Anthony Mangnall

Conservative MP for Totnes

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Anthony Mangnall’s voting in Parliament

Anthony Mangnall is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Anthony Mangnall sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Anthony Mangnall’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Anthony Mangnall’s full vote analysis page for more.

Anthony Mangnall has occasionally rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Anthony Mangnall’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Totnes

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Home Office
  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Department of Health and Social Care
  • Armed Conflict: Sexual Offences
  • Modern Slavery Act 2015
  • Extradition: USA
  • Dental Services: Coronavirus
  • Social Media: War Crimes

Currently held offices

  • Member, International Trade Committee (since 9 Nov 2020)
  • Member, Regulatory Reform Committee (since 2 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Procedure Committee (9 Mar 2020 to 20 Jul 2020)

Previous MPs in this constituency

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2021.

1. Employment and earnings
17 December 2020, received £200 from Ipsos MORI, 3 Thomas More Square, London E1W 1YW, for a survey. Hours: 1 hr. (Registered 17 December 2020)
9 February 2021, received £140 from YouGov, 50, Featherstone Street, London EC1Y 8RT, for a survey. Hours: 40 mins. (Registered 09 February 2021)
6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
House in London: (i). (Registered 09 January 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.