Amy Callaghan

Shadow SNP Spokesperson (Pensions and Inter-Generational)

Scottish National Party MP for East Dunbartonshire

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Amy Callaghan’s voting in Parliament

Amy Callaghan is a Scottish National Party MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Scottish National Party MPs.

This is a selection of Amy Callaghan’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Please share these votes responsibly.

We have lots more plain English analysis of Amy Callaghan’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Amy Callaghan’s full vote analysis page for more.

Amy Callaghan has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Amy Callaghan’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Scottish National Party MP for East Dunbartonshire

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Department for Work and Pensions
  • Treasury
  • Foreign and Commonwealth Office
  • Department for Education
  • Home Office
  • British Nationals Abroad: Coronavirus
  • Turing Scheme: Training
  • Charities: Coronavirus
  • House of Commons: Coronavirus
  • Females: Coronavirus

Currently held offices

  • Shadow SNP Spokesperson (Pensions and Inter-Generational) (since 7 Jan 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Health and Social Care Committee (2 Mar 2020 to 29 Jun 2020)

Previous MPs in this constituency

Register of Members’ Interests

Last updated: 20 Sep 2021.

1. Employment and earnings
27 May 2021, received £120 from YouGov, 50 Featherstone Street, London EC1Y 8RT, for a survey. Hours: 30 mins. (Registered 14 June 2021)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.