Sara Britcliffe

Conservative MP for Hyndburn

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Sara Britcliffe’s voting in Parliament

Sara Britcliffe is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Sara Britcliffe’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Sara Britcliffe’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Sara Britcliffe’s full vote analysis page for more.

Sara Britcliffe has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Transport 19 May 2022

    To truly level up, we need to make sure that we provide suitable connections for our constituents to get to the opportunities that exist, whether that be by road or rail. That is one of my key focuses for the residents of Hyndburn and Haslingden, but we have some serious issues with transport and connectivity, one example being that a journey to Manchester by road, which is about 26 miles...
  • Transport 19 May 2022

    I am sure the hon. Gentleman will welcome the £34 million being given to Lancashire County Council to improve bus services. That is exactly what the Government are doing for areas like mine.
  • Tackling Short-term and Long-term Cost of Living Increases 17 May 2022

    One of the points I think my hon. Friend is making is that it is so important to make sure that we utilise brownfield land to the maximum for housing and so on, but does he agree that it is important that local people have their say on the design of their area and what goes where?

More of Sara Britcliffe’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Hyndburn

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Home Office
  • Department for Transport
  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Police: Finance
  • Youth Investment Fund
  • Skipton-Colne Railway Line
  • Cancer: Health Services
  • Israel: Palestinians

Currently held offices

  • Member, Pension Schemes (Conversion of Guaranteed Minimum Pensions) Bill Committee (since 26 Jan 2022)
  • Member, Commercial Rent (Coronavirus) Bill Committee (since 1 Dec 2021)
  • Member, Higher Education (Freedom of Speech) Bill Committee (since 7 Sep 2021)

Other offices held in the past

  • Member, Education (Careers Guidance in Schools) Bill Committee (22 Sep 2021 to 20 Oct 2021)
  • Member, Women and Equalities Committee (2 Mar 2020 to 1 Mar 2021)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2022.

1. Employment and earnings
Until 26 March 2021, member of Hyndburn Borough Council, Scaitcliffe House, Ormerod St, Accrington BB5 0PF. I received allowances of £5,399.04 a year, paid monthly. Hours: estimated at between 4-8 hrs a week. (Registered 09 January 2020; updated 15 September 2021)
2. (a) Support linked to an MP but received by a local party organisation or indirectly via a central party organisation
Name of donor: Lawrence Tomlinson
Address of donor: private

Amount of donation or nature and value if donation in kind: £5,000

Donor status: individual

(Registered 13 September 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)