evans

Carmarthen

Mr Ioan Evans

Aberdare

Mr John Evans

Newton

Mr Harry Ewing

Stirling Falkirk and Grangemouth

Dr Winnie Ewing

Moray and Nairn

Mr Reginald Eyre

Birmingham, Hall Green

Sir Nicholas Fairbairn

Kinross and West Perthshire

Mr Russell Fairgrieve

Aberdeenshire West

Mr John Farr

Harborough

Mr Andrew Faulds

Warley East

Mr Anthony Fell

Yarmouth

Mr Ernest Fernyhough

Jarrow

Mr Geoffrey Finsberg

Camden Hampstead

Mr Nigel Fisher

Kingston upon Thames Surbiton

Mr Alan Fitch

Wigan

Mr Gerry Fitt

Belfast West

Mr Martin Flannery

Sheffield, Hillsborough

Mr Alexander Fletcher

Edinburgh North

Mr Edward Fletcher

Darlington

Mr Raymond Fletcher

Ilkeston

Mr Charles Fletcher-Cooke

Darwen

Miss Janet Fookes

Plymouth Drake

Mr Michael Foot

Ebbw Vale

Mr Benjamin Ford

Bradford North

Mr John Forrester

Stoke-on-Trent North

Mr Gerald Fowler

The Wrekin

Mr Norman Fowler

Sutton Coldfield

Mr Marcus Fox

Shipley

Mr Hugh Fraser

Stafford and Stone

Mr John Fraser

Lambeth Norwood

Mr Reginald Freeson

Brent East

Mr Clement Freud

Isle of Ely

Mr Peter Fry

Wellingborough

Hon. Thomas Galbraith

Glasgow Hillhead

Mr Myer Galpern

Glasgow Shettleston

Mr George Gardiner

Reigate and Banstead

Mr Edward Gardner

South Fylde

Mr Edward Garrett

Wallsend

Mr John Garrett

Norwich South

Bruce George

Walsall South

Dr John Gilbert

Dudley East

Mr Ian Gilmour

Chesham and Amersham

Sir John Gilmour

Fife East

Mr David Ginsburg

Dewsbury

Dr Alan Glyn

Windsor and Maidenhead

Mr Joseph Godber

Grantham

Mr John Golding

Newcastle-under-Lyme

Mr Philip Goodhart

Beckenham

Mr Victor Goodhew

St Albans

Mr Alastair Goodlad

Northwich

Mr John Gorst

Barnet Hendon North

Mr Bryan Gould

Southampton, Test

Mr Harry Gourlay

Kirkcaldy

Mr Ian Gow

Eastbourne

Sir Raymond Gower

Barry

Mr Edward Graham

Enfield Edmonton

Mr Anthony Grant

Harrow Central

Mr George Grant

Morpeth

Mr John Grant

Islington Central

Mr Hamish Gray

Ross and Cromarty

Mr Percy Grieve

Solihull

Mr Eldon Griffiths

Bury St Edmunds

Mr Jo Grimond

Orkney and Shetland

Mr Ian Grist

Cardiff North

Mr Bruce Grocott

Lichfield and Tamworth

Mr Michael Grylls

Surrey North West

Sir John Hall

Wycombe

Mr Alfred Hall-Davis

Morecambe and Lonsdale

Mr Jimmy Hamilton

Bothwell

Mr Michael Hamilton

Salisbury

Mr Willie Hamilton

Central Fife

Mr William Hamling

Greenwich Woolwich West

Mr Keith Hampson

Ripon

Mr John Hannam

Exeter

Mr Peter Hardy

Rother Valley

Mr Joseph Harper

Pontefract and Castleford

Sir Harwood Harrison

Eye

Mr Walter Harrison

Wakefield

Mrs Judith Hart

Lanark

Miss Betty Harvie Anderson

Renfrewshire East

Mr Stephen Hastings

Mid Bedfordshire

Mr Roy Hattersley

Birmingham Sparkbrook

Mr Frank Hatton

Manchester Moss Side

Mr Michael Havers

Wimbledon

Mr Paul Hawkins

South West Norfolk

Mr Barney Hayhoe

Hounslow Brentford and Isleworth

Mrs Helene Hayman

Welwyn and Hatfield

Mr Denis Healey

Leeds East

Mr Edward Heath

Bexley Sidcup

Mr Eric Heffer

Liverpool, Walton

Mr Douglas Henderson

Aberdeenshire East

Mr Michael Heseltine

Henley

Mr Robert Hicks

Bodmin

Mr Terence Higgins

Worthing

Mr Philip Holland

Carlton

Mr Frank Hooley

Sheffield, Heeley

Mr Emlyn Hooson

Montgomery

John Horam

Gateshead West

Mr Peter Hordern

Horsham and Crawley

Mr Geoffrey Howe

East Surrey

Mr David Howell

Guildford

Mr Denis Howell

Birmingham Small Heath

Mr Ralph Howell

North Norfolk

Mr Geraint Howells

Cardigan

Mr Doug Hoyle

Nelson and Colne

Mr Leslie Huckfield

Nuneaton

Mr Cledwyn Hughes

Anglesey

Mr Robert Hughes

Aberdeen North

Mr Roy Hughes

Newport (Monmouthshire/Gwent)

Mr William Hughes

City of Durham

Mr John Hunt

Bromley Ravensbourne

Mr Adam Hunter

Dunfermline

Hon. Douglas Hurd

Oxon Mid

Mr Michael Hutchison

Edinburgh South

Sir Arthur Irvine

Liverpool Edge Hill

Mr Bryant Irving

Rye

Mr Charles Irving

Cheltenham

Mr Sydney Irving

Dartford

Mr George Jackson

Brighouse and Spenborough

Miss Margaret Jackson

Lincoln

Mr David James

North Dorset

Mr Greville Janner

Leicester West

Mr Douglas Jay

Wandsworth Battersea North

Mrs Lena Jeger

Camden Holborn and St Pancras South

Mr Patrick Jenkin

Redbridge Wanstead and Woodford

Mr Hugh Jenkins

Wandsworth Putney

Mr Roy Jenkins

Birmingham Stechford

Mr Toby Jessel

Twickenham

Mr Brynmor John

Pontypridd

Mr James Johnson

Kingston upon Hull West

Mr Walter Johnson

Derby South

Sir Geoffrey Johnson Smith

East Grinstead

Mr Russell Johnston

Inverness

Mr Alec Jones

Rhondda

Mr Arthur Jones

Daventry

Mr Barry Jones

Flint East

Mr Daniel Jones

Burnley

Mr Michael Jopling

Westmorland

Sir Keith Joseph

Leeds North East

Mr Frank Judd

Portsmouth North

Mr Donald Kaberry

Leeds North West

Gerald Kaufman

Manchester Ardwick

Mrs Elaine Kellett

Lancaster

Mr Richard Kelley

Don Valley

Mr Russell Kerr

Hounslow Feltham and Heston

Mr Anthony Kershaw

Stroud

Mr James Kilfedder

North Down

Mr Robert Kilroy-Silk

Ormskirk

Mr Marcus Kimball

Gainsborough

Mr Evelyn King

South Dorset

Mr Tom King

Bridgwater

Mr Neil Kinnock

Bedwellty

Sir Peter Kirk

Saffron Walden

Sir Timothy Kitson

Richmond (Yorks)

Mrs Jill Knight

Birmingham, Edgbaston

Mr David Knox

Leek

Mr David Lambie

Ayrshire Central

Mr Harry Lamborn

Southwark Peckham

Mr James Lamond

Oldham East

Mr Norman Lamont

Kingston upon Thames

Mr David Lane

Cambridge

Sir John Langford-Holt

Shrewsbury

Mr Arthur Latham

Cities of London and Westminster Paddington

Mr Michael Latham

Melton

Mr Ivan Lawrence

Burton

Mr Nigel Lawson

Blaby

Mr Spencer Le Marchant

High Peak

Mr Edward Leadbitter

Hartlepool

Mr John Lee

Birmingham Handsworth

Mr James Lester

Beeston

Miss Joan Lestor

Eton and Slough

Mr Harold Lever

Manchester Central

Mr Arthur Lewis

Newham North West

Mr Kenneth Lewis

Rutland and Stamford

Mr Ronald Lewis

Carlisle

Mr Marcus Lipton

Lambeth Central

Mr Tom Litterick

Birmingham, Selly Oak

Mr Ian Lloyd

Havant and Waterloo

Mr Selwyn Lloyd

Wirral

Mr Ken Lomas

Huddersfield West

Mr John Loveridge

Havering Upminster

Mr Eddie Loyden

Liverpool, Garston

Mr Evan Luard

Oxford

Mr Richard Luce

Shoreham

Mr Alex Lyon

City of York

Mr Edward Lyons

Bradford West

Dr Dickson Mabon

Greenock and Port Glasgow

Mr Iain MacCormick

Argyll

Mr Neil Macfarlane

Sutton and Cheam

Mr Roderick MacFarquhar

Belper

Mr John MacGregor

South Norfolk

Mr Gregor Mackenzie

Rutherglen

Mr John Mackintosh

Berwick and East Lothian

Mr Robert Maclennan

Caithness and Sutherland

Mr Maurice Macmillan

Farnham

Mr Max Madden

Sowerby

Mr David Madel

Bedfordshire South

Mr Bryan Magee

Leyton

Mr Frank Maguire

Fermanagh and South Tyrone

Mr Simon Mahon

Bootle

Mr Joseph Mallalieu

Huddersfield East

Mr Kenneth Marks

Manchester, Gorton

Mr David Marquand

Ashfield

Dr Edmund Marshall

Goole

Dr Jim Marshall

Leicester South

Mr Michael Marshall

Arundel

Mr Neil Marten

Banbury

Mr Roy Mason

Barnsley

Michael Mates

Petersfield

Lieut-Colonel David Mather

Esher

Mr Angus Maude

Stratford-on-Avon

Mr Reginald Maudling

Barnet Chipping Barnet

Mr Raymond Mawby

Totnes

Mr Robin Maxwell-Hyslop

Tiverton

Sir Patrick Mayhew

Royal Tunbridge Wells

Miss Joan Maynard

Sheffield, Brightside

Sir Stephen McAdden

Southend East

Mr Hugh McCartney

Dunbartonshire Central

Mr Robert McCrindle

Brentwood and Ongar

Mr Harold McCusker

County Armagh

Mr Frank McElhone

Glasgow Queen's Park

Mr Michael McGuire

Ince

Mr Thomas McMillan

Glasgow Central

Mr Michael McNair-Wilson

Newbury

Mr Patrick McNair-Wilson

New Forest

Mr Kevin McNamara

Kingston upon Hull Central

Michael Meacher

Oldham West

Mr Robert Mellish

Southwark Bermondsey

Mr John Mendelson

Penistone

Sir Anthony Meyer

Flint West

Mr Ian Mikardo

Tower Hamlets Bethnal Green and Bow

Mr Bruce Millan

Glasgow Craigton

Mr Hilary Miller

Bromsgrove and Redditch

Dr Maurice Miller

East Kilbride

Mrs Millie Miller

Ilford North

Mr Peter Mills

Devon West

Mr Norman Miscampbell

Blackpool North

Mr Bob Mitchell

Southampton, Itchen

Mr David Mitchell

Basingstoke

Mr Roger Moate

Faversham

Mr William Molloy

Ealing North

Mr James Molyneaux

South Antrim

Mr Hector Monro

Dumfries

Mr Fergus Montgomery

Altrincham and Sale

Mr Eric Moonman

Basildon

Mr John Moore

Croydon Central

Mr Jasper More

Ludlow

Mr William Morgan

Denbigh

Rear-Admiral Morgan Morgan-Giles

Winchester

Mr Alf Morris

Manchester Wythenshawe

Mr Charles Morris

Manchester Openshaw

Sir John Morris

Aberavon

Mr Michael Morris

Northampton South

Mr Charles Morrison

Devizes

Hon. Peter Morrison

City of Chester

Mr Roland Moyle

Lewisham East

Mr David Mudd

Falmouth and Camborne

Mr Fred Mulley

Sheffield Park

Mr Ronald Murray

Edinburgh Leith

Mr Oscar Murton

Poole

Mr Airey Neave

Abingdon

Mr Anthony Nelson

Chichester

Mr Michael Neubert

Romford

Mr Arthur Newens

Harlow

Mr Tony Newton

Braintree

Mr Michael Noble

Rossendale

Mr Tom Normanton

Cheadle

Mr John Nott

St Ives

Mr Michael O'Halloran

Islington North

Mr Brian O'Malley

Rotherham

Mr Gordon Oakes

Widnes

Mr Eric Ogden

Liverpool, West Derby

Mr Cranley Onslow

Woking

Mrs Sally Oppenheim

Gloucester

Mr Maurice Orbach

Stockport South

Mr Stan Orme

Salford West

Mr John Osborn

Sheffield, Hallam

Mr John Ovenden

Gravesend

Dr David Owen

Plymouth, Devonport

Mr Walter Padley

Ogmore

Mr Graham Page

Crosby

Mr John Page

Harrow West

Ian Paisley

North Antrim

Mr Arthur Palmer

Bristol North East

Mr John Pardoe

North Cornwall

Mr George Park

Coventry North East

Mr John Parker

Dagenham

Mr Cecil Parkinson

Hertfordshire South

Mr Robert Parry

Liverpool Scotland Exchange

Mr Geoffrey Pattie

Chertsey and Walton

Mr Laurie Pavitt

Brent South

Mr Thomas Peart

Workington

Mr Tom Pendry

Stalybridge and Hyde

Mr David Penhaligon

Truro

Sir Ian Percival

Southport

Mr Ernest Perry

Wandsworth Battersea South

Mr John Peyton

Yeovil

Dr Colin Phipps

Dudley West

Mr Bonner Pink

Portsmouth South

Mr Enoch Powell

South Down

Mr Reginald Prentice

Newham North East

John Prescott

Kingston upon Hull East

Mr Chris Price

Lewisham West

Sir David Price

Eastleigh

Mr William Price

Rugby

Mr James Prior

Lowestoft

Mr Francis Pym

Cambridgeshire

Mr Giles Radice

Chester-le-Street

Mr Timothy Raison

Aylesbury

Mr Tim Rathbone

Lewes

Mr Peter Rawlinson

Epsom and Ewell

Mr Merlyn Rees

Leeds South

Mr Peter Rees

Dover and Deal

Mr William Rees-Davies

Thanet West

Mr George Reid

Stirlingshire East and Clackmannan

Mr David Renton

Huntingdonshire

Mr Timothy Renton

Mid Sussex

Sir Brandon Rhys Williams

Kensington and Chelsea Kensington

Ms Jo Richardson

Barking

Hon. Nicholas Ridley

Cirencester and Tewkesbury

Mr Julian Ridsdale

Harwich

Malcolm Rifkind

Edinburgh Pentlands

Mr Geoffrey Rippon

Hexham

Mr Albert Roberts

Normanton

Mr Gwilym Roberts

Cannock

Mr Michael Roberts

Cardiff North West

Mr Wyn Roberts

Conway

Mr John Robertson

Paisley

Mr Caerwyn Roderick

Brecon and Radnor

Mr George Rodgers

Chorley

Mr John Rodgers

Sevenoaks

Mr William Rodgers

Teesside Stockton

Mr Jeff Rooker

Birmingham, Perry Barr

Mr John Roper

Farnworth

Mr Paul Rose

Manchester, Blackley

Mr Stephen Ross

Isle of Wight

Mr William Ross

County Londonderry

Mr William Ross

Kilmarnock

Mr Hugh Rossi

Haringey Hornsey

Mr Peter Rost

Derbyshire South East

Mr Ted Rowlands

Merthyr Tydfil

Mr Anthony Royle

Richmond Upon Thames Richmond

Mr John Ryman

Blyth

Hon. Tim Sainsbury

Hove

Mr Neville Sandelson

Hillingdon Hayes and Harlington

Mr Nicholas Scott

Kensington and Chelsea Chelsea

Mr James Scott-Hopkins

West Derbyshire

Mr Brian Sedgemore

Luton West

Mr Harry Selby

Glasgow Govan

Mr Arnold Shaw

Redbridge Ilford South

Mr Giles Shaw

Pudsey

Mr Michael Shaw

Scarborough

Mr Robert Sheldon

Ashton-under-Lyne

Mr William Shelton

Lambeth Streatham

Mr Colin Shepherd

Hereford

Mr Michael Shersby

Hillingdon Uxbridge

Mr Peter Shore

Tower Hamlets Stepney and Poplar

Mr Edward Short

Newcastle upon Tyne Central

Mrs Renée Short

Wolverhampton North East

Hon. John Silkin

Lewisham, Deptford

Hon. Sam Silkin

Southwark Dulwich

Mr Jim Sillars

Ayrshire South

Mr Julius Silverman

Birmingham, Erdington

Mr Fred Silvester

Manchester, Withington

Mr Roger Sims

Chislehurst

Sir George Sinclair

Dorking

Mr Trevor Skeet

Bedford

Dennis Skinner

Bolsover

Mr William Small

Glasgow Garscadden

Cyril Smith

Rochdale

Mr Dudley Smith

Warwick and Leamington

Mr John Smith

Lanarkshire North

Mr Peter Snape

West Bromwich East

Mr Nigel Spearing

Newham South

Mr Keith Speed

Ashford

Mr John Spence

Thirsk and Malton

Mr James Spicer

West Dorset

Michael Spicer

Worcestershire South

Mr Leslie Spriggs

St Helens

Mr Iain Sproat

Aberdeen South

Mr Norman St John-Stevas

Chelmsford

Mr Keith Stainton

Sudbury and Woodbridge

Mr Jock Stallard

Camden St Pancras North

Mr Ivor Stanbrook

Bromley Orpington

John Stanley

Tonbridge and Malling

Mr David Steel

Roxburgh Selkirk and Peebles

Anthony Steen

Liverpool Wavertree

Mr Donald Stewart

Na h-Eileanan an Iar

Mr Ian Stewart

Hitchin

Mr Michael Maitland Stewart

Hammersmith Fulham

Mr David Stoddart

Swindon

Mr John Stokes

Halesowen and Stourbridge

Mr John Stonehouse

Walsall North

Mr Roger Stott

Westhoughton

Mr John Stradling Thomas

Monmouth

Gavin Strang

Edinburgh East

Mr George Strauss

Lambeth Vauxhall

Dr Shirley Summerskill

Halifax

Mr Thomas Swain

North East Derbyshire

Peter Tapsell

Horncastle

Mrs Ann Taylor

Bolton West

Mr Robert Taylor

Croydon North West

Mr Teddy Taylor

Glasgow Cathcart

Mr Norman Tebbit

Waltham Forest Chingford

Mr Peter Temple-Morris

Leominster

Mrs Margaret Thatcher

Finchley

Mr Dafydd Elis Thomas

Merioneth

Mr George Thomas

Cardiff West

Mr Jeffrey Thomas

Abertillery

Mr Mike Thomas

Newcastle upon Tyne East

Mr Peter Thomas

Barnet Hendon South

Mr Ronald Thomas

Bristol North West

Mr George Thompson

Galloway

Mr Stanley Thorne

Preston South

Mr Jeremy Thorpe

North Devon

Mr Sydney Tierney

Birmingham, Yardley

Mr James Tinn

Teesside Redcar

Mr John Tomlinson

Meriden

Mr Frank Tomney

Hammersmith North

Mr Thomas Torney

Bradford South

Mr Cyril Townsend

Bexley Bexleyheath

Mr Neville Trotter

Tynemouth

Mr Raphael Tuck

Watford

Mr Christopher Tugendhat

City of London and Westminster South

Mr Thomas Urwin

Houghton-le-Spring

Mr William Van Straubenzee

Wokingham

Mr Eric Varley

Chesterfield

Dr Gerard Vaughan

Reading South

Peter Viggers

Gosport

Mr Edwin Wainwright

Dearne Valley

Mr Richard Wainwright

Colne Valley

Mr John Wakeham

Maldon

Mr Brian Walden

Birmingham, Ladywood

Mr David Walder

Clitheroe

Mr Harold Walker

Doncaster

Mr Peter Walker

Worcester

Mr Terence Walker

Kingswood

Mr Derek Walker-Smith

Hertfordshire East

Mr Patrick Wall

Haltemprice

Mr Dennis Walters

Westbury

Mr Michael Ward

Peterborough

Mr Kenneth Warren

Hastings

Mr David Watkins

Consett

Mr John Watkinson

Gloucestershire West

Mr Hamish Watt

Banffshire

Mr Bernard Weatherill

Croydon North East

Mr Kenneth Weetch

Ipswich

Mr David Weitzman

Hackney North and Stoke Newington

Mr James Wellbeloved

Bexley Erith and Crayford

Mr John Wells

Maidstone

Andrew Welsh

Angus South

Mr Frank White

Bury and Radcliffe

Mr James White

Glasgow Pollok

Mr Phillip Whitehead

Derby North

Mr William Whitelaw

Penrith and The Border

Mr William Whitlock

Nottingham North

Mr Jerry Wiggin

Weston-Super-Mare

Mr Dafydd Wigley

Caernarvon

Mr Frederick Willey

Sunderland North

Alan Williams

Swansea West

Mr Alan L. Williams

Havering Hornchurch

Mrs Shirley Williams

Hertford and Stevenage

Mr Thomas Williams

Warrington

Mr Alexander Wilson

Hamilton

Mr Gordon Wilson

Dundee East

Mr Harold Wilson

Huyton

Mr William Wilson

Coventry South East

Nicholas Winterton

Macclesfield

Ms Audrey Wise

Coventry South West

Hon. Richard Wood

Bridlington

Mr Alec Woodall

Hemsworth

Mr Robert Woof

Blaydon

Mr Ian Wrigglesworth

Teesside Thornaby

Mr David Young

Bolton East

George Young

Ealing Acton

Mr George Younger

Ayr