David Simmonds

Conservative MP for Ruislip, Northwood and Pinner

There are currently votes on relevant topics that are not included in the summaries below. We are working on bringing these records up to date over the next few months.

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

David Simmonds’s voting in Parliament

David Simmonds is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of David Simmonds’s votes.

Last updated: 10 Jan 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of David Simmonds’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit David Simmonds’s full vote analysis page for more.

David Simmonds has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Ukraine 22 Sep 2022

    I place on record my thanks to my two local authorities for the work they have done in supporting and resettling Ukrainians who have had to flee the war and find a new home in the United Kingdom. The work the Government have done to support them is fantastic, and I have heard good reports that the financial support, in particular, that has been made available has been enormously helpful....
  • Financial Services and Markets Bill 7 Sep 2022

    I add my congratulations to Ministers past and present involved in introducing the Bill. It is an incredibly important piece of legislation for my constituents. Ruislip, Northwood and Pinner has a high level of employment in the City and in connected financial services, and the subject is close to my heart, as I belong to an even more cherished race of human beings than Tory MPs—I am a...
  • Written Answers — Department of Health and Social Care: Cancer: Children and Young People 21 Jul 2022

    To ask the Secretary of State for Health and Social Care, how much funding has been allocated by Government bodies and agencies to run awareness campaigns on the risks of cancer for (a) children and (b) young adults in (i) each of the last three years and (ii) the year ahead.

More of David Simmonds’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Ruislip, Northwood and Pinner

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Home Office
  • Department for Education
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Department of Health and Social Care
  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Immigration: EU Nationals
  • Question
  • Asylum: Employment
  • Free School Meals: Migrants
  • Frontex

Currently held offices

  • Member, Public Service Pensions and Judicial Offices Bill [HL] Committee (since 19 Jan 2022)
  • Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee (since 7 Sep 2021)
  • Member, Human Rights (Joint Committee) (since 15 Jun 2021)
  • Member, Finance Committee (Commons) (since 2 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Education Committee (2 Mar 2020 to 19 Oct 2021)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 5 Sep 2022.

1. Employment and earnings
Until 5 May 2022, Councillor, London Borough of Hillingdon, Civic Centre, Uxbridge UB8 1UW. (Updated 17 May 2022)
From 15 May 2020 until 5 May 2022, I received an allowance of £569 a month. Hours: 30 hrs per month. (Registered 05 June 2020; updated 17 May 2022)
Payments from YouGov, 50 Featherstone St, London EC1Y 8RT, for completing opinion polls:
13 January 2022, received £150. Hours: approx. 20 mins. (Registered 17 May 2022)
2. (b) Any other support not included in Category 2(a)
Name of donor: The Refugee, Asylum and Migration Policy Project (RAMP)
Address of donor: The Courtyard, High Street, Ascot SL5 7HP

Amount of donation or nature and value if donation in kind: The services of a Policy Adviser for 2.5 days per week; estimated value £22,871

Date received: 1 January 2021 - 31 December 2021

Date accepted: 1 January 2021

Donor status: company, registration 12373468

(Registered 16 June 2021)
8. Miscellaneous
From 19 October 2020, an unpaid Vice-President of the Local Government Association (LGA). (Registered 21 October 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)