Gagan Mohindra

Conservative MP for South West Hertfordshire

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Gagan Mohindra’s voting in Parliament

Gagan Mohindra is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Gagan Mohindra sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Gagan Mohindra’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Gagan Mohindra’s full vote analysis page for more.

Gagan Mohindra has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Covid-19: Contracts and Public Inquiry 7 Jul 2021

    I welcome the opportunity to speak in this Opposition day debate on the awarding of covid contracts. It is probably worth starting with where we were 16 or 17 months ago. At the time, we were just hearing about the covid-19 pandemic and what it meant for our lives. With the benefit of hindsight, things may have been done slightly differently, but we should not use our experience over the past...
  • Covid-19: Contracts and Public Inquiry 7 Jul 2021

    Sorry—the national Holyrood elections. The manifesto, on page 9, committed to a Scotland covid review. Unfortunately, the leadership up there has now done a U-turn and has not committed to that, so on behalf of the Royal College of Nurses and the GMB union, I urge them to have a rethink and hopefully commit to delivering what was promised in the manifesto. My hon. Friend the Member for...
  • Covid-19 Update 6 Jul 2021

    I welcome the statement from the Secretary of State and welcome him to his place. Does he agree that the UK’s portfolio of 517 million vaccine doses is evidence of the world-leading effort of this Conservative Government in securing our route out of this pandemic, allowing the restrictions to be lifted?

More of Gagan Mohindra’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for South West Hertfordshire

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Treasury
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Employment: Coronavirus
  • Broadband

Currently held offices

  • Member, Air Traffic Management and Unmanned Aircraft Bill [Lords] Committee (since 4 Feb 2021)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (since 21 Sep 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Public Accounts Committee (2 Mar 2020 to 9 Nov 2020)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Jul 2021.

1. Employment and earnings
21 September 2020, received £250 from Ipsos MORI, 3 Thomas More Square, London E1W 1YW, for completing a survey. Hours: 1.5 hrs. (Registered 18 November 2020)
8. Miscellaneous
Councillor, Epping Forest District Council. Unpaid since 1 January 2020. (Registered 09 January 2020)
Councillor, Essex County Council. Unpaid since 1 January 2020. (Registered 09 January 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.