Jane Stevenson

Conservative MP for Wolverhampton North East

As a result of COVID-19, some MPs were less able to vote in Parliament in certain periods, and this will be reflected by absences in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Jane Stevenson’s voting in Parliament

Jane Stevenson is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Jane Stevenson’s votes.

Last updated: 18 May 2022. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Jane Stevenson’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Jane Stevenson’s full vote analysis page for more.

Jane Stevenson has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Public Bill Committee: Hunting Trophies (Import Prohibition) Bill: Clause 1 - Import prohibition 25 Jan 2023

    I share the concern that we must get this important Bill through in this Session, but does my hon. Friend agree that the Government should be congratulated on having such a strong record on enhancing animal welfare and rights? They supported my ban on glue traps last year, and they have acted strongly on many other animal welfare issues.
  • Levelling-up Fund Round 2 19 Jan 2023

    Wolverhampton has been incredibly well supported by the Government, who have made strategic investments in, for instance, the National Brownfield Institute, the City Learning Quarter and the modern methods of construction taskforce in order to anchor an industry in Wolverhampton, change life chances and upskill the local population. I am very grateful. I am also very proud that we are home to...
  • Ukraine 20 Dec 2022

    As the hon. Member for Strangford (Jim Shannon) pointed out, many of us are increasingly concerned by the growing list of human rights and war crimes committed in this conflict. How can we offer specialist support to Ukraine to keep records? We know that rape is used as a weapon of war, and we have mass deportations into Russia. How can we ensure that evidence will be there so that those...

More of Jane Stevenson’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Wolverhampton North East

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department for Digital
  • Culture
  • Media and Sport
  • Department for Transport
  • Treasury
  • Coronavirus: Disease Control
  • Sportsgrounds: Coronavirus
  • Coronavirus: Vaccination
  • Coronavirus: Screening
  • Hospitality Industry: Coronavirus

Currently held offices

  • Member, Carer’s Leave Bill Committee (since 2 Nov 2022)
  • Member, Economic Crime and Corporate Transparency Bill Committee (since 19 Oct 2022)
  • Member, Online Safety Bill Committee (since 18 May 2022)
  • Member, Public Service Pensions and Judicial Offices Bill [HL] Committee (since 19 Jan 2022)
  • Member, Glue Traps (Offences) Bill Committee (since 12 Jan 2022)
  • Member, Animal (Penalty Notices) Bill Committee (since 1 Dec 2021)
  • Member, Digital, Culture, Media and Sport Committee (since 19 Oct 2021)
  • Member, Digital, Culture, Media and Sport Sub-committee on Online Harms and Disinformation (since 19 Oct 2021)
  • Member, Consolidation, &c., Bills (Joint Committee) (since 9 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Protection from Redundancy (Pregnancy and Family Leave) Bill Committee (26 Oct 2022 to 1 Nov 2022)
  • Member, Animal Welfare (Kept Animals) Bill Committee (3 Nov 2021 to 17 Nov 2021)
  • Member, Committee on the Future Relationship with the European Union (2 Mar 2020 to 16 Jan 2021)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 23 Jan 2023.

3. Gifts, benefits and hospitality from UK sources
Name of donor: Raytheon UK Ltd
Address of donor: Kao One, Kao Park, Harlow CM17 9NA

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets with hospitality to attend the RAF Cosford Airshow, total value £498

Date received: 12 June 2022

Date accepted: 12 June 2022

Donor status: company, registration 00337167

(Registered 13 June 2022)
Name of donor: England and Wales Cricket Board
Address of donor: Lord's Cricket Ground, St John's Wood, London NW8 8QZ

Amount of donation or nature and value if donation in kind: Two tickets with hospitality for the Hundred double-header London Spirit v Birmingham Phoenix at Lords Cricket Ground, total value £500

Date received: 30 August 2022

Date accepted: 30 August 2022

Donor status: company, registration 03251364

(Registered 30 August 2022)
Name of donor: Channel 4 Television Company Ltd
Address of donor: 124 Horseferry Road, London SW1P 2TX

Amount of donation or nature and value if donation in kind: UEFA Nations League ticket with hospitality for England v Germany, value £568

Date received: 26 September 2022

Date accepted: 26 September 2022

Donor status: company, registration 01533774

(Registered 12 October 2022)
8. Miscellaneous
From 24 January 2020, member of Wolverhampton Town Board. This is an unpaid role. (Registered 09 March 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)