Simon Baynes

Conservative MP for Clwyd South

As a result of COVID-19, some MPs have been less able to vote in Parliament, and this will be reflected in their voting record.

Show more detail
11th May to 2nd June 2020

All MPs could vote remotely through an online voting tool. Votes cast remotely are shown as normal on the TheyWorkForYou voting record.

2nd to 9th June 2020

The option of online voting was removed, and a number of MPs may have been unable to vote because they were not physically able to attend.

10th June 2020 onwards

The requirements on proxy voting were relaxed, allowing MPs to designate another MP to cast a vote on their behalf.

If an MP votes by proxy, it is effectively exactly the same as if they cast the vote in person and it shows up on their TheyWorkForYou voting record.

MPs are not required to designate a proxy, and may instead pair with an opposing MP to miss a vote. Parliament does not record when two MPs have come to a pairing arrangement, so on TheyWorkForYou, they will both appear to have been absent for the vote.

We will update this information if the situation changes. See more detail on votes during the COVID-19 period here.

Simon Baynes’s voting in Parliament

Simon Baynes is a Conservative MP, and on the vast majority of issues votes the same way as other Conservative MPs.

This is a random selection of Simon Baynes’s votes.

Last updated: 12 Oct 2020. Learn more about our voting records and what they mean.

We have lots more plain English analysis of Simon Baynes’s voting record on issues like health, welfare, taxation and more. Visit Simon Baynes’s full vote analysis page for more.

Simon Baynes has hardly ever rebelled against their party in the current parliament. Find out more.

Recent appearances

  • Northern Ireland: Platinum Jubilee 27 Apr 2022

    What plans his Department has to mark the platinum jubilee of Her Majesty the Queen.
  • Northern Ireland: Platinum Jubilee 27 Apr 2022

    My right hon. Friend has touched on the deep respect and admiration that everyone across the United Kingdom has for Her Majesty the Queen—something that we see in Northern Ireland and that I see in Wales, particularly in my constituency of Clwyd South. Does he agree that that is amply demonstrated not only by the plans that he will outline but by the many street parties and local events...
  • Ockenden Report 30 Mar 2022

    I thank my right hon. Friend for his statement, and all the many Members present who have contributed to the process that has led to this report. Following the remarks by my hon. Friend the Member for Brecon and Radnorshire (Fay Jones), I have been working with my hon. Friend the Member for Montgomeryshire (Craig Williams), who sadly cannot be here today as he has important constituent...

More of Simon Baynes’s recent appearances

RSS feed (?)

Profile

Conservative MP for Clwyd South

Entered the House of Commons on 13 December 2019 — General election

Expenses

Topics of interest

  • Department of Health and Social Care
  • Department for Environment
  • Food and Rural Affairs
  • Treasury
  • Department for Business
  • Energy and Industrial Strategy
  • Department for Education
  • Plants: Imports
  • Dementia: Music
  • Coronavirus: Scotland
  • Coronavirus: Wales
  • Economic Growth: North Wales

Currently held offices

  • Member, Product Security and Telecommunications Infrastructure Bill Committee (since 2 Mar 2022)
  • Member, Taxis and Private Hire Vehicles (Disabled Persons) Bill Committee (since 2 Feb 2022)
  • Member, Welsh Grand Committee (since 18 Jan 2022)
  • Member, Professional Qualifications Bill [HL] Committee (since 12 Jan 2022)
  • Member, Subsidy Control Bill Committee (since 20 Oct 2021)
  • Member, Education (Careers Guidance in Schools) Bill Committee (since 22 Sep 2021)
  • Member, Rating (Coronavirus) and Directors Disqualification (Dissolved Companies) Bill Committee (since 30 Jun 2021)
  • Member, Speaker's Advisory Committee on Works of Art (since 20 May 2020)
  • Member, Consolidation, &c., Bills (Joint Committee) (since 9 Mar 2020)
  • Member, Welsh Affairs Committee (since 2 Mar 2020)

Other offices held in the past

  • Member, Nuclear Energy (Financing) Bill Committee (9 Nov 2021 to 14 Nov 2021)

Previous MPs in this constituency

Public bill committees (Sittings attended)

Register of Members’ Interests

Last updated: 16 May 2022.

6. Land and property portfolio: (i) value over £100,000 and/or (ii) giving rental income of over £10,000 a year
Until 17 March 2022, property in Wales consisting of main house, annex, ancillary building, cottage and farmland: (i). These generated an income which did not exceed £10,000 in a calendar year. (Registered 09 January 2020, updated 16 March 2022)
Land in Spain: (i). (Registered 09 January 2020)
From 17 April 2021, cottage in Sussex: (i). (Registered 19 April 2021)
8. Miscellaneous
Director of the Cazenove Association (alumni organisation). (Registered 09 January 2020)
Trustee and unpaid administrator of the Concertina Charitable Trust. (Registered 09 January 2020)
Trustee and unpaid administrator of the Bodfach Trust. (Registered 09 January 2020)
From 25 January 2020, Joint Chair of Women2Win Wales; an organisation which aims to ensure the fair representation of women at all levels of politics. (Registered 04 February 2020)

View the history of this MP’s entries in the Register

More about the register

Note for journalists and researchers: The data on this page may be used freely, on condition that TheyWorkForYou.com is cited as the source.

This data was produced by TheyWorkForYou from a variety of sources. Voting information from Public Whip.

Profile photo: © Parliament (CC-BY 3.0)