Jacob Young

Conservative MP for Redcar

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Jacob Young’s voting in Parliament

Jacob Young is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

However, Jacob Young sometimes differs from their party colleagues, such as:

We have lots more plain English analysis of Jacob Young’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Jacob Young’s full vote analysis page for more.

Jacob Young has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Post Office Court of Appeal Judgment 27 Apr 2021

    I welcome this decision and thank and congratulate the postmasters who led the campaign to right this wrong. What more can be done to prevent a similar miscarriage of justice from occurring in future? Will the Minister join me in thanking the postal workers in Redcar and Cleveland for their hard work throughout the pandemic?
  • Ministerial Code 26 Apr 2021

    Will my right hon. Friend confirm that this Conservative Government have taken more steps to reform and regulate lobbying and public procurement than any Labour Government did, and that at the last general election the Labour party said it intended to scrap the same lobbying law that it now wants to strengthen? Does that not show the hypocrisy of Captain Hindsight? [Interruption.]
  • Business of the House 22 Apr 2021

    Eston swimming baths have been closed since the start of the pandemic, and will sadly remain closed for at least another year because of the state of disrepair, which it is estimated will cost almost £3 million to put right. I have said from the start that I am committed to having a swimming pool in TS6 for the people of TS6, and I am working with the council on a plan for a brand-new pool...

More of Jacob Young’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Redcar

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Foreign
  • Commonwealth and Development Office
  • Wales Office
  • Ministry of Justice
  • Northern Ireland Office
  • Question
  • Climate Change Convention: Northern Ireland
  • *No heading*
  • Economic Situation: Wales

Currently held offices

  • Member, European Statutory Instruments Committee (since 14 Sep 2020)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 12 Apr 2021.

1. Employment and earnings
Payments for work as a Process Operator at Sabic UK Petrochemicals, Wilton TS10 4YA:
24 April 2020, received a bonus payment of £2,185.01. Hours: no additional hours. (Registered 29 May 2020)
Payments from Ipsos MORI, 3 Thomas More Square, London E1W 1YW, for surveys:
9 September 2020, received £250. Hours: 1 hr 15 mins. (Registered 17 December 2020)
16 December 2020, received £200. Hours: 1 hr 15 mins. (Registered 17 December 2020)
8. Miscellaneous
From 1 February 2020, a member of the Redcar Town Deal Fund Board. This is an unpaid role. (Registered 24 February 2020)
From 29 May 2020, a member of the South Tees Development Corporation (STDC) Board. This is an unpaid role. (Registered 29 May 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.