Alicia Kearns

Conservative MP for Rutland and Melton

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Alicia Kearns’s voting in Parliament

Alicia Kearns is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Alicia Kearns’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Alicia Kearns’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Alicia Kearns’s full vote analysis page for more.

Alicia Kearns has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Alicia Kearns’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Rutland and Melton

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department of Health and Social Care
  • Department for Education
  • Iraq: Kurds
  • Local Government Finance
  • Origin Marking
  • Overseas Aid: LGBT People
  • Civil Servants: Location

Currently held offices

  • Member, Liaison Committee (Commons) (since 12 Oct 2022)
  • Chair, Foreign Affairs Committee (since 12 Oct 2022)
  • Chair, Foreign Affairs Committee (since 12 Oct 2022)
  • Member, National Security Strategy (Joint Committee) (since 11 May 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Foreign Affairs Committee (2 Mar 2020 to 12 Oct 2022)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Jan 2023.

8. Miscellaneous
From 23 June 2022, Board Member of the Great British-China Centre, a not-for-profit company limited by guarantee operating as an executive non-departmental public body, established by the Foreign, Commonwealth and Development Office to support UK-China relations. (Registered 28 July 2022)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)