Rob Roberts

Conservative MP for Delyn

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Rob Roberts’s voting in Parliament

Rob Roberts is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Rob Roberts’s votes, where they voted similarly to their party.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Rob Roberts’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Rob Roberts’s full vote analysis page for more.

Rob Roberts has never rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

More of Rob Roberts’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Delyn

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • Department for Transport
  • Home Office
  • Department for Education
  • Cabinet Office
  • Migrant Workers: Education and Health Services
  • Question
  • Financial Services: Primary Education
  • Passports: Deed Poll
  • Health Professions: Vacancies

Currently held offices

  • Member, Welsh Affairs Committee (since 2 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Procedure Committee (2 Mar 2020 to 3 Nov 2020)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 18 Oct 2021.

1. Employment and earnings
On 8 July 2021 I received £275 for a survey from Ipsos Mori of 3 Thomas More Square, London E1W 1YW. Hours: 90 mins. (Registered 08 July 2021)
7. (i) Shareholdings: over 15% of issued share capital
R J Roberts (UK) Ltd (dormant company). (Registered 10 January 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)